Kolagen – magia natury dla zdrowia i urody

Każdy z nas chciałby zachować młodość i sprawność, którą mamy w wieku nastoletnim lub tuż po 20. roku życia. Rzeczywistość jednak raczej nas nie rozpieszcza – mało tego – funduje nam potężne zmiany, które niekoniecznie sprawiają, że czujemy się jak młodzi bogowie. Czy można jednak w jakiś sposób spowolnić lub cofnąć te procesy? Podpowiadamy!

Kolagen – magia natury dla zdrowia i urody

Kolagen to białko naturalnie występujące w ludzkim organizmie. W dużym uproszczeniu, odpowiada m.in. za produkcję kwasu hialuronowego, który to z kolei przekłada się na jędrność, elastyczność skóry, jej gładkość. Wpływa również na kondycję naszych stawów i ilość mazi stawowej. Po 25. roku życia produkcja kolagenu przez nasze organizmy zaczyna drastycznie spadać. To przekłada się na pojawianie się pierwszych zmarszczek i pierwsze kontuzje.

Piękna i zdrowa skóra

Niezależnie od tego, jak wielu kremów będziesz używać, procesy starzeniowe w Twojej skórze nie zostaną raczej zauważalnie spowolnione. Nie oznacza to jednak, że stosowanie ich pozbawione jest sensu. Bynajmniej. Stanowią one świetne wspomaganie procesów związanych z nawilżaniem skóry, budowaniem jej napięcia i odżywianiem. Problem jednak tkwi w tym, że nie przedostają się one na tyle głęboko wewnątrz tkanki, aby móc faktycznie rozpocząć jej odbudowę.

Tym może jednak zająć się kolagen. Pobudzi on komórki do produkcji kwasu hialuronowego i tym samym będzie odżywać i wzmacniać naszą skórę od wewnątrz. Może on nie tylko opóźnić pojawianie się pierwszych oznak starzenia, ale wręcz je delikatnie cofnąć. To widoczne jest przede wszystkim przy pierwszych, drobnych zmarszczkach, które zostają wypełnione, bez ingerencji lekarza medycyny estetycznej.

Sprawne stawy i mocne kości

Kolagen ma też ogromny wpływ na stawy oraz kości. Gdy białka zaczyna ubywać, zmniejsza się ilość mazi stawowej, chrząstki tracą swoją twardość i jędrność, a kości z wiekiem stają się coraz bardziej kruche. Jeśli do tego aktywnie uprawiamy sport, degradacja przebiegać może szybciej. W końcu pojawia się stan zapalny, chrząstki się zużywają, a my musimy leczyć kolejne kontuzje i pracować nad poprawienie ruchomości stawów.

Kolagen wprowadzony do wnętrza organizmu może znacząco wspomóc proces leczenia, a także działać profilaktycznie, jeszcze przed pojawieniem się kontuzji.

Sprawdzone suplementy

Zarówno w kwestii urody, jak i zdrowia warto wspomagać się dobrze dobraną suplementacja. Dlatego warto zwrócić uwagę na rybi kolagen, powstający ze skór ryb morskich. Postaw na kolagen w proszku lub kapsułkach. Ważne, aby sam kolagen był w nieutwardzonej postaci. Jego struktura jest naturalnie puszysta i nie jest możliwe sprasowanie go w twarde tabletki. Dlatego, gdy spojrzysz na skład kolagenów w pastylkach, pierwsze 3-4 pozycje zajmują utwardzacze i stabilizatory.

Lepiej będzie, jeśli na tej liście znajdzie się kwas hialuronowy, biotyna, antyoksydanty, witamina C oraz E, MSM, glukazamina czy cynk i skrzyp. Regularne przyjmowanie kolagenu sprawi, że nie tylko Twoja skóra będzie w lepszej kondycji, ale także stawy.

Jak zadbać o cerę na wiosnę? Kilka porad!

Zima to trudny czas dla cery. Narażona jest na mróz, silny wiatr, deszcz, śnieg, ogrzewanie. Dlatego wiele osób sięga po odżywcze, bogate kremy. Z czasem jednak, gdy pogoda się zmienia i nadchodzi wiosna, zmieniają się też nieco potrzeby skóry. Jaką pielęgnację wybrać na wiosnę? Podpowiadamy!

Gdy za oknami coraz cieplej, powinniśmy zmienić kosmetyki, które stosujemy do pielęgnacji cery. Ciężkie, tłuste preparaty lepiej jest zastąpić czymś lżejszym. Mimo że na dworze zaczyna dominować zieleń, nie powinniśmy jednak osiadać na laurach. Nadal złożona pielęgnacja to ta najlepsza. Dopasujmy ją do potrzeb skóry. Jest jednak kilka elementów uniwersalnych, o których powinien pamiętać każdy.

Krem z filtrem UV

Kremów z SPF powinniśmy używać przez cały rok. Należy jednak dostosować filtr do pory roku i pogody. Wiosną warto sięgać po kremy o SPF 30-35. Dlaczego to tak ważne? Tego typu produkty chronią naszą cerę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wiosną słońce znajduje się bliżej Ziemi i mocniej oddziałuje na naszą skórę. Krem z SPF pozostawi na cerze cienką warstwę specjalnego filmu, który będzie filtrować czynniki, które jej nie sprzyjają.

Cera, która nie otrzymuje takiego wsparcia jest narażona przede wszystkim na pojawienie się nowotworów, w tym czerniaka. Poza tym nieustannie wystawienie na działanie promieni słonecznych powoduje wysuszanie skóry oraz przyspieszenie procesów starzenia. Kremy z filtrem powinni stosować mężczyźni, dzieci, a także kobiety, które mogą używać ich pod makijaż. Pielęgnację warto wzbogacić o podkład lub krem BB również z SPF (jeśli stosowany jest make up).

Kremy z kolagenem

Jak wspomnieliśmy, pielęgnacja powinna być kilkuetapowa. Dobrze jest więc zaopatrzyć się również w inne produkty. Strzałem w dziesiątkę dla każdej cery będzie krem z kolagenem. Wybierzmy opcję na dzień oraz na noc. Każdy z tych produktów ma bowiem inne właściwości. Pierwszy odpowiada przede wszystkim za nawilżenie, a drugi za regenerację. Kolagen jest białkiem, które przenika przez naskórek i wnika w głąb tkanki, aby intensywnie ją odżywiać i nawadniać. Pomoże to nam w utrzymaniu zdrowej, promiennej i jędrnej skóry. Co ważne, kolagen może również wesprzeć nas w walce ze zmarszczkami.

Na rynku dostępne są różne produkty. Najlepszy kolagen dla człowieka to ten pozyskiwany z ryb. Wykorzystywane są w tym celu skóry ryb słonowodnych. Ich struktura jest niezwykle drobna, dzięki czemu łatwiej jest mu pokonać bariery naszych tkanek, dzięki czemu działa także od wewnątrz. Wybieramy kosmetyki o dużej zawartości kolagenu, wzbogacane o m.in. Aloes, Panthenol, Sojadine, Wąkrotę Azjatycką czy ekstrakt z owocu Noni.

Taką pielęgnację można połączyć z suplementacją od wewnątrz. Na rynku dostępne są preparaty, stworzone na bazie rybiego kolagenu, które odżywią całe nasze ciało, dostarczając aminokwasy tam, gdzie są najpotrzebniejsze. W efekcie zyskamy piękną skórę, lśniące włosy i mocne paznokcie.