Dezodoranty bez aluminium – fakty i mity

Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków reklamujących się hasłem "bez aluminium". Sprawdzamy, czy pierwiastek ten rzeczywiście jest szkodliwy dla naszego zdrowia i czy warto go unikać.

dezodoranty bez aluminium
Dezodoranty bez aluminium – fakty i mity. Foto cottonbro/Pexels

Pocenie to ważny fizjologiczny proces, który pomaga nam w termoregulacji. Jednak przez znajdujące się pod naszymi pachami bakterie, produkowana przez gruczoły potowe wydzielina ma często nieprzyjemny zapach. Z kolei nadmierna potliwość pozostawia skórę wilgotna i lepką. Dlatego większość z nas codziennie stosuje kosmetyki, które mają pomóc nam w pokonaniu tych problemów. W niektórych z nich znajdziemy sole aluminium, ale na sklepowych półkach stoją również dezodoranty bez tej substancji. Po które warto sięgnąć? Oto lista faktów i mitów, które pomogą rozwiać wątpliwości.

Mit: Dezodoranty bez aluminium to nowość

Chociaż hasło „dezodoranty bez aluminium” stało się w ostatnich latach niezmiernie popularne, to tak naprawdę powinno brzmieć „antyperspiranty bez aluminium”. Sole aluminium po aplikacji kosmetyku na skórę zatykają bowiem ujścia gruczołów potowych, hamując tym samym wydzielanie potu. Dlatego często używano ich w produkcji kosmetyków mających blokować pocenie się, a więc antyperspirantów. Natomiast w przypadku dezodorantów, których głównym zadaniem jest maskowanie przykrego zapachu potu, rzadko wchodziły w skład produktów. Dezodoranty bez aluminium nie są więc nowym wymysłem.

Zobacz także: Internautki przysięgają, że to najlepszy sposób na pozbycie się zapachu potu!

Mit: Aluminium w antyperspirantach powoduje nowotwór piersi

Zawarte w kosmetykach aluminium obwinia się najczęściej o Alzheimera i nowotwór piersi. Ma to wynikać z toksyczności glinu oraz zdolności tego składnika do akumulacji w tkankach. Chociaż jednak rzeczywiście aluminium ma szansę przeniknąć do naszego organizmu przez skórę, to wielokrotnie większą ekspozycję stanowią inne źródła, a konkretniej woda i jedzenie. Większość tego pierwiastka usuwana jest natomiast poprzez proces wydalania.

Jak na razie żadne badania nie udowodniły zależności między używaniem kosmetyków z aluminium a rozwojem raka piersi u ludzi. Eksperci Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) przy Komisji Europejskiej uznali kosmetyki zawierające aluminium w dozwolonych dawkach za bezpieczne. Związek ten nie jest również uznawany za karcynogen.

Fakt: Naturalne dezodoranty bez aluminium mogą być skuteczne

Pomimo tego, że aluminium w antyperspirantach nie wpływa negatywnie na zdrowie, to wiele osób woli sięgać po naturalne alternatywy. Niektórzy jednak martwią się tym, iż nie będą one tak skuteczne, jak kosmetyki z aluminium. Prawdą jest, że trudno znaleźć zamiennik, który byłby w stanie w podobny sposób blokować wydzielanie potu. Dlatego dużo częściej mamy do czynienia z naturalnymi dezodorantami, które skupiają się na neutralizowaniu odoru. Przy normalnej potliwości powinny sobie one jednak bez problemu poradzić.

W dezodorantach bez aluminium znajdziemy takie składniki, jak węgiel aktywny, skrobia, puder bambusowy, a także olej kokosowy. Ciekawym zamiennikiem może być stosowanie kwasów.