Przygotuj ogród na nadchodzący sezon

Co prawda w niektórych rejonach Polski od czasu do czasu sypie jeszcze śnieg, ale nie musi to wcale oznaczać, że w naszych ogródkach nie ma nic do zrobienia! Do wiosny bowiem najlepiej przygotować się zawczasu.

przygotuj ogród
Przygotuj ogród na nadchodzący sezon. Foto Yuly Shaiou/Unsplash

Pasjonaci ogrodnictwa na pewno nie mogą się już doczekać wiosny. Chociaż pogoda za oknem może wskazywać nieco inaczej, to do tej odradzającej wszystko pory roku zostało mniej czasu, niż może się wydawać. Niedługo nadejdą miesiące, w których przydomowe poletka będą miały wreszcie szansę prawdziwie zakwitnąć. W oczekiwaniu na pierwsze oznaki Pani Wiosny, przygotuj swój ogród na zbliżający się sezon.

Przygotuj ogród na wiosnę

Czy to śnieg, czy też mróz, w lutym zadbać trzeba o rosnące na dworze rośliny. Bezśnieżna zima oznaczać może brak dodatkowej izolacji i większe narażenie na zimne powietrze. Dlatego szczególnie w lutym ważne jest upewnienie się, czy wszystkie osłony są nałożone jak należy. Poza tym warto też posmarować nasady pni środkiem odstraszającym, który będzie trzymał króliki i gryzonie z daleka od naszych drzewek.

Czas na przycinanie

Już w lutym możemy zdecydować się na przycinanie drzew, krzewów i traw. Jeśli temperatury są na plusie, rozważmy przycięcie gatunków dobrze znoszących zimę, czyli jabłoni i grusz. Ważne, by pamiętać również o przycięciu krzewów owocowych. Z ocieplających się temperatur mogą z kolei skorzystać trawy ozdobne, które już pod koniec miesiąca wypuszczą pierwsze pędy. Najlepiej więc pozbyć się suchych źdźbeł jeszcze przed pojawieniem się nowych, żeby nie narazić tych drugich na uszkodzenie.

Wysiew rozsady

Luty to czas, kiedy należy zaopatrzyć się w pierwsze nasiona. Pora bowiem na pierwsze wysiewy. Zacznijmy od roślin jednorocznych, charakteryzujących się długim okresem wegetacji. Najlepiej już na początku lutego rozsiać warzywa, które wyrastają z rozsady, czyli młodych roślinek wyhodowanych w zamkniętych przestrzeniach. Sałatę, kapustę, kalarepę czy pomidory należy umieścić w wysiewnych skrzynkach, znajdujących się w ciepłym pokoju. Roślinom nie może też zabraknąć światła, dlatego zadbajmy o dobre oświetlenie.

Dokarmianie ptaków

Nasz ogród to nie tylko rośliny, ale również żyjące w nim zwierzęta. Chociaż luty nie jest znany z obecności insektów, to warto pamiętać o okolicznych ptakach. Częste i przede wszystkim regularne dokarmianie pomaga im przeżyć zimę. Pomyślmy więc o karmniku, do którego na uczty zapraszać będziemy naszych skrzydlatych przyjaciół.