Planeta 5.0 – spektakl komediowy z misją prapremiera 21 kwietnia 2023

Drogi Jubilacie, czujesz się dojrzały? Zbyt dojrzały? Przeżyłeś już naprawdę wiele wiosen? Nie martw się! I Ty masz szansę na długowieczność! Tak! Ty!

Planeta 5.0 – spektakl komediowy z misją prapremiera 21 kwietnia 2023

Musisz jedynie uwierzyć w Planetę 5.0, świat długowiecznej szczęśliwości i przejść wieloetapową rekrutację. Proste? Zresztą, gdy ziemski ekosystem przestanie funkcjonować, nadzieja pozostanie tylko w Planecie 5.0. Zapraszam na rekrutację. Niech Tlen Ci sprzyja! Twoja Ministra d.s. Antropocenu 

O spektaklu:

Doborowa obsada o niepohamowanym apetycie na życie, prezentuje sposób na zachowanie długowieczności. Wyobraźcie sobie miejsce, w którym im jesteście starsi, tym większą macie szansę na przetrwanie, witalność i radość z długiej egzystencji! Przewrotnie, zabawnie, inteligentnie i całkowicie futurystycznie realizujemy misję r e k r u t a c j i na Planetę 5.0. Dacie się zaprosić? Jeśli tak, to: Niech tlen Wam sprzyja!

W dniu pięćdziesiątych urodzin Maurycy otrzymuje tajemnicze zaproszenie z Ministerstwa do Spraw Antropocenu. Musi zdać testy kwalifikujące go do przeniesienia na Planetę 5.0 – do nowego, idealnego świata, gdzie pojęcia „przemijania” i „degradacji” nie istnieją. W czasie tej dziwnej rekrutacji Maurycy poddany zostaje licznym sprawdzianom własnej osobowości. Jest odizolowany od rodziny i zdany tylko na siebie. Nad egzaminami czuwa najważniejsza osoba na Planecie 5.0 – Ministra. Czy zależy jej na prawidłowym przebiegu rekrutacji? Jakie intrygi i próby przygotowała? Co okaże się najważniejsze? Czy Maurycemu uda się uzyskać bilet do lepszego świata?

Spektakl w dwóch aktach przenosi widza w niedaleką przyszłość. Na wesoło, ale momentami całkiem poważnie można będzie przejrzeć się w zwierciadle wartości, charakteryzującej epokę Antropocenu! Czy Wy też przeszlibyście pomyślnie proces rekrutacji? I czy w ogóle chcielibyście znaleźć się na Planecie 5.0?

Bohaterowie: Ewa i Maurycy to małżeństwo z wieloletnim stażem. Ona- profesor akademicka, kobieta oddana nauce, twardo stąpająca po ziemi, miłośniczka muzyki klasycznej. On – biznesmen, człowiek kariery, żarliwie dbający o własne zdrowie i zachowanie wiecznej młodości.

Komediodramat Eweliny Kluss „Planeta 5.0” w reżyserii Antoniusza Dietziusa, to pierwsza polska inscenizacja niniejszego tytułu z doborową obsadą. Premiera spektaklu odbędzie się 21 kwietnia 2023 roku w Scenie Relax.

„W czasach pogoni i lęku warto na chwilę zatrzymać się i rozejrzeć wokół. Ciągłe plany i ustalenia na przyszłość, cały ten pęd, przysłaniać nam może to co najważniejsze: czułość i miłość kogoś stojącego blisko… najbliższej.” -Tomasz Schimscheiner

„Myślę, że sztuka „Planeta 5.0” jest ważna dla nas wszystkich. Oczywiście my się tu bawimy w kostiumy i inną planetę… co jest zabawne, bo zabawne jest to, że gdzieś może być taka planeta, na której pewna grupa ludzi jest szczęśliwa i może żyć bardzo długo… – ale z drugiej strony powstaje pytanie: co możemy zrobić jeszcze teraz, żeby na naszej Ziemi nic nie zmieniało się na gorsze?” – Hanna Śleszyńska

„W scenariuszu ujął mnie subtelnie dotknięty temat ekologii, który dziś wielu z nas spędza sen z powiek. I choć nie jest to temat przewodni, jego powiązanie z akcją sztuki daje sporo do myślenia.”  – Olga Bończyk

Obsada:

Hanna Śleszyńska – Ministra d.s. Antropocenu (rola multimedialna)
Olga Bończyk – Ewa
Tomasz Schimscheiner – Maurycy
Iga Górecka – Xa
Maciej Radel – Y2
REALIZATORZY:
reżyseria: Antoniusz Dietzius
scenariusz: Ewelina Kluss
scenografia: Antoniusz Dietzius
współpraca scenograficzna / inspicjent: Bartłomiej Szrubarek
reżyseria oświetlenia: Michał Piskorski
kierownik produkcji audiowizualnej: Karol Sałuda
reżyseria i realizacja dźwięku: Patryk Kuryło
montaż i postprodukcja: Bartosz Kownacki
kostiumy: Paulina Skowrońska
charakteryzacja: Barbara Kozak
fryzury: Tomasz Piszczek
oprawa fotograficzna: PAT MIC
oprawa graficzna: Łukasz Sadkowski
producent: Nemid Sp. z o.o.