Zbadaj się sam, czyli czy warto używać domowych testów diagnostycznych?

Pewnie nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się odłożyć wizytę u lekarza z powodu braku czasu, choć niepokoiły Cię niektóre sygnały wysyłane przez organizm, a czasem po prostu wstydziłaś się ewentualnej choroby – w takich przypadkach pomocne są czułe i wiarygodne domowe testy diagnostyczne.

Pamiętaj jednak, że ich wynik (nie tylko pozytywny) powinno się skonsultować z lekarzem, by przeprowadzić dalszą diagnostykę i podjąć ewentualne leczenie!

ABC testów diagnostycznych

Testy diagnostyczne domowego użytku mają wszechstronne zastosowanie i nie wymagają specjalnego sprzętu. „Do wykonania testów diagnostycznych potrzebna jest próbka krwi, moczu, kału lub nasienia. Na pozór wydaje się, że pobranie krwi może być problemem – ale do domowych testów wystarcza odrobina krwi z opuszki palca. Bez względu na to, czy badanie wykonywane jest w domu, czy laboratorium, próbki muszą być pobrane z zachowaniem wszystkich zasad” – przestrzega ekspert z portalu i-Apteka.pl. Niewątpliwie atutami testów domowego użytku są szybkość i łatwość wykonania, jednak czy są one tak dokładne, jak deklarują to producenci? „Nowoczesne testy diagnostyczne przede wszystkim dają pacjentowi poczucie komfortu, ponieważ badanie można wykonać w domu, a uzyskany w ciągu kilku minut wynik jest wiarygodny – szacuje się, że wiarygodność testów przekracza 99%, pod warunkiem, że pacjent postępuje zgodnie z instrukcją. Producenci bardzo dbają o czułość i dokładność testów tak samo, jak o rzetelność wyniku, bo to właśnie od tych parametrów zależy, czy produkt jest dopuszczony do obrotu. Zwykle wiarygodność testów diagnostycznych nie ustępuje wiarygodności badań laboratoryjnych, a cena testów domowych jest niewysoka, często niższa niż kwota, którą zapłacimy w laboratorium. Warto też pamiętać, że samodzielnie można wykonywać badania w kierunku takich schorzeń jak borelioza czy niedoczynność tarczycy, jak również w kierunku zaburzeń płodności, jednak takie testy nie mogą zastąpić badań zleconych przez lekarza oraz wizyty u specjalisty” – stwierdza ekspert z portalu i-Apteka.pl i dodaje, że jego doświadczenie pozwala zarekomendować testy takich firm jak Diagnosis, Babystar, Nord Farm czy LabHome.

Zarezerwowane dla pań

Na rynku można znaleźć kilka testów dedykowanych kobietom – ten najbardziej znany to oczywiście test ciążowy. Pozwala on wykryć ciążę na bardzo wczesnym etapie, wystarcza do tego tylko próbka moczu! Kobiety mogą wybierać z testów płytkowych i strumieniowych, choć zasadniczo ich działanie jest takie samo i polega na detekcji gonadotropiny kosmówkowej (np. testy ciążowe Bobo Test, Nordtest, Pink Eko). Nieco w cieniu testów ciążowych pozostają testy owulacyjne oraz testy płodności, które umożliwiają wskazanie optymalnego czasu na poczęcie (m.in. Apteo Care Test owulacyjny LH, LH-Test owulacyjny, Babystart BioCheck test płodności dla kobiet). Obecnie w aptekach można także nabyć testy na menopauzę, polecane kobietom wciąż miesiączkującym, które odczuwają pierwsze symptomy okresu przekwitania takie jak bóle głowy, wahania nastroju, uderzenia gorąca, bezsenność. Pozytywny wynik takiego badania pozwoli lekarzowi szybko zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie, które znacznie złagodzi lub wyeliminuje nieprzyjemne objawy menopauzy (np. Test MENO-Check na menopauzę, Test menopauzalny Certain CTMN.01).

Męski problem

Jednym z najprostszych badań w kierunku zmian chorobowych prostaty jest określenie stężenia specyficznego antygenu prostaty. Podwyższony wynik testu PSA nie jest równoznaczny z nowotworem, jednak nie można go lekceważyć – według lekarzy terapia wcześnie wykrytych zmian jest bardzo skuteczna! W ofercie aptecznej jest coraz więcej testów wykrywających specyficzny antygen prostaty, np. PSA Test, Test PROSTA-Check PSA. Jednak to nie jedyny test adresowany do panów! Mężczyźni wstydzą się przyznawać do niedoskonałości, szczególnie jeśli dotyczą one tak wrażliwej kwestii, jak możliwość posiadania potomstwa. Dla tych, którzy wolą uniknąć wizyty w specjalistycznej klinice, stworzono test jakości nasienia pozwalający w domowych warunkach wstępnie określić, czy sperma ma prawidłowe parametry (np. Test SwimCount, Fertilityscore test płodności dla mężczyzn).

Mocz i kał pod mikroskopem

Wydawać by się mogło, że kał i mocz to materiał wyłącznie do badań laboratoryjnych, ale jest zupełnie inaczej! Badanie moczu masz na wyciągnięcie ręki – niektóre dostępne testy służą do oceny składu moczu, a za pomocą innych – możesz zbadać, czy w moczu nie występuje białko (m.in. URS10 Test ogólne badanie moczu, Test M-Albu-Check na białko w moczu). W domu możesz także sprawdzić, czy w kale nie jest obecna krew utajona, która może być pierwszym objawem raka jelita grubego, okrężnicy, odbytu lub odbytnicy (np. Fob Test krew utajona w kale, Test POLY-Check na krew utajoną w kale).

Testy na obecność narkotyków i alkoholu

Alkotest to bardzo swoisty test diagnostyczny, lecz bywa nieoceniony! Dzięki niemu nie będziesz się martwić, czy możesz już wsiąść za kierownicę. Co więcej, alkotest może przydać się także rodzicom licealistów, którzy chcą się upewnić, że ich dziecko nie zaczyna właśnie swojej przygody z używkami. Zmartwionym nietypowym zachowaniem nastolatków opiekunom na pomoc przychodzą także testy na obecność narkotyków, określane mianem zielonych testów. Na rynku można znaleźć testy, które wykrywają pojedyncze narkotyki lub kilka substancji psychoaktywnych jednocześnie. Niekiedy takie testy (np. Alkotest, Apteo Care Test na obecność narkotyków, testy Narkodiag) służą nie tylko rodzicielskiej kontroli, ale i są niezwykle pomocne w wyborze właściwego sposobu odtruwania organizmu!

Mniej znane testy domowe

Testy diagnostyczne nie ograniczają się do tych już wymienionych, powszechnie znanych. Coraz częściej w aptece można nabyć produkty do badań w kierunku konkretnych schorzeń. Spośród nich na pewno wartymi uwagi są testy na obecność Helicobacter pylori (m.in. Diago-HP Helicobacter pylori, Helicobacter Antygen, Test PYLORI-Screen na Helicobacter pylori), czyli bakterii odpowiedzialnych w dużej mierze za rozwój wrzodów. Docenić należy również test na boreliozę (np. Test na boreliozę Tik’Alert), który na pewno przyda się miłośnikom spacerów i grzybiarzom, czyli osobom szczególnie narażonym na zarażenie tą chorobą. Badanie pozwala szybko i niskim kosztem ocenić, czy konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia. Testy diagnostyczne domowego użytku to także rozwiązanie dla osób, które nie do końca wiedzą, u jakiego specjalisty szukać pomocy i wstydzą się przyznać do kłopotów zdrowotnych, szczególnie tych związanych z aktywnością seksualną. W aptece można bowiem kupić testy wykrywające kiłę (np. Test SYPH-Check-1 na kiłę). Oprócz nich w bogatej ofercie placówek aptecznych znajdują się testy na niedoczynność tarczycy, różne alergie oraz na obecność białka CRP.

Testy diagnostyczne domowego użytku to duży krok naprzód branży farmaceutycznej i medycznej. Są one bardzo wiarygodne, łatwe do wykonania i niedrogie. Pozwalają przede wszystkim na szybką reakcję pacjenta w przypadku wystąpienia pierwszych objawów lub jeszcze przed ich pojawieniem się. Testy takie mogą znacznie ułatwić rozpoznanie i przyspieszyć podjęcie leczenia, a także – co bardzo ważne – gwarantują dyskrecję! Nie bój się więc korzystać z testów diagnostycznych domowego użytku i dbaj o zdrowie własne i najbliższych!