Pielęgnacja futra u kotów

Koty doskonale potrafią same zadbać o swój wygląd. Myją sobie futerko, ostrzą pazurki, generalnie uchodzą za wzór czystości. Nie oznacza to jednak, że my nie mamy już w kwestii ich wyglądu nic do roboty. Wręcz przeciwnie.

jak zadbac o futro kota

Przede wszystkim musimy dbać o kocie futro, które nie tylko jest jego największą ozdobą, ale chroni go przed zimnem i deszczem. Powinniśmy je zatem regularnie czesać i szczotkować. Usuwamy w ten sposób martwe włosy i masujemy skórę, poprawiając jej ukrwienie.

Trzeba to wykonywać regularnie, jednakże częstotliwość czesania i rodzaj grzebieni i szczotek, które wykorzystujemy, zależy od rodzaju kociego futra.
Najmniej wysiłku musimy włożyć w troskę o okrywę włosową kotów krótkowłosych o rzadkim podszerstku. Zaliczamy do nich np. koty syjamskie. Ich sierść jest krótka, sztywna i bardzo rzadka. Do jej pielęgnacji wystarczy zwykła rękawica do czesania. Nie używamy szczotek drucianych, które nadają się do pielęgnacji futra gęstego, takiego jakie mają np. koty brytyjskie. Generalnie koty krótkowłose wystarczy czesać raz w tygodniu, a nawet raz na dwa tygodnie.

Futro kotów długowłosych

Najwięcej troski wymaga futro kotów długowłosych. Szczególnie, gdy ma ono naturalną skłonność do filcowania się i kołtunienia. Czasami musimy je czesać nawet kilka razy w tygodniu lub codziennie. Szczególnie kłopotliwe w utrzymaniu jest futro kotów perskich, zwłaszcza osobników o jasnym umaszczeniu: białym, kremowym lub np. niebieskim.
Do pielęgnacji kota długowłosego najlepiej nadają się niezbyt gęste grzebienie o długich zębach. Przy ich pomocy dokładnie wyczeszemy futro na grzbiecie, kryzie i ogonie. Trzeba to robić delikatnie, by niepotrzebnie nie wyrywać włosów. Jeśli trafi się kołtun, nie wyrywamy go, tylko rozcinamy specjalnym urządzeniem zwanym filcakiem, po czym wyczesujemy.
Podczas czesania kota długowłosego nie możemy pominąć brzucha, pach i pachwin, gdzie często tworzą się kołtuny. Do pielęgnacji tych obszarów doskonale nadają się z kolei szczotki druciane. Generalnie koty długowłose najlepiej czesać po kąpieli lub po zwilżeniu włosa specjalnymi preparatami.

Kąpiel kotów

Chociaż koty za kąpielami raczej nie przepadają, większość długowłosych przedstawicieli tego gatunku trzeba regularnie kąpać. Używamy wyłącznie szamponów przeznaczonych dla kotów, ponieważ produkty adresowane do ludzi i psów mogą być dla nich szkodliwe.
Kota wystarczy kąpać dwa lub trzy razy do roku, chyba że jeździmy z nim na wystawy, wówczas robimy to przed każdym pokazem. Między kąpielami do czyszczenia futra używamy specjalnych pudrów. Przy ich pomocy czyścimy również futro kotów krótkowłosych, których nie ma potrzeby kąpać, ani przed wystawami, ani na co dzień.
Przy okazji kąpieli lub czesania zwracamy uwagę na oczy kota. Być może trzeba usunąć z futerka wokół nich ślady łez, co robimy przy użyciu odpowiednich preparatów, które również muszą być przeznaczonych dla kotów. Oprócz tego zajrzyjmy również do kocich uszu. Nadmiaru woskowiny pozbywamy się jej przy pomocy specjalnych płynów – nigdy nie wsadzamy do kocich uszu patyczków! I wreszcie oglądamy kocie pazurki, które warto regularnie przycinać. Robimy to ostrożnie, by nie uszkodzić znajdującego się wewnątrz naczynia krwionośnego.
Tekst: Jacek Narożniak

Konsultacja weterynaryjna: lek. wet. Piotr Korzeniowski, ekspert Kakadu
Lek. wet. Piotr Korzeniowski Jest lekarzem weterynarii, absolwentem AR SGGW, właścicielem przychodni weterynaryjnych i wielkim miłośnikiem zwierząt.
Jest także pasjonatem akwarystyki.
Doktor Piotr opiekuje się zwierzętami w kilku naszych warszawskich sklepach.
Dzięki trzydziestoletniej praktyce weterynaryjnej doskonale rozumie zagadnienia związane z relacjami między właścicielem, jego pupilem i lekarzem.