Komfort na pierwszym miejscu – na co zwrócić uwagę przy kupnie skarpet do biegania?

W przypadku biegania skarpetki nie są jedynie zwykłym uzupełnieniem stroju – pełnią wiele istotnych funkcji, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Na co zwrócić uwagę, wybierając skarpety do biegania? Które modele sprawdzają się najlepiej, a których należy unikać?

Komfort na pierwszym miejscu – na co zwrócić uwagę przy kupnie skarpet do biegania?

Stopki czy długie skarpety – które sprawdzą się w konkretnych przypadkach?

Kupując skarpetki do biegania, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich długość. Dużą popularnością cieszą się stopki, warto jednak zwrócić uwagę, aby sięgały one przynajmniej linii kostki. W ten sposób zapewniają odpowiednie zabezpieczenie przed otarciami, które mogłyby wystąpić jako efekt kontaktu skóry z obuwiem biegowym. Stopki najlepiej sprawdzają się wiosną i latem, zwłaszcza jeśli biegamy po stosunkowo prostym terenie – na przykład po parku. W sytuacji, gdy wybieramy tereny górskie albo piaszczyste, lepszym rozwiązaniem będą dłuższe skarpety. Warto zachować je również na chłodniejsze miesiące, kiedy potrzebujemy dobrze zabezpieczyć się przed chłodem.

Z jakiego materiału powinny być wykonane skarpetki do biegania?

Osobom, które nie mają dużego doświadczenia w doborze odzieży do biegania, często wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będą skarpetki wykonane z bawełny. Powodem takiego rozumowania jest fakt, iż materiał ten świetnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Tymczasem przy uprawianiu sportu bawełna nie będzie dobrym wyborem, ponieważ nie tylko nie odprowadza potu, ale również nie wchłania wilgoci. Przekłada się to na nasze samopoczucie podczas treningu, gdy w okolicach stóp pojawia się nieprzyjemne uczucie chłodu. Jednocześnie przyczynia się do powstania otarć oraz pęcherzy.

Dla własnego komfortu oraz poprawy wyników warto wybrać skarpetki wykonane z syntetycznych włókien. Są elastyczne i dobrze dopasowują się do stopy. Dodatkowo nie rolują się nawet podczas bardzo intensywnego biegu. Wysokiej jakości skarpetki biegowe można zakupić w sklepie internetowym https://www.nessi-sport.com/skarpety-do-biegania-2. Są wykonane z odpowiednich materiałów, które zapewniają poczucie komfortu w czasie treningu.

Komfort na pierwszym miejscu – na co zwrócić uwagę przy kupnie skarpet do biegania?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając skarpetki do biegania?

Komfortowe skarpetki do biegania nie powinny mieć szwów. Takie modele są zdecydowanie wygodniejsze, nie przyczyniają się też do powstawania otarć na stopach. Dobrym rozwiązaniem będą także skarpety stabilizujące i amortyzujące. Dedykowane są przede wszystkim sportowcom, którzy mają problemy z kręgosłupem, stawami albo mięśniami. Są to tak zwane kompresy, w które warto się zaopatrzyć w przypadku długich i częstych treningów. Pozwalają odciążyć stopę, a jednocześnie poprawiają jej stabilność. Tego rodzaju skarpety należy oczywiście połączyć z odpowiednimi butami – jest to duet, w którym jeden bez drugiego nie ma większej mocy. Dobrym wyborem na czas po treningu będą skarpety regeneracyjne, po które chętnie sięgają olimpijczycy oraz osoby biorące udział w maratonach. Regeneracja stóp jest niezwykle istotna, zwłaszcza jeśli przed nami kolejne wymagające treningi.

Pamiętajmy, że skarpetki wysokiej jakości, wykonane z odpowiednich materiałów mogą nam posłużyć przez kilka sezonów. Należy je traktować jak bieliznę, zatem po każdym użyciu powinny zostać wyprane zgodnie z zaleceniami producenta. Wysokiej klasy materiał nie mechaci się, nie rozciąga ani nie kurczy.

Artykuł partnera