Terapia przeciwnowotworowa u najmłodszych może składać się z chemioterapii, radioterapii, leczenia operacyjnego, a także przeszczepu szpiku. Rodzaj i złożoność leczenia zależą od rodzaju nowotworu i są dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Kiedy stosuje się radioterapię i na czym ona polega?
Planowanie radioterapii u dziecka
Przebieg radioterapii
Działania niepożądane
Dr n. med. Marzanna Chojnacka, specjalistka radioterapii z Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie
Specjalistka w dziedzinie radioterapii onkologicznej, z bogatym doświadczeniem w leczeniu nowotworów wieku dziecięcego. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, pełni funkcję Koordynatora Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Jest cenionym ekspertem w dziedzinie radioterapii dziecięcej, a także aktywnym wykładowcą na kursach specjalizacyjnych dla lekarzy szkolących się w onkologii i radioterapii. Jej dorobek naukowy obejmuje kilkadziesiąt artykułów oraz doniesień zjazdowych, publikowanych zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Dr Chojnacka współpracuje z wiodącymi Klinikami Onkologii Dziecięcej w Warszawie, gdzie angażuje się w kompleksowe leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi, łącząc wiedzę i doświadczenie z empatycznym podejściem do pacjentów.