Slumdog. Milioner z ulicy

slumdogNajnowszy film Danny’ego Boyle’a, reżysera genialnego, kultowego „Trainspotting”. Elektryzująco dynamiczny obraz, okrzyknięty jako „eksplozja energii” i przyjmowany z ogromnym aplauzem zarówno przez widzów, jak i krytyków na całym świecie.

ZŁOTE GLOBY 2009: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Muzyka
Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Muzyka

Złota Żaba na Festiwalu Plus Camerimage 2008
Nagroda Publiczności na Festiwalu w Toronto 2008
British Independent Award 2008: Najlepszy Niezależny Film Brytyjski, Najlepszy Reżyser, Najbardziej Obiecujący Debiut

OBSADA

DEV PATEL – Jamal
ANIL KAPOOR – Prem
IRRFAN KHAN – Inspektor
MADHUR MITTAL – Salim
FREIDA PINTO – Latika

TWÓRCY

DANNY BOYLE – reżyseria
CHRISTIAN COLSON – produkcja
SIMON BEAUFOY – scenariusz
ANTHONY DOD MANTLE – zdjęcia
A. R. RAHMAN – muzyka
PREMIERA KINOWA: 27 lutego 2009
PRODUKCJA: Wlk. Brytania / USA 2008
DOZWOLONY OD LAT: 12
CZAS TRWANIA: 120 minut
Brawurowa reżyseria Danny’ego Boyle’a, twórcy kultowego„Trainspotting” porywający scenariusz Simona Beaufoy’a, autora „Goło i wesoło”

SLUMDOG. MILIONER Z ULICY
Zdobywca kilkudziesięciu nagród, w tym m.in.:

Złote Globy 2009: Najlepszy Film, Reżyseria, Scenariusz i Muzyka
Złota Żaba na Camerimage 2008
Nagroda Publiczności na Festiwalu w Toronto 2008
British Independent Award 2008: Najlepszy Niezależny Film Brytyjski, Najlepszy Reżyser – Danny Boyle, Najbardziej Obiecujący Debiut – Dev Patel

Najnowszy film Danny’ego Boyle’a, reżysera genialnego, kultowego „Trainspotting”. Elektryzująco dynamiczny obraz, okrzyknięty jako „eksplozja energii” i przyjmowany z ogromnym aplauzem zarówno przez widzów, jak i krytyków na całym świecie.

Zdobywca Złotych Globów 2009 w czterech kategoriach: Najlepszy Film, Reżyseria, Scenariusz i Muzyka, a także laureat Złotej Żaby za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Camerimage 2008, Nagrody Publiczności na Festiwalu w Toronto 2008 oraz trzech nagród British Independent Award w kategoriach: Najlepszy Niezależny Film Brytyjski, Najlepszy Reżyser i Najbardziej Obiecujący Debiut (odtwórca głównej roli Dev Patel).
Bohaterem filmu SLUMDOG. MILIONER Z ULICY, historii opartej na popularnej książce, jest 18-letni Jamal, mieszkaniec Mumbaju (Bombaj), który bierze udział w indyjskiej wersji „Milionerów”. W trakcie trzymającego w napięciu programu policja aresztuje go pod zarzutem oszustwa. Podczas przesłuchania chłopak opowie historię swojego życia, indyjskich gangów i wielkiej miłości.

SLUMDOG. MILIONER Z ULICY to historia magiczna, dla każdego. Opowiedziana w pięknej wizualnie, tętniącej energią i kolorytem formie, zadziwia, śmieszy i wzrusza.

„Nie musisz pytać publiczności ani dzwonić do przyjaciela, SLUMDOG. MILIONER Z ULICY to najlepszy film roku.”
/ROLLING STONE/

Moment prawdy w indyjskim studiu telewizyjnym, w którym właśnie rejestrowany jest kolejny odcinek teleturnieju „Milionerzy”. Przed wstrzymującą oddech publicznością oraz skonsternowanym prowadzącym siedzi 18-letni Jamal Malik, chłopak ze slumsów Bombaju, który w niewiarygodnym stylu odpowiada prawidłowo na pytanie za pytaniem. Czy to możliwe, że właśnie pojawił się pierwszy w historii programu zdobywca 20-tu milionów rupii?
Prowadzący program Prem Kumar nie darzy Jamala sympatią. Słynny gwiazdor telewizyjny, sam wywodzący się z nizin społecznych, nie może znieść myśli, że chłopak swym brawurowym występem usuwa go w cień. Nie wierzy, że Jamal może znać wszystkie odpowiedzi. Powiadamia policję o oszustwie. Kiedy po serii tortur Jamal nie przyznaje się do winy, inspektor przystępuje do przesłuchania. Chłopak opowiada w jakich okolicznościach posiadł wiedzę, która pozwoliła mu odpowiedzieć na pytania teleturnieju.

I tak rozpoczyna się niewiarygodna opowieść o dzieciństwie i dojrzewaniu przedwcześnie osieroconego dzieciaka ze slumsów, obfitująca w niebywałe przygody, szokujące sytuacje, przerażające doświadczenia, zabawne zbiegi okoliczności i radosne uniesienia. Kiedy w krwawych religijnych zamieszkach ginie matka, Jamal i jego brat Salim lądują na ulicy. Przetrwają tylko dzięki sprytowi i instynktowi samozachowawczemu. Dołącza do nich osierocona dziewczynka, Latika, którą Jamal pokocha na całe życie. Aby przeżyć w brutalnym świecie, chłopcy muszą przyjąć rządzące nim reguły gry. Oszustwa, kradzieże i łobuzerka są ich chlebem powszednim. Gdy świat pełen przemocy nie zmienia Jamala, chłopaka o dobrym sercu, to jego brat Salim staje się coraz bardziej żądny władzy i bogactwa, do których będzie dążył po trupach. Rywalizacja pomiędzy braćmi staje się nie do zniesienia i doprowadza do zdrady i rozstania. Latika przepada bez wieści.

Kiedy po latach trójka się odnajduje, nic już nie jest takie jak kiedyś: Salim jest niebezpiecznym gangsterem, Latika – wbrew własnej woli – żoną potężnego bossa świata przestępczego, a Jamal – pomagierem w call-center, który postanawia za wszelką cenę odzyskać ukochaną. Aby tego dokonać, dostaje się do „Milionerów”, jednak nie po to by cokolwiek wygrać, lecz zwrócić na siebie uwagę dziewczyny. Los nareszcie się do niego uśmiechnie, obdarowując go podwójnym szczęściem…