Przygotuj swoje mięśnie do sezonu zimowego

Zima za pasem. Narty przygotowane do sezonu, ale czy przygotowaliśmy swoje ciało? Eksperci z Centrum Zdrowia Promedica w Kielcach radzą, jak wzmocnić mięśnie przed wyprawą na stok narciarski.

Przygotuj swoje mięśnie do sezonu zimowego. Fotolia
Przygotuj swoje mięśnie do sezonu zimowego. Fotolia

Po prawie trzymiesięcznym plażowaniu, nasze mięśnie mogą odmówić posłuszeństwa gdy fizycznie nieprzygotowani rzucimy się w wir białego szaleństwa. Już teraz powinniśmy wzmocnić i rozciągnąć te partie ciała, które podczas zabaw na śniegu będą najsilniej i najczęściej pracowały. Ich odpowiednie przygotowanie pozwoli nam uniknąć kontuzji.

O jakie mięśnie powinniśmy zadbać?
Ćwiczenia całego ciała poprawiają naszą ogólną kondycję, zręczność, szybkość i siłę wykonywanych ruchów. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na mięśnie nóg, brzucha, pośladków i grzbietu.
„Przy sterowaniu nogami podczas jazdy na stoku najsilniej zaangażowane do pracy są mięśnie wewnętrznej strony uda. Natomiast mięśnie grzbietu i mięśnie skośne wewnętrzne brzucha wpływają na lepszą kontrolę podczas zakręcania i obracania się np. podczas skoków na snowboardzie. Ważne są też boczne mięśnie brzucha – odpowiednio wzmocnione poprawią naszą stabilność podczas jazdy.” – mówi mgr fizjoterapii Aneta Syska z Centrum Zdrowia Promedica w Kielcach.
Stopniowo powinniśmy przyzwyczajać organizm do wysiłku, abyśmy już po pierwszym zjeździe, zdyszani nie opadli z sił.  „Poza wzmocnieniem mięśni powinniśmy je również rozciągnąć – w ten sposób zmniejszymy ryzyko naciągnięcia, a nawet naderwania ścięgien.” – dodaje Syska.
W przygotowaniu do sezonu narciarskiego bardzo ważna jest również praca nad propriocepcją, czyli czuciem głębokim, gdyż dzięki niej nasze mięśnie podczas jazdy „będą umiały” reagować odpowiednim napięciem na zmiany podłoża np. przy muldach tworzących się z powodu intensywnego użytkowania stoku.

Jak ćwiczyć?
Najlepsze będą dla nas zestawy ćwiczeń, które wykonuje się na zajęciach TBC (Total Body Condition), jodze i pilatesie. Nie tylko wzmocnią, ale również rozciągną mięśnie oraz poprawią elastyczność stawów. Warto pod okiem fachowca ćwiczyć przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tylko w ten sposób uodpornimy nasze ciało na kontuzje, a jazda stanie się jeszcze większą przyjemnością.