Kierujesz auto? O tym nie możesz zapomnieć!

Słupki na termometrach schodzą coraz niżej, a zima zbliża się wielkimi krokami. Jednym z tematów, o którym należy pamiętać w nadchodzącej porze roku, to sezonowa wymiana opon.

Kierujesz auto? O tym nie możesz zapomnieć!

Słupki na termometrach schodzą coraz niżej, a zima zbliża się wielkimi krokami. Jednym z tematów, o którym należy pamiętać w nadchodzącej porze roku, to sezonowa wymiana opon. Choć samodzielny zakup nowego kompletu może przyprawić o zawrót głowy, z odrobiną pomocy nie będzie to tak trudne. Podpowiadamy, jak zabrać się do tego tematu.

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze

Dlaczego sezonowa wymiana opon jest tak istotna? Najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo. Wraz z nadejściem niskich temperatur oraz pierwszych opadów śniegu ogumienie letnie nie będzie radzić sobie zbyt dobrze na drodze. Auto łatwiej wpadnie w poślizg, znacznie wydłuży się droga hamowania, a panowanie nad pojazdem będzie dużo trudniejsze. Jazda na nieodpowiednim ogumieniu zimą, czy już nawet jesienią, jest jedną z częstszych przyczyn wypadków.

Pamiętaj też, nie warto czekać z wymianą do ostatniej chwili. Wraz ze zmianą pogody w warsztatach oponiarskich kolejki znacznie się wydłużają. Najlepszy czas by odwiedzić wulkanizatora przychodzi wówczas, gdy średnia dobowa temperatura zaczyna utrzymywać się poniżej 7 stopni.

Pierwszy raz wybierasz samodzielnie opony? To nic trudnego!

Jeśli nigdy nie musiałaś sama wybierać nowego zestawu ogumienia, nie ma czego się bać! Obecnie wyszukiwarki sklepów internetowych są skonfigurowane tak, by jak najbardziej ułatwiać zakupy swoim klientom. Wystarczy, że dysponujesz kilkoma danymi. Od czego więc zacząć? Od sprawdzenia aktualnie zamontowanych w Twoim samochodzie opon, a dokładniej ich rozmiaru – znajduje się on na boku ogumienia. 225/45 R17 to przykładowo jeden z popularniejszych wymiarów spotykanych w autach osobowych, a listę modeli zobaczysz tutaj: https://www.oponeo.pl/opony/225-45-r17.

Przed zakupem dobrze jest także sprawdzić indeksy prędkości i nośności. To nic innego jak dane dotyczące wytrzymałości opon, podawane tuż obok rozmiaru. Przykładowo, 91H oznacza, że są one przystosowane do aut o wadze do 615 kilogramów i mogą rozwinąć prędkość do 210 km/h.

W przypadku, gdy nie masz pewności, że wpisywane przez Ciebie dane są poprawne, masz możliwość dobrania odpowiedniego rozmiaru po marce i modelu swojego auta. Konfigurator w sklepie internetowym na ich podstawie wygeneruje listę opon, które będą dopasowane do Twojego samochodu. Pamiętaj jednak, że narzędzie to podpowiada jedynie rozmiary zalecane przez producenta pojazdu. Jeśli poprzedni właściciel zmieniał rozmiar kół, warto to zweryfikować.

Jaki będzie najlepszy wybór?

Liczba marek oraz modeli opon dostępnych na rynku może być przytłaczająca. Czym się więc kierować, dokonując zakupu? Przede wszystkim dobierz ogumienie do Twojego stylu jazdy. Jeśli należysz do spokojnych kierowców, nie będziesz potrzebować wersji o sportowym charakterze czy wzmocnionej budowie. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z opiniami innych użytkowników, którzy często wskazują na mocne lub słabe strony danego produktu.

W przypadku, gdy zdecydowałaś się na konkretny model, warto jeszcze zapoznać się z jego etykietą unijną. Znajdują się na niej informacje o tym, jak opona wypada pod kątem spalania paliwa czy zachowania na mokrej nawierzchni. Widnieje na niej również informacja, jaki jest poziom generowanego hałasu.

Jeśli jednak dalej masz wątpliwości co do swojego wyboru, zawsze możesz skorzystać z pomocy eksperta. Pomoże Ci on wybrać wariant, który w pełni dopasuje się do Twoich potrzeb. Razem ustalicie, jakie opony będą dla Ciebie najlepsze w wyznaczonym przez Ciebie zakresie cenowym, jak również możecie od razu ustalić szczegóły zakupu oraz dostawy. Nic prostszego!

Artykuł partnera