
Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz zestawień sporządzonych przez zespół portalu inwestycji mieszkaniowych Korter Polska przedstawiamy krótki zarys ― jak wyglądało budownictwo w Polsce w 2020 roku?
Sektor mieszkaniowy
GUS oznajmia, że w ubiegłym roku do użytku oddano ponad 220 tysięcy lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ponad 19 500 m.kw. ― o około 7% więcej, niż w 2019 roku.
Jakie metraże?
Wielkość średniej powierzchni użytkowej prawie nie uległa zmianom ― 88,5 m.kw. w porównaniu do 88,6 m.kw. z 2019 roku. Ta liczba jest średnią arytmetyczną wartości powierzchni domów (ok.132 m.kw. w 2020) i lokali w wielorodzinnych blokach (52,6 m.kw. w 2020). Średnia powierzchnia mieszkań na sprzedaż i wynajem wyniosła blisko 61 m.kw., mieszkania społeczne posiadały metraż blisko 50 m.kw.
Gdzie w Polsce najczęściej budowano mieszkania?
- Liderem jest województwo mazowieckie ― do niego należy ponad 20% wartości krajowej;
- udział województw wielkopolskiego i dolnośląskiego wyniósł po około 10% od wartości
ogólnej; - wskaźnik nasilenia budownictwa ― liczba lokali na 1 tys. mieszkańców ― oscylował
pomiędzy 2,7 (dla województwa opolskiego) a 8,6 (dla województwa mazowieckiego).
Średnia wartość tego współczynnika wyniosła 5,8.
Firmy deweloperskie czy inwestorzy indywidualni?
- Blisko 65% mieszkań oddanych do użytku w 2020 roku należą do realizacji deweloperów, 33% ― do inwestorów indywidualnych i pozostałe 12% ― do pozostałych form budownictwa.
- Inwestorzy indywidualni działali najaktywniej w województwach świętokrzyskim, opolskim i podkarpackim (udział ponad 50%).

Gdzie najczęściej budowano mieszkania na sprzedaż?
Do liderów należą trzy województwa, w których większość oddanych nieruchomości
mieszkaniowych została wzniesiona celem sprzedaży:
- dolnośląskie ― ok. 76%;
- mazowieckie ― ok. 76%;
- pomorskie ― ok. 75%.
Jakie budynki najczęściej budowano?
- W 2020 roku wybudowano ponad 66% dwukondygnacyjnych i ponad 28%
jednokondygnacyjnych budynków. - Łącznie znalazło się w nich ponad 44% lokali mieszkalnych (32% ― w
dwukondygnacyjnych, 12% ― w jednokondygnacyjnych). - Blisko 56% mieszkań znalazło się w budynkach posiadających trzy i więcej kondygnacji.
Dobry start ― pozwolenia na budowę i rozpoczęcie prac budowlanych w 2020 roku
Zaburzone przez pandemiczne restrykcje funkcjonowanie urzędów sprawiło, że w I i II kwartale 2020 o uzyskanie pozwolenia na budowę było nieco trudniej, niż zazwyczaj.
Niemniej jednak deweloperom udało się rozpocząć prace nad realizacją ponad 220 tysięcy
nowych lokali mieszkalnych ― jest to wynik o około 6% niższy, niż w 2019 roku, ale też dość przyzwoity jak na kryzysowe warunki.
Pandemia nie obniżyła też łącznej liczby uzyskanych w 2020 roku pozwoleń na budowę ― mimo chwili przerwy w normalnym sprawowaniu instytucji urzędów, w ubiegłym roku wydano ponad 276 tys. pozwoleń na rozpoczęcie realizacji inwestycji mieszkaniowych, czyli o około 3% więcej, niż w 2019 roku.
Sektor komercyjny ― nieruchomości biurowe
W ubiegłym roku zrealizowano ponad 520 obiektów biurowych o łącznej powierzchni ponad 1270 tys. m.kw. Pod względem liczby obiektów jest to o 8% mniej, niż rok wcześniej, jednak pod względem powierzchni ― o ponad 16% więcej. Więc pytanie o spadek w sektorze nieruchomości biurowych pozostaje dyskusyjne.
Nowe biura najczęściej realizowano w województwach mazowieckim, śląskim i łódzkim.
Raport źródło: Kortel