Psychoterapia online – czy jest tak samo skuteczna jak tradycyjne spotkanie?

Psychoterapia online wraz z dostępnością internetu staje się alternatywą do tradycyjnych spotkań terapeutycznych. Pojawia się jednak pytanie, czy wyniki terapii online są równie dobre?

Psychoterapia online – czy jest tak samo skuteczna jak tradycyjne spotkanie?

Właściwy psycholog online

Terapia online podobnie jak tradycyjna terapia jest formą spotkań ze specjalistą, który pomaga rozwiązać nasze problemy wspierając w drodze do ich zrozumienia i pokonania. W pomocy psychologicznej kluczowy jest dobór odpowiedniej osoby.
Decydując się na psychoterapię online wypełniamy specjalnie skonstruowane kwestionariusze, które pomogą nam trafić do właściwej osoby. Również one nakierują  w przypadku, kiedy nasz przypadek wymaga konkretnej terapii.
Za pośrednictwem internetu możemy w łatwy sposób zapoznać się z możliwościami i wybrać odpowiednią formę. I co należy zaznaczyć, terapia w formie online nie różni się strukturą od terapii przeprowadzanej face-to-face.
Podczas jej trwania przechodzimy przed te same etapy procesu. Spotkania wirtualne zawsze odbywają się na wizji, dlatego możemy obserwować psychoterapeutę, tak samo jak on obserwuje nas. Ogląd sytuacji nie jest zakłócany przez odmienny sposób kontaktu.
W pracy terapeutycznej najważniejsze jest zbudowanie relacji opartej na zrozumieniu oraz otwarciu. W dowodach naukowych nie ma wzmianek wskazujących na to, że psychoterapia online może spotykać większe trudności na tej płaszczyźnie.
Wejdź na stronę https://sensly.com/ i poznaj specjalistów w dziedzinie psychologii, którzy mogą Ci pomóc.

Przełamywanie barier

Terapia psychologiczna przeprowadzona online może dla wielu okazać się o wiele łatwiejsza przy przekraczaniu swoich barier.
Spotkania psychoterapeuty online z pacjentem odbywają się bez wychodzenia z komfortowego otoczenia osoby potrzebującej pomocy. Dzięki temu może ona poczuć się dużo bezpieczniej oraz swobodniej niż w przypadku, kiedy spotkania musiałaby odbywać w obcym sobie miejscu.
Mimo, że gabinety terapeutyczne mają kojarzyć się z brakiem zagrożenia, nigdy nie będą do końca przyjazną przestrzenią.
Możliwość zamówienia terapii online to okazja na skorzystanie z długotrwałej pomocy oraz doraźnego wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych. Jest łatwiejszą formą do zorganizowana niż tradycyjne spotkania.
Uświadomienie sobie potrzeby wzięcia udziału w terapii jest dużym sukcesem, jednak faktyczne zapisanie się na nią może być problematycznym, kolejnym krokiem.
Osoby, które mają mocne problemy, ale też dręczy ich większa niepewność zyskają na formie online, ponieważ dystans fizyczny może tu być dużą zaletą, żeby się otworzyć przed specjalistą. W tej formie jest dużo łatwiej przełamać strach przed pierwszym spotkaniem.
Spotkania online mogą być też dogodną formą poprzedzającą właściwą terapię. Podczas pierwszych spotkań z psychoterapeutą możecie omówić i ustalić sposób oraz tryb całej terapii.

Psychoterapeuta online w każdym miejscu

Dużym plusem terapii internetowych jest możliwość wzięcia udziału w spotkaniu w każdym miejscu, w którym się znajdujemy.
Możemy swobodnie połączyć się na wyjeździe wakacyjnym oraz nie przeszkodzą nam wypadki losowe takie jak np. choroba. Od teraz też zmiana miejsca zamieszkania nie wymusi długotrwałych dojazdów lub zawieszenia ciągłości terapii.
Co więcej, jest to bardzo duże udogodnienie dla osób starszych lub np. niepełnosprawnych, których możliwości ruchowe są ograniczone.
Programy, przez które prowadzone są terapie online nie wymagają instalowania dodatkowych aplikacji i są bardzo intuicyjne w użytkowaniu.
Terapie online cieszyły się też dużym powodzeniem w trakcie pandemii. Dzięki nim wiele potrzebujących osób wciąż otrzymywało wsparcie.

Artykuł partnera