Komunikacja między rodzicami a dzieckiem – jak utrzymać dobre relacje w domu?

W okresie wakacyjnym spędzamy więcej czasu ze swoimi dziećmi. Czy potrafimy z nimi rozmawiać? Jak zachować dobrą relację?

komunikacja między rodzicami a dzieckiem
Komunikacja między rodzicami a dzieckiem – jak utrzymać dobre relacje w domu?

Komunikacja między rodzicami a dzieckiem często jest jedną z rzeczy, która stanowi poważny problem w rodzinnej relacji. Przekładają się na to codzienne obowiązki, stres i zadania wymagające dużego zaangażowania. O najważniejszych zasadach budującej komunikacji mówi Michał Zawadka – ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin.

Rozmowa jest dialogiem

Rodzice często postrzegają rozmowę jako przedstawianie swojej wizji na jakiś temat i nie słuchają słów dziecka. Myślą, że przecież wiedzą co jest dla niego dobre, a co złe. Taka postawa może wywołać bunt w młodym człowieku, a to często prowadzi do napiętych emocji zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Powinniśmy zatem unikać moralizatorskich monologów i nie przerywać dziecku kiedy mówi. Młodzi chcą mieć poczucie, że rodzice ich słuchają i liczą się z ich zdaniem. Dzięki pamięci o tych zasadach możemy mieć nadzieję na to, że nasza pociecha nie będzie stroniła od wspólnych rozmów.

Przede wszystkim akceptacja

Jest podstawą porozumienia, a często dorośli błędnie interpretują ją jako „zgodę”. Tak naprawdę akceptacja oznacza to, że uznajemy zdanie drugiej osoby, mimo że niekoniecznie się z nim zgadzamy. Dzięki niej okazujemy partnerowi szacunek, a to wiąże się z szansą wspólnego dojścia do rozwiązania problemu. Odcinając się od akceptacji, zniechęcamy się do argumentów drugiej strony, należy więc słuchać słów nastolatka, dając mu pewność, że się go szanuje. Jeżeli nie będziemy tego czynić, on prawdopodobnie odpłaci się nam tym samym.

Nie istnieje jedna „racja”

Większość konfliktów między rodzicami a dziećmi tworzy się przez chęć udowodnienia swojej racji. Przez to nie skupiamy się na problemie, ale na zwalczaniu rozmówcy i walce o to „czyje” będzie na wierzchu. W takich sytuacjach należy wziąć pod uwagę różnicę pokoleń. Dzięki niej obie strony mogą mówić mądrze, ponieważ patrzą na jakąś sprawę z różnych perspektyw.

Wzajemne zrozumienie

Często go brakuje, ponieważ dorośli zakładają, że skoro powiedzieli o co im chodzi, to dziecko nie mogło tego nie zrozumieć. Należy pamiętać, że dzieci i dorosłych różnią umiejętności, doświadczenia, wiedza i możliwości analityczne mózgu. To, że dla nas coś jest oczywiste, nie znaczy, że takie będzie też dla dziecka. Ono nie musi rozumieć pod tymi samymi słowami tego co my.

komunikacja między rodzicami a dzieckiem
Komunikacja między rodzicami a dzieckiem – jak utrzymać dobre relacje w domu?

Sprawdź, czy informacja dotarła

Gdy prosimy o coś dziecko, powinniśmy zapytać je czy rozumie czego od niego oczekujemy. Często nie wystarczy odpowiedź „wiem” lub „rozumiem”. Pociecha powinna w pełni wytłumaczyć o co została poproszona. Wtedy może się okazać, że zrozumiała zupełnie coś innego niż powinna. W takim momencie rodzice muszą wytłumaczyć jeszcze raz, co dokładnie chcieli uzyskać. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych nerwów. To samo dotyczy drugiej strony. Jeśli dziecko o coś nas prosi, upewnijmy się, że myślimy o tym samym.

Utrzymanie autorytetu

Rodzice często kłócą się przy dzieciach o przekonania, przez co podważają swój autorytet. To sprawia, że małoletni przestają ich słuchać i jednocześnie szanować. Aby przekazać dziecku jakąś informację, należy ją wcześniej uzgodnić, ale nie w jego obecności. Dopiero później można z nim porozmawiać bez obaw, że pojawią się jakieś nieścisłości podczas dialogu.

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam na zbudowanie szczęśliwej rodziny bez wyrządzania krzywdy drugiej osobie. Będziemy mogli cieszyć się spokojem i satysfakcją, a dobre samopoczucie na pewno udzieli się każdemu, kto przekroczy progi naszego domu.