6 kroków do idealnej wagi!

Zastanawiałaś się kiedyś, czemu kolejna dieta, nie dość, że przypomina tortury, to jeszcze nie daje widocznych rezultatów na dłużej? Zamiast następnego rozwiązania na kilka tygodni lub miesięcy postaraj się stopniowo zmienić swój cały styl życia na zdrowszy.

6 krokow do idealnej wagi
6 kroków do idealnej wagi

Odpowiednia motywacja pozwoli Ci zacząć wprowadzać zmiany, ale to nawyk jest tym, co sprawi, że wytrwasz. Weź odpowiedzialność za to w jaki sposób traktujesz swoje ciało i zmień podejście do tracenia zbędnych kilogramów. Przygotowaliśmy kilka kroków, które wyznaczą Ci drogę do szczupłej sylwetki.

Krok 1. Nawadniaj się!

Zacznij od prostej zasady na początek: pij wodę! Przede wszystkim sięgaj po tę bogatą w składniki mineralne, elektrony i zasadową. Dziennie Twoje ciało traci nawet do 3 litrów płynów, a Twoim zadaniem jest uzupełnianie braków. Dlaczego to takie ważne? Jeśli nie przyjmujesz wystarczającej ilości wody zaczynasz tyć, ponieważ odwodnienie spowalnia przemianę materii nawet o 3%!
Dodatkowo ciało zatrzymuje wodę, przez co człowiek wygląda na grubszego, niż jest w rzeczywistości. Jeśli obawiasz się, że będziesz zapominać o regularnymi piciu wody w ciągu dnia, rozpisz sobie plan i staraj się go trzymać lub ustaw sobie przypomnienia w telefonie. Dzięki temu z czasem wykształcisz przyzwyczajenie i woda stanie się Twoim nieodłącznym towarzyszem.

Krok 2. Jedz dobrze!

Zacznij od początku, czyli od śniadania. Przemyśl na nowo jego skład i zrezygnuj z ciężkich lub zakwaszających produktów jak płatki śniadaniowe, jajka, pieczywo, produkty mleczne, czy kawa.
Sięgnij po swoje ulubione zielone warzywa i owoce. Zjedz sałatkę, hummus z warzywami, burgera z soczewicy, grillowaną cukinię, łososia, makaron warzywny z sosem, tofu z ulubionymi dodatkami, czy naleśniki gryczane.
„Przystępując do nowej strategii śniadaniowej, zaczynaj swój dzień od zjedzenia nisko-węglowodanowego, bogatego we włókna i wodę posiłku. Wypróbuj to choćby przez dwa tygodnie […], przekonasz się, że Twoje nowe śniadanie daje Ci ogromną energię i dobre samopoczucie” radzi dr Robert Young, twórca diety zasadowej, który od lat prowadzi badania nad sposobem odżywiania i jego wpływem na rozwój takich chorób jak otyłość czy cukrzyca.
Przede wszystkim staraj się, by Twój jadłospis składał się w dużej mierze z zielonych warzyw i owoców, a także był bogaty w zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, len, konopie, ogórecznik, wiesiołek).
Przy każdym posiłku 3/4 talerza powinny stanowić jarzyny i zielenina, a im więcej surowego tym lepiej. Unikaj też mięsa, cukru i słodkich deserów. Pożegnaj się z czekoladą i chipsami – jeśli nie umiesz od razu, rezygnuj stopniowo.

Krok 3. Ruszaj się!

Nie oszukujmy się: cellulit czy oponka na brzuchu nie znikną tylko i wyłącznie za sprawą balsamów wyszczuplających i zmian w diecie. Jeśli chcesz zadowalających efektów musisz postawić również na sport.
Kluczem jest wykonywanie właściwych ćwiczeń aerobowych w odpowiednich ilościach. Zacznij od wybrania swoich ulubionych. Możesz skakać na trampolinie, chodzić, biegać, jeździć na rowerze lub trenować na orbiteku – najważniejsze byś bez względu na rodzaj ćwiczeń, wykonywała je przez co najmniej 15 minut (max 60), 5 razy w tygodniu. Staraj się również 3 razy w tygodniu robić trening siłowy. Spokojnie – nikt nie oczekuje, że nagle będziesz dźwigać ciężary na ławeczce i podnosić sztangę. Chodzi o proste ćwiczenia z obciążeniem dostosowanym do Twoich możliwości. Zacznij na przykład od używania 3 kilogramowych ciężarków.

Krok 4. Myśl szczupło!

Pizzę traktujesz jak nagrodę, lody są najlepszym pocieszycielem w smutnych chwilach, a może burger z frytkami pomaga, gdy się stresujesz?
Jeśli chcesz zmienić swoje ciało musisz też zmienić sposób myślenia o jedzeniu i jego roli. Sprawdź, jak i które emocje wiążą się z Twoimi nawykami żywieniowymi. Nigdy nie traktuj jedzenia jako sposobu nagradzania lub radzenia sobie z problemami. Obserwuj swoje zachowania i odkryj, co sprawia, że sięgasz po niezdrowe dania i przekąski. Wygoda? Brak czasu? Stres? Gdy poznasz i zrozumiesz swoje przyzwyczajenia łatwiej znajdziesz sposób, by stały się zdrowsze.

Krok 5. Prowadź dziennik

Postępy sprawdzaj raz na tydzień, zawsze o tej samej porze. Notuj nie tylko wagę, ale również obwód talii, pośladków, bioder, ud, klatki piersiowej i ramion. Od czasu do czasu mierz ciśnienie krwi, a raz na kilka miesięcy kontroluj poziom cholesterolu i cukru we krwi, zawartość tłuszczu w organizmie oraz zasadowość PH swojej śliny.

Krok 6. Oczyść organizm

Gdy już powoli zaczniesz przestawiać się na zdrowszy tryb życia zabierz się za pozbycie się z organizmu toksyn i kwasów. Wiele programów oczyszczania polega na kilkudniowych głodówkach, które poza osłabieniem organizmu i drastycznym zmniejszeniem przyjmowanych pokarmów mają jeszcze jedną wadę: uczą Twoje ciało robienia zapasów. Co to oznacza? Między innymi to, że po dłuższym głodowaniu tkanka tłuszczowa rośnie szybciej niż kiedyś i w rezultacie trudniej jest schudnąć, nawet stosując dietę niskokaloryczną. Lepiej więc sięgnąć po program, który polega na spożywaniu właściwego jedzenia w odpowiedniej formie, jak na przykład oczyszczanie w diecie zasadowej dr Younga. Plan działania jest prosty: przez 2-3 tygodnie jesz, ile chcesz i tak często, jak
masz ochotę, pod warunkiem, że jedzenie powstaje z zielonych warzyw i owoców oraz jest pod postacią soku, puree, kremu lub smoothie. Dodatkowo pij jak najwięcej wody. Dobre wieści są takie, że większość osób w tym okresie zrzuca od 4 do nawet 9 kilogramów. Brzmi dobrze, prawda?