Bieg survivalowy – jak odpowiednio się przygotować?

Biegi survivalowe to wyzwanie wymagające od uczestników sporej dawki motywacji i determinacji, jak również przemyślanych treningów. W jaki sposób przygotować się do startu tak, by dotrzeć na metę nie tylko w jednym kawałku, ale i z poczuciem satysfakcji?

 

Rock on, run on, power through. That is the stuff of champions. A brunette, long-haired jogger is deep in thought, focused on her goal and being motivated by her the music she is listening to.
fotolia.

– W biegu survivalowym może wziąć udział każda, w pełni sprawna, zdrowa i aktywna osoba, choć znam też przypadki zawodników, którzy pokonali trasę biegu na wózku inwalidzkim – przekonuje Mateusz Jasiński, autor bloga TrenerBiegania.pl oraz partner merytoryczny Men Expert Survival Race, cyklu miejskich biegów z przeszkodami.

Warto tu jednak podkreślić, że do biegu ekstremalnego, tak jak do każdego sportowego wyzwania, należy się solidnie przygotować. Pozwoli to na zapobieganie niepotrzebnym kontuzjom, które niestety, są codziennością zwłaszcza u początkujących biegaczy. – Najnowsze badania pokazują, że aż 80 proc. biegaczy po roku regularnych treningów ma poważną kontuzję. Tego wszystkiego moglibyśmy uniknąć gdyby startujący w zawodach przystąpili do rozsądnych przygotowań w zgodzie z własnym ciałem i trybem życia.

Przygotowania  – czas, start!

Kiedy zacząć przygotowania do startu w biegu survivalowym? Z reguły – im wcześniej tym lepiej. Jest to jednak tak naprawdę kwestia indywidualna, w dużej mierze zależna od prowadzonego przez nas trybu życia, celu, który sobie wyznaczyliśmy oraz poziomu sportowego, na którym znajdujemy się w danym momencie. Zakładając, że nasza kondycja pozwala nam na przebiegnięcie 10 kilometrów bez przystanku, a nasz układ ruchu pracuje bez zarzutu, to przygotowania do startu w biegu z przeszkodami powinny trwać od 3 do 6 miesięcy. Co istotne, pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygotowań powinno być przede wszystkim rozpisanie planu treningowego dostosowanego do naszych możliwości.

Przede wszystkim trening ogólnorozwojowy

Jak często i co trenować? W tym przypadku wiele zależy od naszej motywacji, trasy biegu i liczby przeszkód, która czeka na nas na starcie i poprzeczki, jaką stawiamy sobie odnośnie wyniku. Warto pamiętać, że biegi survivalowe wymagają od uczestników dużo bardziej zróżnicowanego planu ćwiczeń niż klasyczne imprezy biegowe. Równie ważna jest regularność oraz intensywność treningu. Aby w pełni przygotować się do startu w biegu ekstremalnym, należy nastawić się na minimum cztery urozmaicone treningi w tygodniu. W przypadku takiego wyzwania jak Men Expert Survival Race, sugeruję dwa solidne treningi biegowe (głównie w strefie mieszanej, tj. tlenowo-beztlenowej) oraz dwa mocne treningi sprawnościowe, które wzmocnią holistycznie nasze ciało. Szczególnie polecam kółka gimnastyczne, kalistenikę lub crossfit.

Jedz, odpoczywaj i kochaj

O czym jeszcze pamiętać przed startem? Przede wszystkim warto zadbać o to, by regularnym treningom towarzyszyła zdrowa dieta. Ujmując rzecz bardzo ogólnie, należy jeść: mało żywności przetworzonej, dużą ilość owoców i warzyw oraz pełnowartościowego białka. Pamiętajmy też o odpowiednim nawadnianiu, unikaniu alkoholu, a także napojów z dużą ilością kofeiny. Równie ważną kwestią jest wysypianie się oraz odpoczynek i regeneracja po ćwiczeniach. Dobrym pomysłem jest cotygodniowy masaż celem rozpuszczenia napięć mięśniowo-powięziowych. Jeżeli mamy taką możliwość, skorzystajmy z usług profesjonalisty, jeżeli nie – bądźmy szczególnie mili dla żony/męża i poprośmy ich o pomoc. Wśród innych sposobów na domową regenerację można też wymienić naprzemienny masaż ciepłą i zimną wodą, solanki, rolowanie się, jak również masaż kostkami lodu.
Biegi survivalowe wymagają od uczestników odpowiednio zaplanowanych, regularnych treningów, zrównoważonej diety oraz dużej dawki motywacji i determinacji. Poczucie niezapomnianej przygody, radość i ogromna satysfakcja przychodząca wraz z przekroczeniem mety są jednak warte poświęceń i trudów, jakie napotykają zawodnicy podczas okresu przygotowań.