Jak bezpiecznie podróżować autostopem?

Marzysz o wyprawie autostopem? Jak się do niej przygotować i jakie są najważniejsze zasady podróżowania stopem? Zapraszamy do lektury!

Jak bezpiecznie podróżować autostopem?

Autostop – tanie podróżowanie po całym świecie

Doświadczeni podróżnicy mawiają, że autostop istnieje wszędzie tam, gdzie ludzie się przemieszczają. Trudno odmówić temu powiedzeniu prawdy, choć należy pamiętać, że w różnych rejonach świata społeczeństwo ma odmienne podejście do takiego sposobu podróżowania. W niektórych państwach azjatyckich lokalni mieszkańcy często oczekują zapłaty za podwózkę, natomiast na Bałkanach nierzadko kierowca potrafi zaprosić podróżnego do domu na obiad. Nie ulega jednak wątpliwości, że zwiedzanie świata (czy nawet naszego kraju) autostopem jest fantastyczną przygodą. Aby jednak w pełni bezpiecznie poruszać się autostopem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i wskazówkach, które znajdziesz poniżej.

Bezpieczne podróżowanie autostopem

Do ludzi warto podchodzić życzliwie, w przypadku autostopu powinno to być jednak ograniczone zaufanie. Nie znaczy to, że do osób Cię podwożących należy odnosić się z dystansem czy wrogością – wręcz przeciwnie, uśmiech i przyjazne spojrzenie z pewnością są pomocne w wielu sytuacjach. Po prostu pamiętaj o tym, że nigdy nie wiesz, kto zatrzyma się na drodze.

Najważniejsze zasady bezpiecznego autostopu to:

  1. Bezpieczeństwo na drodze – jako autostopowicz wciąż jesteś uczestnikiem ruchu drogowego i musisz przestrzegać wszystkich stosownych przepisów i regulacji. Dlatego też zwróć uwagę na to, w jakim miejscu łapiesz stopa. Nigdy nie stawaj na środku drogi, znajdź widoczne miejsce, w którym kierowca będzie mógł się zatrzymać, nie stwarzając zagrożenia na drodze. Nie zatrzymuj samochodów na autostradzie, przy tak dużej prędkości pojazdów, jest to skrajnie niebezpieczne. Gdy zbliża się zmrok i w nocy pamiętaj o odblaskach lub latarce (nie oślepiaj kierowców!), ustawiaj się też wyłącznie w oświetlonych miejscach.
  2. Pilnuj swojego bagażu – autostopowicz zazwyczaj rusza z plecakiem, pamiętaj zatem, aby pilnować swojego podróżniczego dobytku. Nie pozostawiaj go samego, nawet jeśli podróżujesz samotnie. Zawsze możesz poprosić kilka osób, aby rzuciło okiem na Twój plecak, jeśli chcesz iść do toalety. Wchodząc do auta, swój bagaż najlepiej włóż między nogi, a jeśli jest zbyt duży, umieść w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Jeśli wychodzisz z pojazdu, zawsze najpierw chwyć lub wyjmij swój bagaż.
  3. Ubezpiecz się – ubezpieczenie podróżne powinien wykupić każdy autostopowicz. Taki sposób podróżowania jest niesamowicie przyjemny, nigdy jednak nie masz pewności, co Cię spotka po drodze oraz na jakich ludzi trafisz. A może zgubisz swój bagaż lub zostaniesz okradziony? Ubezpieczenie podróżne zabezpiecza Cię na wypadek całej masy sytuacji, których po prostu nie da się przewidzieć. Ponadto ubezpieczenie podróżne zapewnia Ci ochronę i pomoc –koniecznie przed podpisaniem dokumentów sprawdź zakres polisy oraz sumy gwarantowane. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, możesz zabrać ze sobą także np. gaz pieprzowy. Jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, nigdy nie psikaj gazem w twarz kierowcy podczas jazdy – grozi to wypadkiem samochodowym!
  4. Nie kuś złodzieja – czyli nie zabieraj ze sobą drogich lub drogocennych rzeczy. W czasie podróży autostopem łatwo coś zgubić (nawet jeśli jesteś osobą bardzo skrupulatną), nie wspominając już o kradzieży. Staraj się również nie okazywać swojego statusu materialnego poprzez noszenie nazbyt drogich ubrań czy dodatków.
  5. Zawsze planuj – przy podróżowaniu autostopem każdy plan może upaść. Nigdy nie masz pewności, kiedy złapiesz stopa czy dotrzesz do celu. Zawsze jednak planuj swoją trasę, przynajmniej na najbliższy dzień. W ten sposób unikniesz wielu problemów i przykrych niespodzianek.