Skuteczne sposoby na rozdwajające się końcówki włosów

Marzeniem każdej kobiety są zdrowe, lśniące włosy. Niestety częste suszenie suszarką, farbowanie i prostowanie sprawia, że przesuszone włosy stają się nieestetyczne, łamliwe, a ich końcówki rozdwojone.

rozdwajajace sie wlosy

Co zrobić, gdy na naszej głowie zamiast fryzury gwiazdy z Hollywood mamy trudne do ułożenia szorstkie włosy z rozdwojonymi końcówkami? Czy jedynym wyjściem jest strzyżenie na krótko? Niekoniecznie, oto kilka skutecznych sposobów na rozdwajające się końcówki włosów.


Płukanie zimną wodą

Nigdy nie myj włosów bardzo gorącą wodą, lepsza będzie lekko ciepła lub letnia, a do ostatniego płukania użyj chłodnej wody. Sprawi to, że łuski włosów będą domknięte, a same końcówki znacznie  mniej narażone na zniszczenia. Nie susz też włosów tuż po umyciu, kiedy są jeszcze bardzo mokre, ponieważ wtedy bardziej się
niszczą i proces suszenia suszarką trwa dłużej.

Prawidłowe suszenie

Włosy należy suszyć zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, nigdy „pod włos”, z odległości co najmniej 15 cm.  Nawiew najlepiej ustawić na najniższą możliwą temperaturę.
Wysoka temperatura powoduje „otworzenie” łuski włosa. Włosy są wtedy bardziej podatne na zniszczenie, a ich końcówki na rozdwojenie. Nie susz też bardzo mokrych włosów, ponieważ wtedy bardziej się niszczą. Warto też czasem dać im odpocząć od suszarki, np. na w czasie wakacji, albo w weekend, kiedy nigdzie się nie wybierasz – i poczekać aż wyschną same.

Dobry stylista fryzur

Czasami zdarza się jednak, że końcówki włosów są do tego stopnia zniszczone, że nie pozostaje nic innego, jak wizyta u dobrego stylisty fryzur, który dobierze zabieg oraz wykona dobre cięcie. Oceni on, czy  włosom potrzebne jest radykalne strzyżenie czy wystarczy jedynie delikatne podcięcie zniszczonych końcówek. Profesjonalne cięcie ostrymi nożyczkami pozwoli ostatecznie pozbyć się problemu.

Zbawienna moc olejków

Bogata w witaminę E oliwa z oliwek ma właściwości odżywiające i regenerujące. Doskonale nawilży, odżywi i nabłyszczy Twoje włosy, a odpowiednio nawilżone i natłuszczone, będą mniej podatne na uszkodzenia. Raz w tygodniu należy nałożyć podgrzaną oliwę na zniszczone końcówki włosów i owinąć je folią, a następnie ręcznikiem. Po upływie minimum 10 minut wystarczy umyć włosy delikatnym szamponem. Można też po każdym myciu wetrzeć kroplę oliwy w same końcówki, bez spłukiwania. Nie tylko oliwa z oliwek ma dobroczynny wpływ na nasze włosy, można zastąpić ją dostępnymi w aptekach i drogeriach olejkami: rycynowym, arganowym lub kokosowym – zwłaszcza te dwa ostatnie wygładzają puszące się, rozdwojone końcówki włosów.

Domowa maseczka z jajka

Już nasze babcie wiedziały, że jajka bardzo korzystnie wpływają na zdrowie i wygląd włosów. Jajka są bogatym źródłem białka i niezbędnych kwasów tłuszczowych – składników, które mogą pomóc w walce z rozdwojonymi końcówkami. Maseczkę z jajka najlepiej stosować regularnie, np. raz w tygodniu. Pamiętaj też, aby przed
nałożeniem maseczki dokładnie rozczesać włosy. Żółtko jajka zmieszaj z oliwą z oliwek (wystarczą 2-3 łyżki) i 1 łyżką miodu. Nałóż maseczkę na wilgotne włosy. Po upływie około pól godziny spłucz ją, a włosy umyj delikatnym szamponem. Regularnie stosowana maska sprawi, że włosy staną się gładsze i mniej łamliwe.

Ważna dieta

Należy pamiętać nie tylko o nawilżaniu i odżywianiu włosów, ale również o zdrowym odżywianiu całego organizmu. Prawidłowa dieta ma zbawienny wpływ na stan naszych włosów. Aby były one lśniące i zdrowe warto wzbogać dietę o produkty zawierające duże ilości witamin z grupy B, witaminy A, E, cynku, żelaza i miedzi.
Warto też zaopatrzyć się w aptece w gotowe suplementy diety zawierające skrzyp.

Rozdwajające się końcówki włosów to koszmar większości kobiet. Zniszczone końce mogą zepsuć nawet najefektowniejszą fryzurę. Dlatego kiedy już się ich pozbędziesz i włosy będą zdrowe, pamiętaj, aby nie dopuścić ponownie do tego, aby znów zaczęły się rozdwajać. Stosuj nadal wyżej wymienione zabiegi, odwiedzaj regularnie
dobrego stylistę fryzur, regularnie nawilżaj włosy, stosując maseczki i olejowanie, nie szarp ich w trakcie czesania, pamiętaj o zdrowej diecie i co ważne, podcinaj końcówki regularnie, nawet jeśli zapuszczasz włosy.

Piotr Gąsiorowski
Stylista fryzur, twórca marki  THE POINT w Warszawie