Ekologiczne produkty w kuchni – jak wprowadzić je do swojej diety?

Specjaliści od żywienia przekonują nas, że produkty ekologiczne są dla nas korzystniejsze niż żywność tradycyjna. Sprzyjają naszemu zdrowiu.

Ekologiczne produkty w kuchni – jak wprowadzić je do swojej diety?

Eliminują występowanie wielu chorób. Ograniczają ryzyko pojawienia się alergii pokarmowych. Ale to nie wszystkie ich zalety. Poznaj pozostałe i dowiedz się, jak wprowadzić produkty ekologiczne do diety.

Ekologiczne produkty powstają w dbałości o środowisko naturalne oraz trosce o nasze zdrowie. Są przy tym mieszanką smaku i wartości odżywczych. Wolne są od sztucznych dodatków, ale i chemii, która zazwyczaj towarzyszy produkcji żywności tradycyjnej. Dlatego warto je jak najczęściej włączać do diety. Sprawdź, jakie są zalety ekożywności. Dowiedz się także, gdzie najlepiej kupować produkty ekologiczne do kuchni. Poznaj też proste przykłady smacznych dań z ich wykorzystaniem.

Ekologiczne produkty w kuchni – co warto wiedzieć o ich korzyściach dla zdrowia

Produkty ekologiczne powinny gościć jak najczęściej w naszej kuchni – nie tylko dlatego, że wpisują się one w panujący obecnie trend eko. Ten rodzaj żywności wykazuje też korzystny wpływ na zdrowie. Co to oznacza w praktyce?

1.Ekożywność cechuje wyższa wartość odżywcza.

Oznacza to, że w ich składzie znajduje się więcej witamin i minerałów. Ma to związek z procesem jej wytwarzania. Ekożywność powstaje bez użycia chemii i środków toksycznych

2. Ekoprodukty są łagodniejsze dla żołądka.

Żywność ekologiczna jest po prostu „czystsza”. Oznacza to, że nie znajdziesz w jej składzie obciążających żołądek substancji, jak chociażby sztuczne konserwanty czy inne tego typu dodatki. Z tego samego względu produkty ekologicznie nie wywołują reakcji alergicznych i nie podrażniają żołądka. Stąd też ekożywność powinna na stałe zagościć w jadłospisie osób starszych oraz dzieci.

3. Ekożywność zapobiega wielu poważnym schorzeniom.

Jest to możliwe, ponieważ niektóre produkty ekologiczne są bogatsze w antyoksydanty. Substancje te ułatwiają walkę z wolnymi rodnikami, które powodują szybsze starzenie ustroju. Są też odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych i za choroby nowotworowe. Sięgając po żywność ekologiczną, wyeliminujesz ryzyko wystąpienia tych chorób u siebie.

Ekologiczna dieta jako sposób na redukcję odpadów

Korzystny wpływ na zdrowie to nie jedyny atut produktów ekologicznych. Sięgając po ten rodzaj żywności, możesz zrobić też coś dobrego dla planety i środowiska naturalnego. Poznaj 3 najprostsze sposoby, jakie możesz w tym celu wykorzystać.

1. Kupuj tylko tyle jedzenia, ile potrzebujesz.

Produkty ekologiczne są nieco droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Niekiedy posiadają też krótką datę przydatności do spożycia. To z kolei powoduje, że kupujesz tylko taką ilość jedzenia, jaka jest Ci realnie potrzebna. Nie produkujesz tym samym nadwyżek, które zazwyczaj się wyrzuca.

2. Kupuj ekologiczne produkty bez plastiku.

Wprowadzając do swojej diety gotowe produkty ekologiczne, wybieraj te, które pakowane są w szklane pojemniki – słoiki czy butelki. Przykładem tego typu żywności mogą być pyszne, zdrowe, ekologiczne zupy. Znajdziesz je w ofercie wyjątkowego cateringu dietetycznego zdrowazupa.pl. Dania te są pakowane w szklane słoiki. Powstają one również z ekologicznych oraz certyfikowanych składników. Dodatkowy ich plus to czysty skład i szereg prozdrowotnych właściwości

3. Nabywaj ekologiczne produkty od lokalnych producentów.

Znajdziesz je na miejscowych targach. Tego typu produkty kupisz też bez problemu w specjalnych sklepach z ekologiczną żywnością. Decydując się na zakupy w tych miejscach, zyskujesz też pewność co do ich pochodzenia.

Ekologiczne produkty w kuchni – jak wprowadzić je do swojej diety?

Jak zacząć swoją przygodę z ekologiczną kuchnią – porady dla początkujących

Wiesz już, dlaczego i czy warto kupować produkty ekologiczne. Przejdźmy do kluczowej kwestii – jak zacząć swoją przygodę z ekologiczną kuchnią? To niezwykle proste.

1. Krok pierwszy – zacznij częściej kupować zdrowe warzywa i owoce, a także inną ekologiczną żywność od lokalnych producentów.

Możesz z nich komponować pyszne dania, desery, a także przekąski. Dobrym rozwiązaniem jest też prosta dieta zupowa. Posiłki, jakie się na nią składają, przygotowuj samodzielnie w domu lub posiłkuj się bezpiecznym cateringiem takim jak, chociażby wspomniany catering Zdrowa Zupa.

2. Krok drugi – naucz się wykorzystywać resztki jedzenia.

Dla przykładu: zamiast wyrzucać ugotowane warzywa, zrób z nich proste placki – dodając np. nieco bezglutenowej mąki, trochę przypraw oraz jajka. Z kolei gotowane owoce zmiksuj i zamień w mus lub domowe lody. Pozostałe produkty możesz zamienić w sałatki lub pasty.

3. Krok trzeci – unikaj gotowania ryżu czy kasz w plastikowych woreczkach.

Tym sposobem zapobiegniesz przedostania się do wody i Twojego organizmu szkodliwych substancji uwalnianych z tych opakowań pod wpływem wysokiej temperatury.

Artykuł partnera