Innowacyjne i nowoczesne kierunki studiów w Polsce

Informatyka, zarządzanie i psychologia. Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego to właśnie te trzy kierunki cieszyły się największą popularnością wśród studentów aplikujących na studia na uczelniach publicznych w poprzednim roku akademickim

04 Innowacyjne i nowoczesne kierunki studiów w Polsce

Choć zainteresowanie młodych tymi dziedzinami nie słabnie od lat, oferta szkół wyższych w Polsce coraz bardziej się zmienia. Oprócz znanych od lat kierunków, w czasie akademickiej nauki studenci mogą zgłębiać wiedzę na temat innowacyjnych dziedzin.

„Zarządzanie parafią i instytucjami kościelnymi”, „Życie wśród kwiatów”, „Wiedza o whisky” – to tylko nieliczne nietypowe kierunki, które pojawiają się na rodzimych uczelniach. Dzięki zmianom w przepisach dotyczących tworzenia nowych kierunków uczelnie uruchamiają ich coraz więcej. Część z nich jest odpowiedzią na chwilową modę. Na szczęście coraz więcej studiów jest reakcją na zapotrzebowanie ze strony pracodawców. W poniższym zestawieniu postanowiliśmy przyjrzeć się innowacyjnym i nowoczesnym kierunkom studiów, na które warto zwrócić uwagę.

Game studies, Game design

Jeszcze kilka lat temu gry komputerowe traktowano jako rozrywkę dla mało wymagających użytkowników. Czasy te minęły bezpowrotnie! Tworzenie gier komputerowych to biznes, który generuje ogromne dochody. Za prawdziwe zagłębie dla projektantów gier uznaje się oczywiście Stany Zjednoczone i Japonię, ale w Polsce coraz więcej przedsiębiorstw zajmuje się tzw. game designem. Przykładem światowego sukcesu jest firma CD Projekt, twórca m.in. cyklu gier o „Wiedźminie”, której aż 96% dochodu pochodzi z eksportu. Nie dziwi więc, że specjaliści w tej dziedzinie są coraz bardziej potrzebni. Kierunek ten można studiować, wybierając m.in. specjalność „game design” na studiach informatycznych w https://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/informatyka oraz na Uniwersytecie w Opolu.

Projektowanie mebli

Przeglądając Barometr Zawodów i przewidywania dotyczące deficytu specjalistów, wyraźnie widoczne jest, że zaczyna brakować ekspertów z zakresu meblarstwa. Na szczęście projektowanie mebli wraca do łask – kierunek o nazwie „projektowanie mebla” można studiować na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na Wydziale Technologii Drewna. Z kolei Meblarstwo dostępne jest w ofercie Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Biogospodarka, odnawialne źródła energii

Rośnie świadomość społeczeństwa na temat stanu planety. Coraz więcej miejsca media poświęcają raportom na temat różnego rodzaju zanieczyszczeń, a spora grupa Polaków zaczyna interesować się ekologicznymi rozwiązaniami. Zapoczątkowany w ostatnich latach trend z czasem będzie generował coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się ekologiczną gospodarką. Osoby zainteresowane tymi dziedzinami mają w Polsce sporo możliwości. Kierunek Odnawialne Źródła Energii oferuje Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, z kolei Politechnika Warszawska zaprasza maturzystów na studia inżynierskie z Biogospodarki (łączące wiedzę z „branż” takich jak biotechnologia, inżynieria środowiska czy inżynieria i technologia chemiczna). Ciekawy kierunek oferuje również Uniwersytet Łódzki – biomonitoring i biotechnologie ekologiczne.