Przebarwienia skóry – jak z nimi walczyć?

Przebarwienia skóry mogą być ekspozycją na słońce, zmianami hormonalnymi, starzeniem się czy stanami zapalnymi. Jak się ich pozbyć?

przebarwienia skóry
Przebarwienia skóry – jak z nimi walczyć. Foto Ron Lach/Pexels

Przebarwienia skóry na twarzy i ciele najczęściej spowodowane są przez zmiany hormonalne. Pojawiają się prawie wyłącznie u kobiet, a widoczne stają się czasami już po 25. roku życia, choć zazwyczaj po 30-tce. U mężczyzn taka przypadłość jest bardzo rzadka. Te zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy, dłoniach i dekolcie. Do ich powstawania silnie predysponują hormony, m.in. pigułki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, ale także naturalne silne zmiany hormonalne np. ciąża. Aby zapobiec powstawaniu przebarwień istotne jest regularne stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF (najlepiej 50). Warto również wybrać bezpieczne kuracje ukierunkowane na redukcję melaniny w zmianach na skórze.

Walka z przebarwieniami

Z biologicznego punktu widzenia tworzenie się przebarwień to nadmierne gromadzenie się w określonych obszarach naskórka naturalnego barwnika skóry – melaniny. W jej produkcji kluczowym enzymem jest tzw. tyrozynaza i to właśnie jej blokowanie jest od lat punktem docelowym walki z przebarwieniami skóry. Dotychczas w kosmetykach wykorzystywano składnik tworzony w oparciu o roślinny barwnik pozyskiwany z pieczarek, który jest bardzo zbliżony do ludzkiej tyrozyny.

Odkrycia naukowców

Roślinny barwnik nie jest jednak maksymalnie skuteczny, dlatego naukowcy postanowili odtworzyć w warunkach laboratoryjnych ludzki enzym – tyrozynazę. Udało się po 2 latach wysiłków. Następnie przebadano 50 000 różnych substancji i składników, które efektywnie blokują ludzką tyrozynazę. W ten sposób, po 10 latach badań, opatentowano linię Nivea Cellular Luminous630, która na poziomie komórkowym wpływa na istniejące skupiska melaniny w celu ich rozjaśnienia i zmniejszenia rozmiaru oraz reguluje produkcję tego barwnika, aby zapobiec pojawianiu się nowych przebarwień.

przebarwienia skóry
Przebarwienia skóry – jak z nimi walczyć?

W skład linii wchodzą: intensywne serum przeciwko przebarwieniom, krem na dzień przeciw przebarwieniom z ochroną SPF 50, koloryzujący krem na dzień SPF 20 oraz regenerujący krem na noc. Podczas pielęgnacji można stosować pojedyncze kosmetyki lub wprowadzić kompletny rytuał pielęgnacji w celu zapewnienia najlepszego działania formuły. Produkty są delikatne i dobrze tolerowane przez skórę, odpowiednie dla wszystkich typów i karnacji cery oraz całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią.