Jak przygotować dom na przyjście dziecka?

Oczekujesz narodzin dziecka? Chcąc zadbać o bezpieczeństwo maluszka zawczasu odpowiednio przygotuj dom na jego przybycie. Co warto zrobić?

Jak przygotować dom na przyjście dziecka? Foto Victoria_Borodinova/Pixabay

Przygotowanie przestrzeni domowej na przyjście dziecka to kolejny krok w szykowaniu się na przybycie nowego członka rodziny. Warto zawczasu zadbać o jego bezpieczeństwo, by później się tym nie martwić. Jak odpowiednio przygotować dom?

Kącik dziecięcy

Szykując kącik noworodkowy warto zrezygnować z umieszczania w pokoju zbędnych dywanów, grubych zasłon czy ciężkich koców. Mogą stać się siedliskiem roztoczy, a na zakurzoną przestrzeń maluch może zareagować alergią. Przygotowując dom na przyjście dziecka, istotne jest zadbanie o stałą, odpowiednią temperaturę powietrza. Optymalna wynosi około 20-21 stopni. Ważne jest również pilnowanie wilgotności powietrza, zbyt suche może podrażnić śluzówki noworodka. Należy także pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Istotne jest ustawienie łóżeczka, nie powinno stać przy oknie, ani obok kaloryfera, unikać należy miejsc, gdzie odczuwalne będą przeciągi. Dobrze, gdy wszystkie niezbędne akcesoria znajdują się pod ręką, w ten sposób zaoszczędzi się czas i nerwy malucha.

Generalne porządki

Przed narodzinami dziecka warto zadbać o przestrzeń w domu. Generalne porządki pozwolą pozbyć się zbędnych przedmiotów, które tylko zabierają miejsce. Wraz z przyjściem na świat malucha w domu pojawi się mnóstwo nowych rzeczy, które muszą znaleźć swoje miejsce. Wszystkie prezenty, akcesoria do przewijania, mycia czy karmienia, ubranka i zabawki powinny być odpowiednio uporządkowane. Warto usunąć z półek zbędne bibeloty, które niepotrzebnie będą gromadzić kurz. Przy sprzątaniu zamiast mocnych detergentów, lepiej korzystać z naturalnych, domowych sposobów, w ten sposób dziecko nie zostanie narażone na wdychanie szkodliwych oparów.

Wcześniejszy remont

Jeśli planujesz urządzić pokój dziecięcy od podstaw bądź przeprowadzić remont w domu przed pojawieniem się maluszka na świecie, lepiej zadbaj o to wcześniej. Generalne odświeżenie mieszkania to dobry sposób na pozbycie się zalegających zanieczyszczeń czy odkładanych w czasie usterek. Gdy urodzi się dziecko nie będzie mowy o remontach. Dlatego zawczasu warto się za to zabrać tym bardziej, jeśli w planach jest malowanie ścian lub lakierowanie podłóg. Drażniący zapach utrzymuje się przez jakiś czas, a noworodek nie powinien być narażony na wdychanie oparów.

Zabezpieczenie przestrzeni

Zanim dziecko zacznie raczkować i poznawać przestrzeń wokół niego minie kilka miesięcy, jednak czas potrafi płynąć naprawdę szybko. Dlatego już zawczasu można pomyśleć o różnego rodzaju zabezpieczeniach, które uchronią malucha przed wypadkami. Jak zabezpieczyć przestrzeń w domu?

  • Warto zacząć od kupna nakładek na kanty mebli. Zanim jeszcze dziecko zacznie chodzić, najpierw będzie uczyć się wstawać. Ważne, by w tak ważnych chwilach nie martwić się czy przypadkiem akurat nie uderzy główką o kant stołu czy innego mebla.
  • Zaopatrzenie się w zaślepki na kontakty również jest przydatne. Dzieci chętnie wpychają wszędzie małe paluszki ważne, by poznając świat nie zrobiły sobie krzywdy.
  • Mieszkającym w domu piętrowym bądź dwupoziomowym mieszkaniu przyda się barierka na schody. Ważne, by dziecko nie potrafiło jej samodzielnie otworzyć. W ten sposób raczkujące niemowlę lub zostanie ochronione przed upadkiem.
  • Dzieci szybko zaczynają interesować się zawartością szafek, dlatego warto zastanowić się nad ich przymocowaniem. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której regał przewróci się na wspinającego się na niego malucha. Blokady samych szuflad również stają się pomocne, gdy ciekawski brzdąc pragnie wszystkie pootwierać i przeglądać ich zawartość.

Katarzyna Grabowska