Pielęgnacja trawnika – jakie prace należy wykonać wiosną?

Trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Niestety po okresie zimowym nawet najbardziej zadbana murawa wymaga napraw oraz szeregu prac, które przywrócą jej w krótkim czasie utraconą świetność. Z jakimi wyzwaniami trzeba się liczyć i jakie zabiegi wykonać, aby skutecznie uzyskać piękny, równy i zielony dywan?

Praca w ogrodzie na wiosnę

Pierwsze prace ogrodowe

Przystępując do prac w ogrodzie po zimie, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych urządzeń, które sprawią, że będziemy w stanie przeprowadzić kompleksowe prace naprawcze. Do podstawowych należą wertykulator, widły, grabie plastikowe, siewnik nawozu i narzędzie do regulowania krawędzi trawnika. Obowiązkowe będą także nawóz do trawników i mieszanki traw przeznaczone do regeneracji. Tak wyposażeni bez obaw możemy przystąpić do wiosennych prac na trawniku.

Po sezonie zimowym mogą pojawić się mech, pleśń pośniegowa oraz gruba warstwa filcu – czyli suchej trawy, która często jest tak gęsta, że nie pozwala świeżym źdźbłom przedostać się ku słońcu. Wertykulator pozwala pozbyć się nagromadzonego na powierzchni dywanu filcu i mchu, który blokuje dostęp powietrza. Dodatkowo napowietrza on ziemię, nacinając ją, co sprzyja nawadnianiu oraz równomiernemu nawożeniu, rozwojowi systemu korzeniowego i rozkrzewianiu się trawy. – Pamiętajmy jednak, aby nie przeprowadzać wertykulacji zbyt młodego trawnika – warto to robić dopiero wtedy, kiedy ma co najmniej dwa lata. W innym przypadku można trwale uszkodzić murawę, co kosztować nas będzie dodatkową pracę związaną z wykonaniem dosiewek – ostrzega Piotr Olech, ekspert z firmy Sumin.

Po wertykulacji należy trawnik zgrabić, usuwając z niego trawę oraz resztki mchu. Następnym punktem jest jego areacja, czyli napowietrzenie, co pozwoli także lepiej ukorzenić się roślinom oraz ułatwi im dostęp do wody i składników pochodzących z nawozów.

Nawożenie trawnika

Po przeprowadzeniu prac mechanicznych można przystąpić do zasilenia trawy. W tym celu można wykorzystać kompost lub wiosenny nawóz do trawników. Bezwzględnie należy trzymać się dawkowania sugerowanego przez producenta – szczególnie w przypadku zasilaczy wiosennych, które zazwyczaj są bogate w azot. Przedawkowanie tej substancji może powodować spalenie źdźbeł.

Mineralne nawozy do trawników są substancjami niezwykle popularnymi wśród działkowiczów. Gwarantują one dostarczenie wszystkich elementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju murawy. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywają na rynku nawozy o działaniu zapewniającym dłuższe uwalnianie cennych składników do gleby.