Złote Globy 2019 – do kogo trafiły statuetki?

W branży filmowo-telewizyjnej Złote Globy są uznawane za najważniejsze wyróżnienia zaraz po Oskarach. Nagrody zostały wręczone w 25 kategoriach.

Rami Malek Bohemian Rhapsody. Foto. Instagram tntlatam

Ceremonia odbyła się w luksusowym hotelu The Beverly Hilton, gdzie na czerwonym dywanie pojawiły się gwiazdy światowej kinematografii.
W kategoriach filmowych najlepszym dramatem został „Bohemian Rhapsondy” w reżyserii Bryana Singera. Główny bohater Rami Malek doceniony został za kreacje Frieddiego Mercury’ego. Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym została Glenn Close, która zagrała w produkcji „żony”. Debiut Bradleya Coopera „Narodziny gwiazdy” był nominowany w pięci kategoriach, niestety został uznany jedynie jako najlepsza piosenka w filmie. Lady Gaga była współtwórczynią utworu „Shallow”.
„Green book” okazała się wygraną komedią, a  Mahershal Ali dostał nagrodę za najlepszego aktora drugoplanowego. Ponadto film wygrał w kategorii najlepszy scenariusz. Olivia Colman została nagrodzona Złotym Globem za rolę królowej Anny w „Faworycie” jako najlepsza aktorka komedii lub musicalu.
Kategorie telewizyjne zdominowali debiutanci. Dramat szpiegowski „Zawód: Amerykanin” zdobył Złotego Globa. Najlepszym miniserialem został „Zabójstwo Versace: American Crime Story”, a grający główną rolę Darren Criss najlepszym aktorem w filmie telewizyjnym.  Patricia Arquette została doceniona za kreacje w „Ucieczce z Dannemory” i zdobyła nagrodę za najlepszą aktorkę w miniserialu. „The Kominsky Method” nagrodzony został w kategorii najlepszego serialu komediowego, a grający główną rolę Michael Douglas najlepszym aktorem.

Pozostałe nagrody trafiły do :

Aktor w komedii lub musicalu 
Christian Bale („Vice”)
Aktorka drugoplanowa 
Regina King („If Beale Street Could Talk”)
Reżyseria
Alfonso Cuaron („Roma”)
Muzyka w filmie
„Pierwszy człowiek”
Film zagraniczny
„Roma” (Meksyk)
Film animowany 
„Spider-Man Uniwersum”
Aktor w serialu dramatycznym 
Richard Madden („Bodyguard”)
Aktorka w serialu dramatycznym 
Sandra Oh („Obsesja Eve”)
Aktorka w serialu komediowym lub musicalu 
Rachel Brosnahan („The Marvelous Mrs. Maisel”)
Aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu albo filmie telewizyjnym
Ben Whishaw („Skandal w angielskim stylu”)
Aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu albo filmie telewizyjnym
Patricia Clarkson („Ostre przedmioty”)