Skąd wziąć pieniądze na nowy rower lub motocykl?

Przede wszystkim – oszczędzać. Planując zakup nowego pojazdu, warto już znacznie wcześniej zacząć odkładać co miesiąc określoną sumę pieniędzy - w ten sposób po pewnym czasie będziemy dysponować kwotą, która da nam więcej możliwości wyboru. Jeśli jednak do tej pory o tym nie pomyśleliśmy, może okazać się, że nie zdążymy już odłożyć potrzebnej nam kwoty – sezon rowerowy i motocyklowy już się rozpoczynają, więc realizację marzeń należałoby odłożyć na następny rok.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozsądny kredyt

W przypadku gdy nie chcemy jednak odkładać zakupu roweru lub motocykla na następny rok pomyślmy o kredycie gotówkowym – można go przeznaczyć na dowolny cel. Jeśli interesuje nas kupno motocykla, możemy również rozważyć kredyt samochodowy. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam wybrać najlepszą możliwą ofertę spośród propozycji banków, często mocno zróżnicowanych. – Podsumujmy swoje stałe comiesięczne wydatki i odejmijmy je od comiesięcznych dochodów, a uzyskamy kwotę, którą możemy przeznaczyć  na spłatę zobowiązań. W kwocie wydatków zaplanujmy również te związane z zakupem paliwa czy przeglądami zakupionego pojazdu. Dobrze, by wyliczona przez nas kwota była wyższa od kwoty raty –  to będzie nasza rezerwa na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Istotne jest również porównanie kosztu kredytu w kilku bankach. Porównując oferty należy zwrócić uwagę nie tylko na nominalną wysokość oprocentowania, ale przede wszystkim na całkowity koszt kredytu. Warto przyjrzeć się tzw. RRSO (czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania), która ma za zadanie odzwierciedlić ponoszony koszt do całkowitej kwoty kredytu – mówi Maciej Szymański, ekspert eurobanku ds. kredytów gotówkowych.

Wygoda, oszczędność czasu, poczucie wolności i niezależności – to tylko niektóre z zalet korzystania ze skutera, roweru lub motocykla. Zanim zdecydujemy się wybrać dany model, warto pamiętać o przetestowaniu go. Pamiętajmy też, aby zapytać o warunki gwarancji i zasięgnąć opinii znajomych lub internautów, którzy już korzystają z danego modelu jednośladu.