Jak poradzić sobie z nadmiernym tyciem w okresie menopauzy?

Kiedy z wiekiem spada poziom przemiany materii, a liczba estrogenów maleje, tkanka tłuszczowa często odkłada się w okolicy brzucha, tworząc niechcianą "oponkę". Jak tego uniknąć?

Dieta w okresie menopauzy
Jak poradzić sobie z nadmiernym tyciem w okresie menopauzy?

Z badań wynika, że prawie 70% kobiet w czasie menopauzalnym zmaga się z nadmiernym wzrostem masy ciała. Nierzadko dzieje się tak nawet mimo stosowania pozornie prawidłowego jadłospisu. Wiele pań utrzymuje, że je mało, a i tak tyje. Dlaczego? Jaka powinna być odpowiednia dieta w okresie menopauzy?

Indywidualne potrzeby

Warto pamiętać, że nie ma jednego, idealnego przepisu na właściwe odżywianie w wieku menopauzalnym. Każda kobieta ma bowiem inne potrzeby, a więc wybór odpowiedniego jadłospisu powinien być skonsultowany z lekarzem dietetykiem. To właśnie aktualna sytuacja zdrowotna powinna mieć decydujący wpływ na to, co jemy. W przypadku nadwagi dobrze spożywać głównie produkty niskokaloryczne. Nie dla każdego jednak taki typ odżywiania będzie odpowiedni.

– Najlepsza dieta to zrównoważona dieta, a wzbogacona o dodatkowe składniki odżywcze może wspomóc kobiety w przechodzeniu przez okres menopauzy i złagodzić towarzyszące jej objawy – podpowiada Celina Kinicka, dietetyk.

Dieta w okresie menopauzy – kilka uniwersalnych porad

Mimo iż każda kobieta jest inna i w związku z tym warto dobierać jadłospis w oparciu o indywidualne preferencje, to jednak istnieje pewien zbiór żywieniowych zasad, których warto przestrzegać w okresie menopauzalnym. Przede wszystkim nie zapominajmy, że podczas menopauzy zwiększa się zapotrzebowanie na witaminę D3 i wapń. Tę pierwszą znajdziemy w rybach, jajach i serach, z kolei to drugie w nabiale. Ryby (zwłaszcza morskie) to także dobre źródło kwasów Omega3, których w trakcie czasu menopauzalnego również może brakować. Jeśli jednak nie przepadamy za morskimi kąskami, odpowiednim zamiennikiem będą orzechy włoskie lub olej lniany.
Podczas menopauzy niezwykle ważny jest również zdrowy sen. Wpływ na ten aspekt mają witaminy B6 i B12, które dostarczane są w wątróbce wołowej i cielęcej, marchwi, ziemniakach, drożdżach lub fasoli.

[Zrównoważona dieta] wymaga […] uprzednio wyeliminowania z niej wszelkich czynników prozapalnych jak: tłuszcze trans, wysoko przetworzona żywność czy cukier. Powinna być gęsto odżywcza i dostarczać niezbędnych witamin i minerałów. Ilość spożywanych porcji to kwestia indywidualna i zależy od masy ciała czy aktualnego stanu zdrowia. Nie należy również zapominać o prawidłowym nawadnianiu w ciągu dnia. Szacunkowo powinniśmy wypijać ok. 1,5 do 2 litrów wody dziennie – przypomina specjalistka.

Sama dieta cudów nie czyni

Powszechnie wiadomo, że żeby zrzucić kilka (lub więcej) kilogramów, musimy nie tylko zmienić sposób odżywiania, ale cały tryb życia. Systematyczna aktywność ruchowa oraz wysiłek fizyczny dostosowany do wieku i stanu zdrowia to zdecydowana korzyść dla kobiecego organizmu. Ma bowiem pozytywny wpływ na psychikę, a także jest w stanie opóźnić proces starzenia poprzez zachowanie sprawności i wydolności.
Cennym dodatkiem do diety i aktywności fizycznej mogą okazać się także suplementy diety. Wśród nich wyróżnia się Jasnum z kompozycją ekstraktów roślinnych i minerałów. Ma działanie wspomagające utrzymanie odpowiedniej sylwetki, a przy stosowaniu odpowiedniej diety i codziennym ruchu takie połączenie może zrodzić realne efekty.