Warto wiedzieć – seks po leczeniu mięśniaków macicy

Zdiagnozowanie mięśniaków macicy wcale nie jest równoznaczne z zaprzestaniem życia seksualnego. Poznaj opinię ekspertów!

Warto wiedzieć – seks po leczeniu mięśniaków macicy

Seks po leczeniu mięśniaków macicy

Dolegliwości ginekologiczne w postaci mięśniaków mogą wpływać na satysfakcję seksualną i być przyczyną dyskomfortu podczas współżycia. Wtedy wizyta u lekarza prowadzącego – ginekologa i wykonanie kontrolnego badania jest najlepszym rozwiązaniem. Co w sytuacji, gdy kobieta przeszła już leczenie i wciąż targają nią obawy związane z lękiem przed bólem podczas stosunku (42%) oraz strach przed nawrotem choroby (36%) ? Na te i inne pytania odpowiadamy wspólnie z ginekologiem dr hab. Sławomirem Woźniakiem, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

Macica a seksualność

Zadanie, jakie pełni macica w organizmie kobiety to wbrew pozorom nie tylko funkcja rozrodcza. Bierze ona także udział w prawidłowej statyce i motoryce narządów układu moczowo-płciowego i narządów miednicy mniejszej. A co ważne jej utrata może wpływać na funkcje seksualne kobiety, ponieważ skurcze macicy dają możliwość przeżywania pełnego orgazmu.

– Podczas wykonywania histerektomii istnieje prawdopodobieństwo konieczności przecięcia więzadeł podtrzymujących macicę i splotów nerwowych odpowiedzialnych za odczuwalność bodźców erotycznych. Może zaistnieć również zaburzenie związane z odpowiednim krążeniem co bezpośrednio dotyczyć może nieprawidłowego dokrwienia łechtaczki, warg sromowych czy pochwy. W wyniku przebytego leczenia operacyjnego kobiety mogą utracić swoją uprzednią seksualność, ponieważ podniecenie fizjologicznie polega na dodatkowym dopływie krwi i ukrwieniu, a pełny orgazm na skurczach macicy. To jednak nie wszystko. Istnieją też bariery psychologiczne – podkreśla ginekolog, dr hab. Sławomir Woźniak, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

Dyskomfort w trakcie współżycia

Mięśniaki macicy mogą wywoływać dyskomfort w trakcie współżycia. Najczęściej pacjentki opisują to jako dolegliwości bólowe, czasami są to plamienia po stosunku. Intensywność objawów zależy jednak od ich rozmiaru i lokalizacji. I tu rozmiar jest pojęciem względnym, u każdej pacjentki może wyglądać to inaczej. Jeśli chodzi o lokalizację mięśniaków, w szczególności te umiejscowione w okolicy szyjki macicy mogą powodować dyskomfort lub nasilić krwawienie. Odczuwanie satysfakcji seksualnej jest uwarunkowane zarówno czynnikami fizjologicznymi, jak i psychologicznymi. Dolegliwości ginekologiczne mogą przyczynić się do zmniejszenia ochoty na zbliżenia lub całkowitej rezygnacji z życia intymnego. Jednak w dużej mierze wpływa na to podłoże psychologiczne, szczególnie po przebytym leczeniu, kiedy gospodarka hormonalna może zostać zachwiana.

Szczęśliwe powroty

Największe obawy w trakcie powrotu do życia seksualnego po leczeniu mięśniaków macicy są związane z lękiem przed bólem podczas stosunku (42%) oraz strachem przed nawrotem choroby (36%)[2]. Niepokój w takich przypadkach często okazuje się być zupełnie niepotrzebny. Już w trakcie rekonwalescencji warto zacząć od kontrolnej wizyty u lekarza prowadzącego – ginekologa i wykonać kontrolne badanie potwierdzające gotowość powrotu do współżycia.

– Szybkość powrotu zależy od tego jak bardzo inwazyjna była operacja. W przypadku zbiegów endoskopowych nie spodziewamy się żadnych zaburzeń, natomiast w przypadku dużych zabiegów laparotomijnych ze względu na relatywnie dłuższy okres rekonwalescencji możemy się spodziewać dyskomfortu lub braku aprobaty ciała ze względu na zmiany operacyjne. Nie zapominajmy jednak, że udane współżycie poprawia nastrój kobiety i ułatwia wyzdrowienie zwłaszcza w sferze psychicznej. Praktyka pokazuje, że nie ma czym się martwić gdyż odpowiednio dobrana technika i jej intensywność mogą dostarczać wiele satysfakcji i intensywnych przeżyć obu partnerom – zaznacza ginekolog, dr hab. Sławomir Woźniak, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

Wpis znaleziono dzięki:

- Mięśniak macicy

- Seks

- Zdrowie

 • ewa

  po operacji mięśniaków sex to nie to samo i nikt tego nie zrozumie, bywa ciężko.

 • Kasia

  Jestem już rok po operacji mięśniaków i nie mogę się przemóc jeśli chodzi o sex. Lekarz mówi że mogę, nawet chcę, ale gdy przychodzi do konkretnych działań wycofuję się. Mąż się złości.

 • Ania

  Jestem już dwa i pół miesiąca po operacji, zaczęłam po dwóch miesiącach współżycie, ale to już nie jest to samo, towarzyszy mi lęk i nie mam orgazmu. Czy to minie?

 • wiktoria

  Czeka mnie operacja wyłuszczenia mięśniaków. Boję się. Jak wygląda rekonwalescencja? Czy któraś z Pań może się podzielić informacją? Jak wygląda taka operacja? Jak jest po operacji?

 • Marzena

  Chętnie dowiem się czegoś więcej na temat operacji mięśniaków macicy. Jak wygląda dochodzenie do siebie po operacji? Czy to trwa długo?

 • Mała

  Ja też muszę poddać się operacji mięśniaków i mam stracha. Boję się samej operacji jak i tego co będzie po operacji, jak będę się czuła, ile czasu zajmie mi dochodzenie do pełnej formy i czy operacji moje życie seksualne nie stanie się gorsze. Szukam metod alternatywnych, ale raczej jedynym rozwiązaniem w moim przypadku jest operacja.

 • Anka

  jestem po operacji mięśniaków, operacja była trudna. Teraz już minęło trochę czasu a ja boję się współżyć. Drażni mnie szef po operacji, krępuję się go. Może to minie z czasem, na razie zero sexu, nie dam rady 🙁

 • Malutka

  jestem po operacji. nie współżyje, po operacji nie mogę, lęk jest silniejszy niż przyjemności. Boję się nawet pójść do lekarza, bo mogę się dowiedzieć że mięśniaki odrosły. Perspektywa kolejnej operacji jest przerażająca.

 • Agnieszka

  Czy któraś z Pań może opisać jak wyglądała operacja mięśniaków? Jestem przed i bardzo się boję