Wielkanoc 2017: Jak przygotować wnętrze do świąt?

Święta Wielkanocne to nie tylko uroczyste śniadanie, podczas którego spotykają się zwykle sami domownicy. To także okazja do tego, by zaprosić innych członków rodziny, uczcić te wyjątkowe dni i odnowić relacje z bliskimi. Zanim jednak goście przestąpią próg Twojego domu, warto przygotować się na to spotkanie.

55
Dekoria.pl, aranżacja kolekcja Loneta

Dekoria.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę, tworząc wielkanocną aranżację.

W tym roku Wielkanoc wypada 16 kwietnia – przed świętami można się więc spodziewać wiosennej pogody sprzyjającej gruntownym porządkom. W tym roku zaplanuj wszystko na kilka tygodni wcześniej, aby później tylko odpoczywać i cieszyć się wolnym czasem.

Wiosenne porządki – nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych to dużo pracy. Ważne, żebyś nie wykonywała wszystkich obowiązków sama. Podziel je między członków rodziny, którzy poradzą sobie z określonymi zadaniami.

Partnera możesz zaangażować do: wytrzepania dywanów, odkurzania i mycia podłóg oraz czyszczenia żyrandoli.

Dzieci poradzą sobie ze ścieraniem kurzy, układaniem ubrań w szafkach i porządkowaniem zabawek. Mogą pomóc Ci także pozdejmować z krzeseł siedziska i włożyć je do pralki. Jeśli okaże się, że są już mocno przybrudzone lub starte, warto pomyśleć o nowych materiałach na siedzenia.

Ty zajmij się np. sprzątaniem kuchni i myciem okien. Podczas ich czyszczenia możesz zauważyć, że zasłony są już zniszczone, a firanki nieco pożółkłe. Przy okazji zdecyduj, czy konieczna jest ich wymiana. Możesz iść o krok dalej i zainstalować nowe rolety rzymskie – odświeżą wnętrze Twojego salonu.

44
Dekoria.pl, aranżacja kolekcja Norge

Szukaj dziury w całym, czyli przejrzyj obrusy, bieżniki i serwety

Następnie należy sprawdzić, czy tkaniny, które chcesz wykorzystać podczas uroczystego spotkania, są w dobrym stanie. Zweryfikuj, czy obrusy nie mają dziur lub plam. Może się okazać, że ślad po soku, uporczywie rzucający się w oczy od poprzednich świąt, nadal nie chce opuścić Twoich ulubionych materiałów.
W takim przypadku niezbędny jest zakup nowych tkanin. Warto zdecydować się na nowe, odświeżone obrusy, bieżniki czy serwetki. Pamiętaj, że tak niewielka – również budżetowo – zmiana będzie widoczna na pierwszy rzut oka po wejściu do wnętrza.

Jakie tkaniny będą najlepiej pasowały do Świąt Wielkanocnych? Możesz się zdecydować na:

 • wiosenne kolory i desenie – odcienie żółtego, jasnej zieleni, także błękitu w połączeniu z motywami florystycznymi i kratami, dostępne np. w kolekcjach Linen czy Quadro marki
 • stonowane beże i rustykalne kształty – przytulna i delikatna dekoracja w stylu country
  powinna obfitować w nawiązania do przyrody i wiejskiego życia (np. kolekcja Flowers);
 • wyrazisty styl retro – wykorzystaj nietypowe połączenie żółtego, czarnego i białego, tak jak w przypadku kolekcji Comics lub kontrasty bieli, różu i grafitu.
88
Dekoria.pl, obrus kolekcja Mirella

Ziarnko do ziarnka… Uzupełnij zastawę wielkanocną

Przed przyjęciem gości należy również sprawdzić, czy masz wystarczającą liczbę naczyń. Koniecznie upewnij się także, że dysponujesz każdym niezbędnym elementem zastawy. Podczas śniadania wielkanocnego potrzebne Ci będą:

 • talerze głębokie z łyżką – na żur z kiełbasą,
 • talerze płaskie wraz z widelcami i nożami – do drugiego dania,
 • talerzyki deserowe z łyżeczkami lub widelcami – na których podasz np. mazurka czy paschę,
 • filiżanki do kawy, naczynia do napojów.Dodatkowo przydadzą się inne akcesoria, chociażby podstawki na jaja, czajnik do herbaty, ceramiczne miski na owoce, patery na ciasta czy stylowe, metalowe tace.
  00
  Dekoria.pl, sztućce Gaya, taca kwadratowa łupek naturalny, podkładki stołowe kolekcja Loneta

  Kropka nad i, czyli dobierz eleganckie dekoracje na Wielkanoc

  Po wiosennych porządkach, przejrzeniu zawartości szafy i uzupełnieniu zastawy możesz wreszcie zająć się dekoracjami. W zależności od tego, na jaki styl aranżacji zdecydujesz się podczas wyboru tkanin i zastawy, należy dobrać do niego odpowiednie dekoracje.

  Do salonów i jadalni urządzonych w jasnych, zielonych i białych odcieniach świetnie pasują dekoracje o wybarwieniu brązowym oraz beżowym. Dobrym i dość uniwersalnym rozwiązaniem jest postawienie na eleganckie detale, chociażby szklane świeczniki lub białe ceramiczne wazony i doniczki.

Więcej wiosennych i świątecznych inspiracji znajdziesz w nowym wielkanocnym katalogu Dekoria.pl.