O tym, że nadmierne wystawianie skóry na słońce, bez odpowiedniej ochrony, nie sprzyja młodości i zdrowiu, wiadomo od dawna. Oprócz zmarszczek, efektem nadmiaru kąpieli słonecznych mogą być plamy na skórze i inne przebarwienia. Tzw. plamy wątrobowe pojawiają się już nawet u dwudziestoparolatków. Monika Pawelska Nowak z firmy Ziołolek tłumaczy, skąd się biorą na dłoniach i jak zapobiegać ich powstawaniu.
Przyczyny powstawania plam
Plamy wątrobowe nie są efektem chorej wątroby ani domeną osób w starszym wieku. Główną przyczyną ich powstawania jest częste i długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Efekty dużej dawki promieniowania słonecznego mogą być widoczne dopiero po kilku latach, jednak częste przebywanie na słońcu może spowodować pojawienie się takich plam już w młodym wieku. Tworzą się one w miejscach, gdzie zbiera się nadmiar pigmentu. Może to być twarz, dekolt, ramiona, ale najczęściej powstają na zewnętrznych stronach dłoni. Występują w odcieniach koloru brązowego, w postaci płaskich plam o nieregularnym kształcie. Warunkami sprzyjającymi powstawaniu plam wątrobowych na rękach są dodatkowo zaburzenia hormonalne, skłonności dziedziczne, alergie a także przyjmowanie niektórych leków powodujących zwiększenie wrażliwości skóry na działanie słońca.
Dłonie – zapominana część ciała
Nasze dłonie są codziennie narażone na działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych. Latem wystawiamy je na działanie promieni słonecznych niemal bez przerwy. Często nie myślimy o tym, aby posmarować je kremem z filtrem przed wyjściem z domu. Nawet na plaży, używając balsamu przeciwsłonecznego, nakładamy go na dłoń, smarujemy poszczególne partie ciała, a o grzbietach rąk zapominamy.
Zapobieganie przebarwieniom
Ograniczając opalanie i stosując kremy przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami, można w znaczącym stopniu zapobiec powstawaniu przebarwień. Najbardziej odpowiednie będą kremy z filtrem mineralnym, który nie wnika w skórę, lecz tworzy na niej warstwę odbijającą promienie UV. Warto wybrać te, które chronią przed promieniowaniem UVB i UVA, a jednocześnie są emolientami, dzięki czemu dodatkowo nawilżą, zatrzymają wilgoć w skórze i stworzą barierę ochronną przez czynnikami zewnętrznymi. Miejsca, takie jak dłonie, należy też smarować kremami ochronnymi znacznie częściej, gdyż wykonując różnorodne czynności, usuwamy je z rąk.
Plamy na skórze – usuwanie i rozjaśnianie
Brązowe plamy na skórze najszybciej można usunąć zabiegami złuszczającymi w gabinetach kosmetycznych (peelingi, kwasy, mikrodermabrazja). Można także rozjaśnić plamy sposobami domowymi złuszczając i odnawiając naskórek. W tym celu warto wykorzystać sok z cytryny lub ze świeżego liścia aloesu. W rozjaśnieniu może także pomóc jogurt naturalny z miodem.
Plamy wątrobowe nie są przyczyną żadnych dolegliwości. Nie stanowią też zagrożenia dla zdrowia i życia. Warto jednak pamiętać, że osoby mające na skórze znamiona lub przebarwienia powinny je obserwować. Zmiana ich koloru, kształtu, zaczerwienienie czy swędzenie są znakiem do odwiedzenia lekarza.