Kilka domowych sposobów na usunięcie zapachów z mebli

Z biegiem lat meble zaczynają wydzielać z siebie nieprzyjemną woń stęchlizny. Sprawdź kilka domowych sposobów na usunięcie przykrego zapachu.

usunięcie zapachu
Kilka domowych sposobów na usunięcie zapachów z mebli. Foto Max Vakhtbovych/Pexels

Wyczuwanie woni stęchlizny z mebli z pewnością jest wstydliwe dla domowników. Gdy pojawią się goście może także dojść do sytuacji, kiedy będzie ona tak intensywna, że rozprzestrzeni się po całym mieszkaniu i przejdzie nią nawet odzież. Skuteczne usunięcie takiego zapachu jest możliwe. W jaki sposób to zrobić?

Jakich środków użyć?

Przykry zapach możemy skutecznie wyeliminować za pomocą produktów, które zazwyczaj mamy w domu. Ich przykładami mogą być soda oczyszczona, ocet, a także kilka mocno aromatyzowanych artykułów takich jak kawa, cynamon bądź goździki.
Bardzo wiele osób lubuje się w starociach, takich jak komody, szafy, kredensy. W takim stylu urządzają całe mieszkania. Takie wnętrza robią niesamowite wrażenie, kiedy to na każdym kroku mamy tak zwany „mebel z duszą”. Niestety, często zdarza się, że meble z odzysku mają w szafkach czy szufladach nieprzyjemny zapach stęchlizny. Te miejsca mają bardzo słaby przepływ świeżego powietrza, a to niesie ryzyko, że tą wonią nasiąkną wszystkie przedmioty znajdujące się w środku.

Usunięcie zapachu stęchlizny krok po kroku

Pierwszym zabiegiem, jaki powinniśmy wykonać jest wietrzenie mebla. Warto, aby komoda czy kredens znalazły się w miejscu zacienionym (brak ryzyka wyblaknięcia od nadmiaru promieni słonecznych), suchym (miejsce chronione od opadów deszczu), oraz z dopływem świeżego powietrza. Biorąc pod uwagę gabaryty oraz dużą wagę starych sprzętów może to być nie lada wyzwanie. Jeżeli mebel znajdzie się w miejscu posiadającym powyższe cechy powinien on pozostać otwarty na okres od dwóch do czterech tygodni. Zazwyczaj sposób ten nie wymaga przeprowadzania kolejnych zabiegów. Świeże powietrze powinno sprawić, że mebel uwolni się od przykrego zapachu. Jeżeli jednak nie będziemy dostatecznie usatysfakcjonowani możemy zastosować takie domowe preparaty jak soda oczyszczona lub żwirek przeznaczony do kociej kuwety.

Usunięcie zapachu za pomocą sody oczyszczonej

Skuteczność sody oczyszczonej jest bardzo wysoka. Wystarczy rozsypać ją na plastikową tackę lub talerzyk i umieścić ją wewnątrz mebla. Wysypany preparat ma tworzyć jak największą powierzchnię. Działanie sody będzie kilkudniowe, więc co 3 lub 4 dni konieczne będzie wymienienie jej na nową. Liczba naczyń z rozsypanym proszkiem musi odpowiadać ilości szuflad, szafek lub innych skrytek.
Podobne właściwości w kwestii pochłania zapachów ma żwirek do kuwet. Sposób na jego użycie jest taki sam jak w przypadku sody, aczkolwiek możemy go wymieniać rzadziej (od 7 do 10 dni).

Inne sposoby na walkę z przykrym zapachem

Eliminacji niepożądanego zapachu dokonuje się także za pomocą mocno aromatyzowanych artykułów, takich jak cynamon, kawa czy też goździki. Zasada jest podobna jak w przypadku oczyszczonej sody. Tutaj również produkt umieszczamy na podstawce wewnątrz mebla. Niektórzy w walce ze stęchlizna stosują również suszone plastry pigwy.