Szwedzki styl – nie tylko na stół

szwedzki_stolWycieczka do Szwecji nie jest jedynym sposobem na poczucie niezwykłej, skandynawskiej atmosfery. Równie dobrą opcją jest odpowiednia aranżacja wnętrza.
Mieszkanie zainspirowane Szwecją może być pomysłem na powiew dekoracyjnej świeżości w zbliżającym się nowym roku. O czym trzeba pamiętać, żeby jak najskuteczniej naśladować genialnych Szwedów?

szwedzki_stol2Wszystkie odcienie chłodu
Przede wszystkim barwy. Są raczej jasne i chłodne – podobnie jak klimat kraju. Dominuje czerń, biel, szarość i brązy. Co poza tym? Oczywiście naturalne drewno. Meble wykonane z tego materiału są obowiązkowe w mieszkaniu każdego fana skandynawskiego stylu.
Drewniana jest również podłoga – nadaje ona wnętrzu specyficznego charakteru. Odcień często pozostaje naturalny, ale równie popularne jest bielenie bądź lakierowanie desek.
Drewno, z którego wykonane są meble jest najczęściej jasne lub pomalowane na szaro. Wnętrze wydaje się dzięki temu bardziej przestronne i uporządkowane, a jego powierzchnia optycznie powiększa się.

Okno na Szwecję
Nowoczesność w szwedzkim stylu widoczna jest gołym okiem. Wystarczy spojrzeć na skandynawskie okna, które zamiast zasłon i firan zdobią rolety. Marka Lotari przygotowała dla swoich klientów bogatą ofertę rolet, które mogą być wykorzystane przy projektowaniu wnętrza inspirowanego szwedzkim stylem.
Trafną decyzją będą rolety we wszystkich odcieniach szarości, bieli oraz brązu – idealnie wkomponują się w prostotę pomieszczenia, a przy odpowiednim rodzaju mogą subtelnie przepuszczać światło dzienne wpadające do wnętrza. Nada to pomieszczeniu naturalności, tak cenionej w Skandynawii. Przy wyborze lamp stawia się raczej na minimalizm, więc można się natknąć na klasyczne kształty w połączeniu z papierowym abażurem.
Przełam się
A co z dodatkami? Szwedzi uwielbiają „sypialniane” bibeloty – różnego rodzaju narzuty i poduszki, które pasują kolorystycznie do reszty mieszkania. Powinny być wykonane z naturalnych tkanin, np. wełny. Ciepłe materiały pomogą odrobinę ożywić wnętrze, które może wydawać się nieco surowe. W aranżacji wykorzystuje się raczej jasne barwy, ale można to przełamać bardziej wyrazistymi akcentami np. pomarańczową ozdobą na stole lub pudełkami na drobiazgi. Czujesz już przypływ szwedzkiego klimatu?