Sucha skóra – głębszy problem!

Sucha skóra – sprawa nie jest taka prosta, jak by się mogło zdawać. Mówimy bez wahania “mam suchą skórę”, ale czy zastanawiamy się nad tym, jakie są przyczyny..? Dla Ani Adamowicz, ekspertki kosmetologii, wnikliwa diagnoza to zawsze wyzwanie. Dlaczego? - Bo jak wynika z jej wieloletnich doświadczeń, nadmierna suchość może być również symptomem choroby.

Sucha skóra – głębszy problem!

Mamy w Instytucie Adamowicz przypadki pacjentek, u których właśnie po problemach z nadmernie suchą skórą dowiedzieliśmy się o chorobach, np. tarczycy, AZS czy alergiach. To może być również sygnał zaczynającej się menopauzy. W takich przypadkach dopiero odpowiednie leczenie, np. endokrynologiczne + zabiegi + pielęgnacja domowa to klucz do sukcesu – mówi ekspertka. Na szczęście nie zawsze sucha oznacza chora.

Najczęstsze przyczyny suchej skóry:

  • nieprawidłowa dieta, tj. uboga w: NNKT, warzywa, owoce, a także zbyt duża spożywanych produktów z wysokim IG
  • niewystarczające przyjmowanie płynów (woda), tj. w ilości poniżej 1, 5  l/ 24 H
  • niewłaściwa pielęgnacja domowa, tj. preparaty z alkoholem, nadmierne odtłuszczanie skóry, i gabinetowa, tj. zbyt często wykonywane zabiegi mikrodermabrazji, stosowanie retinoidów oraz zbyt agresywne peelingi chemiczne
  • ekspozycja na promienie UV
  • brak aktywności na świeżym powietrzu

Szybciej się starzeje

Skóra sucha ma mniejszą ilość lipidów, substancji tłuszczowych o działaniu zabiezpieczającym naskórek, zlokalizowanych na jego powierzchni – wyjaśnia nam ekspertka. – Łatwiej więc pojawiają się na niej drobne zmarszczki,  tzw. ,,poletka”, reaguje złuszczaniem i w konsekwencji jeszcze większym przesuszeniem na działanie słońca czy wody chlorowanej. Pozostawiając ją bez profesjonalnej opieki narażamy się na błędne koło. To kolejny powód, dla którego warto zrobić pogłębioną diagnostykę i poradzić się kosmetolożki z doświadczeniem.

Mocznik, cholesterol i ceramidy

W codziennej pielęgnacji, podczas zakupów w drogerii czy aptece, dobrze mieć na uwadze kilka substancji pomocniczych, a są to m.in.:

  • Mocznik jest składnikiem NMF – naturalnego czynnika nawilżającego naszej skóry. Wykazuje działanie silnie nawilżające, a jego obecność w kremach zapewnia lepszą zdolność wiązania wody przez naskórek. – Jeśli jednak chcemy uzyskać działanie nawilżające, musimy zadbać o kremy ze stężeniem tej substancji poniżej 10 % – radzi ekspertka.
  • Cholesterol  – naturalny składnik płaszcza lipidowego naszej skóry. W przypadku skóry bardzo suchej z tendencją do nadmiernego rogowacenia, przy atopii przynosi zbawienne działanie natłuszczające. Odbudowuje płaszcz lipidowy, chroni przed nadmiernym wysychaniem skóry i zabezpiecza przed podrażnieniami. Zdaniem ekspertki kosmetologii: – Jeśli suchości skóry nie towarzyszą inne dolegliwości, np. trądzik, zalecam u swoich pacjentów stosowanie preparatów z cholesterolem na noc, 2- 3 razy w tygodniu.
  • Ceramidy – to takie cegiełki na naszej skórze, które zabezpieczają ją przed odparowywaniem wody z głębszych warstw naskórka i tworzą płaszcz lipidowy zapewniający jej odpowiednie nawilżenie – wyjaśnia Ania Adamowicz i dodaje, że przy skórach nadmiernie złuszczających się, suchych doskonale sprawdza się nocna pielęgnacja celowana preparatami, gdzie mamy połączone ceramidy i cholesterol, np. Nanobase. Tu rodzaj aplikacji i częstotliwość ustalamy indywidualnie w zależności od stanu wyjściowego wyglądu naszej skóry.

Jak zadbać o suchą skórę latem?

  • Stosuj filtry SPF > 30. Najlepiej, aby jeden krem zadbał o nawilżenie, odżywienie i ochronę, nie stosuj za dużo, pielęgnacja azjatycka niekoniecznie sprawdza się u Europejek.
  • Nie opalaj twarzy, czyli obowiązkowo filtr + czapeczka z daszkiem lub kapelusz.
  • Nie przegrzewaj skóry, aby nadmiernie nie odparowywała z niej woda.
  • Stosuj delikatne preparaty myjące (bez SLS). Drażniące działanie SLS i wymywanie płaszcza hydro- lipidowego zwiększa wrażliwość skóry na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np.: latem słońce, a zimą także wiatr i mróz.
  • Zadbaj o peeling drobnoziarnisty lub /i enzymatyczny 2 razy w tygodniu – pomagasz tym właściwie złuszczać się najbardziej zewnętrznej warstwie rogowej naszego naskórka. Często ten proces jest zaburzony u osób ze skóra suchą.
  • Sięgnij po preparaty z alantanem- łagodzi i nawilża nie tylko skórę małych dzieci.
  • Używaj wody w sprayu do przemywania (spryskiwania) twarzy, najlepiej z kwasem hialuronowym – wykazuje pośrednie działanie nawilżające. (uwaga: kwas nie przenika przez naskórek, ale pozostaje na jej powierzchni i przyciąga cząsteczki wody, poprawiając nawilżenie naskórka)
  • Na dzień wybieraj lekkie formuły kremu nawilżającego. Na noc cięższe konsystencje – tu postaw na kremy tłuste.
  • Miłośnicy basenu- pamiętamy o nałożeniu kremów z filtrem z każdym razem jak z niego wychodzimy i 15- 20 minut  przed wyjściem na słońce.
  • Świetnie się sprawdza spryskanie twarzy wodą z kwasem hialuronowym  (j.w.) pomiędzy dosmarowywaniem filtrami.

Pielęgnuj również od środka:

  • Zastosuj dietę bogatą w NNKT- potrzebne między innymi do budowy ceramidów – olej z rokitnika, tłuste ryby morskie (makrela, halibut, szprotki, śledzie), najlepiej w formie gotowanej na parze lub pieczonej. Unikaj tych przetworzonych w puszkach i wędzonych (przemysłowo). Jeśli wędzone, to z wędzarni ,,domowej’’. Duża dostępność ryb nad naszym Bałtykiem w okresie letnim pozwala na urozmaicanie codziennych posiłków i cieszenie się smakiem.

– Sama obserwuję u siebie lepsze efekty nawilżenia skóry i jej młodszego wyglądu, gdy spędzam 2 razy pod 2 tygodnie nad Bałtykiem, jedząc codziennie ryby z pieca parowego, zupy rybne, wędzone ,,domowym’’ sposobem – kupuję te gdzie widzę wędzone na świeżo – zapewnia nas pani kosmetolog.

  • Zadbaj o witaminę C  zawartą w sezonowych owocach i warzywach, szczególnie tych o czerwonym zabarwieniu, na straganie sięgaj po: truskawki, maliny, paprykę (w tym przypadku w każdym kolorze), borówki, ciemne winogrona, wiśnie, czereśnie etc.
  • Pij szklankę wody, najlepiej co godzinę.
  • Zadbaj o spacer codziennie minimum 0,5 H. Lepsze dotlenienie skóry pobudza wydzielanie ATP, co sprzyja procesom naprawczym skóry i jej regeneracji.

Skorzystaj z zabiegów w gabinecie, działają intensywniej, są często spersonalizowane pod konkretne problemy/przyczyny i docierają głębiej, niż zwykła pielęgnacja!

Przy suchej skórze wskazane są:

  • Oxyterapia – z pomocą tlenu pod ciśnieniem i elektroporacji dostarczamy w głąb skóry kwasu hialuronowego z peptydami. Zapewni nawilżenie, poprawi funkcje obronne naskórka. Uwaga: Peptydy wykazują udowodnione działanie anti-aging, co przy skórze suchej jest pożądane!
  • Terapia próżniowo – tlenowa – autorski zabieg Ani Adamowicz i zarazem doskonała alternatywa dla mezoterapii igłowej, zwłaszcza, jeśli igieł nie lubisz. Dotleni i intensywnie odżywi skórę dzięki specjalnie skomponowanym koktajlom, poprawi jej kondycję i wygląd, w tym np. koloryt.
  • Masaż próżniowy na twarz połączony z polichydroksykwasami – masaż anty – aging pobudza krążenie, wykazuje działanie odżywcze, ujędrniające skórę i poprawiające jej natłuszczenie, gwarantuje bezpieczną eksfoliację.