Eksperci określili zasady bezpiecznego dla oczu korzystania ze smartfonów

Większość z nas korzysta z telefonów komórkowych przez co najmniej kilka godzin dziennie, a eksperci twierdzą, że jest to znacznie powyżej progu bezpiecznego dla zdrowia. Ale jak dokładnie telefon nam szkodzi i co musimy zrobić, aby nie rezygnować z gadżetu, ale zmniejszyć szkody dla naszego zdrowia?

Eksperci określili zasady bezpiecznego dla oczu korzystania ze smartfonów

Dlaczego tak często korzystamy z naszych telefonów?

Nowoczesna technologia doprowadziła do tego, że ogromna moc obliczeniowa, szeroka funkcjonalność i dostęp do wszelkich informacji mieści się w niewielkim gadżecie, który wygodnie jest nosić przy sobie. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób telefon stał się podstawowym narzędziem do czerpania przyjemności z życia.

Większość osób używa telefonu nie tylko do komunikacji, ale także do robienia zdjęć, wyszukiwania informacji, surfowania po Internecie, oglądania filmów i konsumowania innych rodzajów treści. Wiele osób używa tych gadżetów do grania w gry. Nie wspominając o tym, że ludzie zwykle używają swoich telefonów również do pracy. Nic więc dziwnego, że korzystamy z tego urządzenia niemal przez cały czas.

Ile godzin dziennie można bezpiecznie korzystać ze smartfonów?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców, młodzi ludzie używają swoich telefonów do 10 godzin dziennie. Oczywiście w przypadku starszych Polaków czas ten jest mniejszy, ale nadal może być dość znaczący.

Trudno jest dokładnie określić, ile czasu dziennie można bezpiecznie korzystać z telefonu. Naukowcy twierdzą, że dla dzieci powyżej 13 roku życia jest to bezpieczne do 4 godzin dziennie. Prawdopodobnie podobnie jest w przypadku dorosłych. I nie chodzi tylko o smartfony, ale o wszystkie urządzenia ekranowe, w tym komputery, przed którymi również lubimy przesiadywać przez długie godziny.

Oczywiście dla pracownika biurowego takie normy czasowe są zupełnie nieosiągalne. Jednak negatywny wpływ korzystania z urządzeń ekranowych można nadal zmniejszyć.

Jak zmniejszyć szkodliwość telefonów i innych urządzeń z ekranem?

Eksperci wymienili kilka sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu telefonów na nasz wzrok. Jednym z nich jest okresowy odpoczynek od ekranu. W tym przypadku warto rozejrzeć się dookoła, zarówno na najbliższe, jak i bardzo odległe obiekty. Pozwala to na pracę różnych mięśni oka.

Podczas przeglądania treści na ekranie telefonu w ciemności wzrok szczególnie cierpi i w tym przypadku warto włączyć motyw nocny na stronach lub aplikacjach. Obraz w takim przypadku staje się ciemniejszy, co pomaga zmniejszyć obciążenie wzroku. Takie funkcje są zwykle dostępne w kinach online, serwisach informacyjnych i, co dziwne, w kasyn za prawdziwe pieniądze. Operatorzy gier hazardowych dość często włączają tę funkcję do swoich witryn, co pokazuje, że dbają o graczy. Najważniejsze jest to, aby nawigacja po stronie lub aplikacji była na tyle wygodna, aby szybko znaleźć przycisk do przełączania między trybem dziennym i nocnym. A z tym, jak pokazuje praktyka, często są problemy.

Wśród innych sposobów na zmniejszenie szkodliwości korzystania ze smartfonów można wyróżnić wykonywanie ćwiczeń na wzrok, kompensowanie wad okularami lub soczewkami kontaktowymi, a także przechodzenie badań kontrolnych u okulisty. Jeśli to możliwe, należy również zmniejszyć ekspozycję oczu na kolor niebieski, który nie tylko może wpływać na wzrok, ale także zakłóca produkcję melatoniny, co ma negatywny wpływ na sen.