Włosy: wypadanie

Na czym polega transplantacja włosów? Czy zabieg jest bezbolesny? Kto może poddać się zabiegowi?

Na czym polega transplantacja włosów?

Jest to przeszczep skóry wraz z całym kompleksem mieszka włosowego. Przeszczep samego włosa nie jest możliwy. Wysepka skórna, którą przenosimy ma średnicę 0,6 – 0,9 mm i zawiera od jednego do trzech mieszków włosowych. Taką wysepkę skórną nazywamy implantem.
Implanty pobierane są z okolic głowy, gdzie ilość włosów jest wystarczająco duża. Zwykle jest to okolica potyliczna. Pobranie włosów do transplantacji polega na wycięciu paska skóry wraz z rosnącymi tam włosami a następnie podzieleniu tego paska na odpowiedniej wielkości implanty. W miejscu, gdzie chcemy uzupełnić włosy wykonujemy odpowiedniej wielości otworki w skórze, a następnie wkładamy w nie uprzednio przygotowane implanty.

Czy po zastosowaniu tej metody mamy gwarancję, że przeszczepione włosy nie wypadną?

Włosy do przeszczepu pobierane są z miejsca, gdzie nie są wrażliwe na zmiany poziomu androgenów, a co za tym idzie nie podlegają wypadaniu pod ich wpływem. Przeniesione w inne miejsce zachowują tę cechę i rosną do końca życia. Oczywiście taka gwarancja dotyczy tylko przypadków łysienia androgenowego, tzw. męskiego. Jeśli utrata włosów wystąpiła na skutek choroby i dotyczy całego obszaru głowy metody tej nie powinno się stosować.

Dlaczego włosy wypadają głównie w okolicy czołowo – ciemieniowej, a pozostają na potylicy i skroniach?
To czy będziemy łysi, wysocy, grubi czy chudzi jest od początku naszego życia zapisane w naszych genach. Jednak do tej pory nie udało się ustalić jaki jest mechanizm dziedziczenia łysiny. U każdego człowieka po okresie dojrzewania włosy pogarszają się, ich ilość maleje. Stopień nasilenia tych negatywnych zmian zależy od tego, ile mieszków włosowych okaże się wrażliwych na androgeny pojawiające się we krwi po okresie dojrzewania. Komórki mieszków wrażliwych, posiadają w swym jądrze enzym odpowiedzialny za produkcję dihydrotestosteronu. Ten metabolit testosteronu uszkadza waśnie komórki, które je wyprodukowały. Na podstawie badań stwierdzono, że mieszki włosowe wrażliwe na androgeny zlokalizowane są w okolicy czołowo – ciemieniowej, a prawie nigdy w okolicy czołowo – potylicznej. Tak więc nawet u osób silnie łysiejących pozostaje zwykle dość dużo włosów do przeprowadzenia zabiegu i są to włosy odporne na wypadanie.

Jak dużo włosów należy przeszczepić aby zniwelować widoczną łysinę?
Zależy to przede wszystkim od wielości łysiny i od rodzaju stosowanych implantów. Musimy zdać sobie sprawę, że stosując tę metodę nie dodajemy pacjentowi ani jednego włosa, zmieniamy tylko ich rozmieszczenie. Pobieramy pewną ilość włosów z miejsca, gdzie jest ich bardzo dużo i przenosimy w miejsca pożądane. Tak wiec są pewne granice możliwości, których przekroczyć się nie da. Osoba całkowicie łysa nie może liczyć na ten sposób leczenia.

Czy zabieg jest bezbolesny?
W dobie nowoczesnych środków znieczulających żaden zabieg chirurgiczny nie może być bolesny. To samo dotyczy transplantacji włosów. Stosujemy znieczulenie miejscowe, całkowicie wyłączając czucie bólu w całym obszarze operowanym.
Znieczulenie działa przez okres zabiegu i kilka godzin po nim.