Wschodząca gwiazda: Jessie Buckley

Gwiazda serialu Tabu podbija kino! Jej rola w Pod ciemnymi gwiazdami wzbudziła zachwyt krytyków podczas światowej premiery na festiwalu w Toronto.

Wschodząca gwiazda: Jessie Buckley

Młoda irlandzka aktorka znalazła się w elitarnym gronie obiecujących aktorów, Rising Stars (Wschodzących Gwiazd), wybieranych przez festiwal. Jessie Buckley, znana między innymi ze wspomnianego serialu HBO, w którym partnerowała Tomowi Hardy’emu, wkrótce pojawi się w kolejnych głośnych, kinowych produkcjach.

Zagadka, na której opiera się siła Pod ciemnymi gwiazdami, emanuje właśnie z granej przez nią Moll, głównej bohaterki filmu. „To historia kobiety, która mierzy się z wieloma potworami – tymi wewnątrz swojej rodziny,  tymi w dzikiej naturze i tymi uśpionymi w niej samej” – mówi reżyser Michael Pearce. „Opowiadam ją z punktu widzenia Moll, więc jednocześnie zachęcam widzów do współodczuwania z nią i burzę tę ich identyfikację, ponieważ jest postacią bardzo dwuznaczną. Kocham kino, które buduje złożoną relację bohatera z widownią. W przypadku Pod ciemnymi gwiazdami nie chciałem, żeby sympatie publiczności były ugruntowane. Moll jest bardziej antybohaterką, niż panną w opałach”. Nie bez powodu recenzenci porównują Moll do Cathy z Wichrowych wzgórz Emily Brontë.

Moll była jednym z punktów scenariusza, które najbardziej przekonały do projektu producentki filmu Michaela Pearce’a: Lauren Dark i Ivanę MacKinnon. „Przyciągnęła nas historia, w której centrum jest śmiała, niepokojąca kobieca bohaterka i jej próby odnalezienia swojego miejsca w świecie” – przyznają.

Po zachwytach, jakie wzbudziła Buckley, przyszły propozycje dużych, ważnych ról. Irlandka, która wcześniej dała się poznać jako znakomita aktorka teatralna (występowała na londyńskich scenach między innymi u boku Jude’a Lawa), a także telewizyjna (oprócz Tabu zagrała również w nowej serialowej wersji Wojny i pokoju, gdzie wcieliła się w księżniczkę Marię Nikołajewnę Bołkońską), podbija właśnie Hollywood. W najbliższych miesiącach zobaczymy ją u boku Roberta Downeya Jr. w filmie The Voyage of Doctor Dolittle Stephena Gaghana (Syriana, Traffic). Pojawi się też razem z Renée Zellweger w wyczekiwanym dramacie biograficznym musicalu o Judy Garland, czyli Judy Ruperta Goolda.

Wschodząca gwiazda: Jessie Buckley

Pod ciemnymi gwiazdami to zachwycający wizualnie i trzymający w napięciu, pierwszy film nominowanego do nagrody BAFTA Brytyjczyka Michaela Pearce’a, z fenomenalną rolą znanej z serialu Tabu z Tomem Hardym Jessie Buckley. Hit festiwali na całym świecie, skradł serca publiczności oraz krytyków, którzy uznali go za powalający debiut, a jednocześnie dziką, pełną pasji i pożądania, uwodzicielską historię miłosną.

Młoda dziewczyna zakochuje się w nieznajomym chłopaku, który w środku lata pojawia się w nadmorskim miasteczku akurat, gdy zaczyna się seria tajemniczych zabójstw. Moll odkrywa nareszcie, jak smakuje wolność oraz czym są namiętność i pożądanie. Ale kiedy Pascal staje się głównym podejrzanym w sprawie zaginionych kobiet, którą żyją lokalna policja i społeczność, dziewczyna będzie musiała podjąć decyzje, od których nie będzie już odwrotu. Od tego momentu nie zatrzyma się przed niczym, aby osiągnąć to, czego pragnie i dowie się, do czego jest zdolna.