Domowe sposoby na wypadanie włosów

Piękne włosy sprawiają, że czujemy się pewnie i kobieco. Niestety niewłaściwa dieta i stresujący tryb mogą znacząco nadwątlić ich kondycję, a tym samym naszą samoocenę.

Wypadające włosy
Domowe sposoby na wypadanie włosów. Foto Unsplash by Yoann Boyer

Wypadające włosy to zmora wielu ludzi. Jest to problem nie tylko kobiet, ale także i mężczyzn. Przypadłość ta jest szczególnie uciążliwa dla posiadaczy rzadkich i cienkich włosów. Zmiany hormonalne, niedobór witamin lub stresujący tryb życia to tylko niektóre z przyczyn uszczuplenia naszych fryzur.
Faktem jest, że człowiek traci dziennie od 50 do 100 włosów. Jest to ilość, której praktycznie nie zauważamy. Jak w takim razie poznać, że wypada ich za dużo?
Oznaki problemu są trudne do przeoczenia, gdyż w wielu miejscach mieszkania możemy znaleźć włosy, najczęściej na poduszce, pod prysznicem lub na biurku, przy którym na co dzień pracujemy. Kolejnym krokiem po rozpoznaniu, z czym się mierzymy, jest przystąpienie do działania.

Wypadające włosy? Zacznij walkę od wewnątrz

Wypadające włosy
Domowe sposoby na wypadanie włosów. Foto Pixabay by RitaE

Wypadanie włosów często wynika z niewłaściwej diety i niedoboru składników odżywczych. Aby temu przeciwdziałać, należy uzupełniać braki za pomocą suplementacji lub zbilansowanego żywienia. Szczególnie ważna dla włosów jest biotyna, którą możemy znaleźć w jajkach, orzechach włoskich, wątróbce, tuńczyku i soi. Poprawi ona nie tylko kondycję włosów, ale także paznokci. Witamina A usprawnia funkcjonowanie cebulek włosowych. Najlepiej ją uzupełniać spożywając produkty mleczne, jajka, szpinak, pomidory, marchewkę i paprykę. Nie można zapominać o żelazie, ponieważ jego niedobór może prowadzić do anemii, ona zaś bardzo osłabia włosy oraz powoduje ich wypadanie. Bogatym źródłem żelaza są m.in. czerwone mięso, wątróbka, ryby, szpinak, soczewica i rośliny strączkowe.

Domowe mikstury na wypadające włosy

Wypadające włosy
Domowe sposoby na wypadanie włosów. Foto Pixabay by Pezibear
  • Siemię lniane ma zbawienne działanie na włosy. Zawiera dużo błonnika, składników mineralnych i witamin. Można je stosować na dwa sposoby: w formie koktajlu lub maseczki.
    Rada: Do przygotowania naparu należy gotować przez 15 minut 2 łyżki siemienia w szklance wody. Po ostygnięciu zrobi się kleisty i gotowy do picia. Jeśli nie odpowiada nam smak, możemy wykorzystać siemię jako maskę.
    Po nałożeniu na mokre włosy, owijamy je ręcznikiem i zostawiamy na około pół godziny. Po upływie czasu spłukujemy dokładnie włosy i suszymy.
  • Drożdże są bogate w witaminy z grupy B, witaminę E i kwasy tłuszczowe. Działają korzystnie nie tylko na wypadające włosy, ale również na skórę. Są znane ze swojego korzystnego działania, zwłaszcza na skórę trądzikową.
    Rada: Zalej 25 gramów drożdży wrzątkiem i odstaw to przestygnięcia. Napój można pić codziennie. Kurację zaleca się stosować około miesiąca. Smak może być odstraszający, ale pamiętajmy, aby nie dodawać cukru, ponieważ drożdże utracą swoje wartości odżywcze.
    Alternatywą jest maseczka drożdżowa.
    Rada: 50 g drożdży zalej gorącą wodą, dodaj łyżkę miodu i oleju rycynowego. Maskę nałóż na mokre, umyte włosy i trzymaj 40 minut. Następnie zmyj dokładnie ciepłą wodą.
  • Pokrzywa zawiera żelazo, wapń, witaminę A i B2, a także aminokwasy. Można ją stosować w postaci wcierek i kosmetyków do pielęgnacji włosów lub pić napary. Spożywanie pokrzywy powinno być ograniczone, ponieważ ma działanie moczopędne i długotrwałe jej stosowanie lub spożywanie w zbyt dużych ilościach może zaszkodzić i doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dodatkowo pokrzywa pomoże na włosy z tendencją do łupieżu lub przetłuszczania się. W suplementacji często jest łączona ze skrzypem polnym.

Codzienna pielęgnacja

Wypadające włosy
Domowe sposoby na wypadanie włosów. Foto Unsplash by Element5 Digital

Wypadające włosy wymagają specjalnego traktowania, czasami nawet specjalnych przyrządów. Podstawową sprawą jest dobranie właściwego szamponu i odpowiedniej odżywki. Najlepiej przeznaczonych dla wypadających włosów, niezawierających całej litanii składników chemicznych. W miarę możliwości sięgajmy po naturalne preparaty. Wysoka temperatura może dodatkowo szkodzić włosom, dlatego zrezygnuj z bardzo ciepłej wody podczas mycia włosów oraz nie używaj suszarki z gorącym strumieniem powietrza. Mokre włosy osuszaj delikatnie, nie pocieraj ich mocno ręcznikiem, ani nie zawijaj w ciasny turban, ponieważ może to prowadzić do dodatkowej utraty włosów. Jeśli chodzi o czesanie to wybierajmy szczotki z miękkim włosiem lub elastycznymi zębami. Rozczesujmy włosy delikatnie, zaczynając od dołu i zmierzając stopniowo ku górze. Nie używajmy cienkich, mocno ściskających gumek, sięgajmy po grube i delikatne dla włosów akcesoria.