Cyberbezpieczeństwo – jak zapewnić firmie spokój w sieci?

Według danych F5 Networks, w 2017 roku liczba cyberataków w sieci wzrosła o 64 procent. Aż 51 proc. z nich przeprowadzono w państwach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w tym w Polsce. Czy można uchronić firmę przed działaniami cyberprzestępców?

Foto. Pixabay

Cyberataki o niespotykanej dotychczas skali, sprawiły, że zeszły rok upłynął pod znakiem bezpieczeństwa w sieci. Bardzo odczuwalne były napaści typu flood, wykorzystujące User Diagram Protocol (UDP), które stanowiły około 25 proc. wszystkich zarejestrowanych uderzeń w systemy.

Pierwszy kwartał tego roku pokazuje nam nasilenie ataków wolumetrycznych, czyli takich, które przez dużą ilość ruchu napadają na infrastrukturę firmy. Potrafi to doprowadzić do zablokowania strony oraz urządzeń takich jak switche czy routery. W 2017 roku zaobserwowaliśmy ogólny wzrost liczby ataków o 64%, co stanowi bardzo duży skok. Nie ma chyba firmy, która może powiedzieć, że nie jest potencjalnie zagrożona – mówi newsrm.tv Kamil Woźniak, SOC Manager, F5 Networks.

Bezpieczna sieć to bezpieczna firma

Zintensyfikowana aktywność cyberprzestępców sprawiła, że firmy coraz bardziej skupiają się na temacie bezpieczeństwa w sieci. W efekcie, w samym tylko regionie EMEA nastąpiło zwiększenie o 100 proc. liczby wdrożeń w firmach technologii Web Application Firewall (WAF), czyli zapory sieciowej chroniącej aplikacje webowe. Co więcej, aż o 76 proc. zwiększono liczbę wdrożeń systemów zwalczających oszustwa, a o 58 proc. wzrosło zainteresowanie rozwiązaniami zabezpieczającymi przed atakami DDoS (równoczesny atak na system komputerowy, przeprowadzany z wielu komputerów).

Ataki wolumetryczne typu DDoS, które mają na celu uniedostępnienie stron, aplikacji, czy bankowości są coraz bardziej precyzyjne. Ataki w warstwie siódmej, typowo na aplikacje mają miejsce kilka razy albo kilkadziesiąt razy w ciągu minuty. Obszar EMEA, w którym znajduje się również Polska, jest na pierwszej linii frontu – zanotowano w nim aż 51% wszystkich ataków w roku 2017 – wyjaśnia Kamil Woźniak.

Jak zatrzymać napaść?

Czy firmy mogą powstrzymać inwazję na swoje systemy komputerowe?

Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej zaawansowane metody ataku, dlatego bardzo ważnym jest, aby specjaliści odpowiedzialni za sieci IT podnosili swoje kwalifikacje. W tym celu F5 Networks ogłosiła niedawno program Super-NetOps. Jest to program darmowych szkoleń, przeznaczonych właśnie dla osób odpowiedzialnych za sieci IT. Dzięki tym szkoleniom specjaliści odpowiedzialni za działanie sieci będą mogli szybciej dostrzegać i reagować na pojawiające się ataki – podpowiada Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający, F5 Networks.