Zmarł emerytowany papież Benedykt XVI

Joseph Aloisius Ratzinger, znany lepiej jako papież Benedykt XVI, zmarł 31 grudnia 2022 w Watykanie. Duchowny miał 95 lat.

benedykt xvi
Zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Foto VaticanNews/Twitter

Podczas gdy cały świat żegnał rok 2022, w Watykanie żegnano byłego papieża. Następca Jana Pawła II, Benedykt XVI, zmarł w sobotę rano, 31 grudnia 2022. Tym samym zamknął grono znanych osobistości, które straciliśmy w poprzednim roku, dołączając do Meat Loafa, królowej Elżbiety II, Jerzego Urbana czy Vivienne Westwood.

Zobacz także: Nie żyje brytyjska ikona mody, Vivienne Westwood

Jak podaje argentyński dziennik „La Nacion”, ostatnie słowa emerytowanego papieża to wypowiedziane po niemiecku „Jezu, kocham Cię”.

Uroczystości pogrzebowe

W sobotę wieczorem opublikowano testament Benedykta XVI. Dziękuje w nim Bogu, a także swoim rodzicom. W dokumencie kieruje słowa również do wiernych.

Trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zwieść – napisał duchowny. Były papież poprosił również o modlitwę.

Ciało zmarłego od 9 rano w poniedziałek 2 stycznia będzie wystawione w bazylice św. Piotra. Msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek, 5 stycznia, a poprowadzi ją papież Franciszek. Następnie Ratzinger zostanie pochowany w Grotach Watykańskich.

Benedykt XVI – emerytowany papież

Kardynał Joseph Ratzinger został wybrany na papieża w 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. Swoją pozycję piastował przez 8 lat. 28 lutego 2013 roku ustąpił z urzędu po ogłoszonej dwa tygodnie wcześniej decyzji o rezygnacji. Tym samym spowodował powstanie w Kościele katolickim tytułu emerytowanego papieża. Benedykt XVI był pierwszym papieżem od 1415 roku, który zrzekł się urzędu.