Wszystko, co musisz wiedzieć o kosmetykach do oczyszczania twarzy

Stosowanie dobrego środka do oczyszczania twarzy jest niezbędne, aby pod koniec dnia pozbyć się resztek makijażu i zanieczyszczeń, które osiadają na naszej skórze.

kosmetyki do oczyszczania twarzy
Wszystko, co musisz wiedzieć o kosmetykach do oczyszczania twarzy

Wybierając odpowiednio dobrany do rodzaju cery i jej potrzeb wysokiej jakości produkt myjący do twarzy, zapewniamy twarzy oczyszczenie bez szkody dla jej ochronnej bariery skórnej. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze i stosowaniu kosmetyków do oczyszczania twarzy?

Dlaczego ważne jest używanie specjalnych kosmetyków do mycia twarzy?

Być może sądzisz, że dla pełnego oczyszczenia twarzy wystarczy umycie jej wodą z mydłem, a makijaż można skutecznie usunąć przy pomocy chusteczek do demakijażu. Tymczasem w ciągu dnia skóra naszej twarzy narażona jest na kontakt nie tylko z zanieczyszczeniami, takimi jak smog, spaliny czy dym papierosowy, ale także z brudem i szkodliwymi drobnoustrojami, które znajdują się na rozmaitych powierzchniach, takich jak klamki czy przyciski w windzie. Za każdym razem, gdy dotykamy brudnymi rękami naszej twarzy, trafiają na nią rozmaite bakterie i wirusy, które doskonale odnajdują się w środowisku, jakim jest powierzchnia naszej skóry, a sebum w połączeniu z martwymi komórkami naskórka sprzyja ich namnażaniu.

Dlatego bardzo ważne jest, aby codziennie dokładnie, a zarazem delikatnie oczyszczać skórę twarzy, unikając jej uszkodzeń i podrażnień. To jeden z powodów, dla których mydło i woda nie są dobrym rozwiązaniem. Skóra na naszej twarzy różni się od skóry pokrywającej resztę naszego ciała i jest szczególnie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Z tego względu konieczne jest regularne stosowanie produktów do mycia twarzy, które nie zaburzą struktury skóry i równowagi pH oraz nie uszkodzą bariery hydrolipidowej skóry. Dbając o higienę skóry twarzy za pomocą odpowiednich produktów, łatwiej poradzisz sobie z wieloma problemami, od zaskórników i trądziku po wczesne oznaki starzenia.

Jak wybrać kosmetyk dopasowany do typu cery?

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego środka do głębokiego oczyszczania skóry twarzy będzie określenie typu cery. Wybierając produkt dla siebie weź pod uwagę takie czynniki, jak wiek, wrażliwość skóry, przetłuszczanie się i suchość. Każda skóra jest inna, więc warto skorzystać z fachowej pomocy w doborze najlepszego produktu dla Twojego typu skóry. Podstawowy podział wyszczególnia trzy typy cery:

  • Cera sucha

Jeśli masz suchą cerę i chcesz zapobiegać jej przesuszaniu oraz pielęgnować naturalną barierę ochronną skóry, używaj produktów oczyszczających na bazie kremów. Powinnaś wybierać takie produkty, które będą zapobiegać utracie wilgoci przez skórę i wzmacniać jej warstwę lipidową.

Jeśli masz suchą i wrażliwą skórę, wybieraj antyalergiczne środki do mycia twarzy odpowiednie dla pielęgnacji skóry wrażliwej. Po zakończeniu rutynowego oczyszczania skóry możesz zapewnić skórze dodatkowe nawilżenie, stosując odpowiednie kremy, serum czy olejki. W przypadku takich dolegliwości, jak trądzik czy atopia, warto skonsultować procedurę oczyszczania i nawilżania twarzy, a także dobór kosmetyków z dermatologiem.

  • Cera tłusta

Skóra tłusta jest zwykle podatna na trądzik, dlatego nie należy używać do jej pielęgnacji produktów o działaniu ścierającym, w szczególności peelingów, dbając zamiast tego o to, aby skóra była zawsze nawilżona i elastyczna. Chociaż ogólnie zalecane jest stosowanie bezolejowych pieniących się środków myjących, jeśli masz cerę trądzikową i wrażliwą, najlepiej będzie, jeśli dobierzesz kosmetyki wspólnie z dermatologiem.

  • Cera mieszana

Niektóre obszary twarzy mogą być tłuste, a inne suche. Na przykład strefa T, która obejmuje czoło, nos i podbródek, może być tłusta, podczas gdy policzki i okolice oczu mogą pozostawać suche lub wręcz przesuszone. W takim przypadku należy wybrać środek do mycia twarzy, który nie wpłynie na ilość sebum na skórze i skutecznie oczyści zarówno tłuste, jak i suche miejsca. Do cery mieszanej możesz używać środków czyszczących w piance i delikatnych żelowych środków myjących.

(Mała podpowiedź: : Sprawdź aktualne kupony rabatowe na produkty do codziennego oczyszczania twarzy w sklepie Sephora na Once Coupon A Time.)

https://oncecouponatime.com/pl/kod-rabatowy/sephora

Jak prawidłowo korzystać z kosmetyków do mycia twarzy?

Niezwykle ważny jest również sposób, w jaki nakładamy i rozprowadzamy po twarzy produkt do oczyszczania. Przed rozpoczęciem mycia twarzy zawsze pamiętaj o umyciu rąk. Aby zapewnić skórze głębokie oczyszczanie najlepiej aplikować produkt poprzez delikatne, ale dokładne wmasowywanie go w skórę. Szczególną uwagę należy poświęcić obszarom czoła, nosa oraz podbródka, a także szyi, podatnym na przetłuszczanie się . Należy również pilnować tego, aby woda nie była ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Dlatego nie jest zalecane mycie twarzy podczas brania prysznica, gdyż temperatura wody może być zbyt wysoka.

Po zastosowaniu kosmetyku należy starannie spłukać twarz i upewnić się, że produkt nie pozostał na skórze. Aby nie podrażnić twarzy podczas osuszania, używaj miękkiego i czystego ręcznika, delikatnie przykładając go do twarzy.

Największym błędem, jaki możemy popełnić w kwestii higieny skóry twarzy jest mycie twarzy rano zamiast wieczorem. Po powrocie do domu należy dokładnie przemyć twarz, aby brud nagromadzony przez cały dzień nie czekał na skórze do rana. Jeszcze lepszym pomysłem jest umycie twarzy od razu po powrocie do domu, zamiast dopiero przed spaniem.