Chustowanie. Czy warto je stosować?

Babywearing, czyli noszenie noworodków i niemowląt w chuście cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu, chustowanie niesie za sobą bowiem cały szereg korzyści, zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dlaczego warto nosić dziecko w chuście i jak rozpocząć swoją przygodę z chustowaniem?

Chustowanie. Czy warto je stosować?

Jeszcze kilkanaście lat temu widok kobiety niosącej swoje maleństwo w chuście był w naszym kraju zupełnie egzotyczny, obecnie coraz częściej można spotkać mamy korzystające z takiego rozwiązania. Noszenie dziecka w chuście to prawdziwe wybawienie dla współczesnych rodziców, którzy muszą pogodzić opiekę nad maluchem z obowiązkami domowymi, towarzyskimi i pracą zawodową.

Chustonoszenie uwalnia ręce, dzięki czemu rodzic może sprzątać, gotować czy robić zakupy, cały czas zapewniając swojemu dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Co więcej, dziecko noszone w chuście można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie – w przeciwieństwie do wózka. W przypadku chusty nie ograniczają nas również żadne bariery architektoniczne. Możliwość uczestniczenia dziecka w codziennych czynnościach rodziców dostarcza mu dodatkowych bodźców, które sprzyjają rozwojowi układu nerwowego. Dzięki nim dziecko lepiej się rozwija, jest bardziej otwarte i ciekawe świata, a w przyszłości łatwiej odnajduje się w nowych sytuacjach.

Zalety:

– pogłębia więzi emocjonalne z maluchem,

– daje poczucie bezpieczeństwa dziecku,

– utrzymuje prawidłową temperaturę ciała pociechy,

– ułatwia wykonywanie obowiązków,

– odciąża kręgosłup,

– ułatwia ukołysanie maluszka,

– pomaga przy dyskretnym karmieniu piersią,

– daje poczucie bliskości.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z noszeniem dziecka w chuście jest zapisanie się na kurs chustowania. Profesjonalny doradca chustonoszenia nie tylko podpowie jaką chustę wybrać i nauczy różnych metod wiązania, ale też odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Zajęcia realizowane są najczęściej w domu, co zapewnia pełną wygodę i poczucie komfortu. Naukę można rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie. – mówi Anna Wais z serwisu Prezentmarzeń.

Nauka rozpoczyna się wykładem teoretycznym, podczas którego doradca wyjaśni dlaczego warto nosić dziecko w chuście i w jaki sposób wpływa to na samopoczucie dziecka oraz bezpieczeństwo, zdrowie i odciążenie kręgosłupa osoby noszącej. Część praktyczną stanowią ćwiczenia wiązania chusty, które powtarzane są aż do opanowania perfekcji. Najczęściej nauka obejmuje 1-2 wiązania. Jednak liczba wiązań uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji kursanta. Doradca zapewnia na czas szkolenia niezbędny sprzęt tj. chusty oraz lalkę treningową.