Muszkieterowie ruszają z pomocą

muszkieterowie ruszaja z pomocaKonwój Muszkieterów, wielka ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest pomoc potrzebującym dzieciom startuje po raz czternasty. Tym razem na jej czele stoi Justyna Steczkowska, ambasadorka tegorocznej edycji. Organizatorem Konwoju jest Fundacja Muszkieterów założona przez właścicieli supermarketów Intermarché i Bricomarché.
Od 5 grudnia do 31 stycznia 2014 roku Muszkieterowie odwiedzą ponad 300 miejsc w Polsce. Pomoc trafi m.in. do domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych, szkół i parafialnych zespołów Caritas. Konwój dotrze do stowarzyszeń, fundacji, domów kultury – wszędzie tam, gdzie działa się na rzecz najmłodszych i gdzie potrzebne jest wsparcie materialne. Każda placówka otrzyma czek w wysokości 3 500 złotych. W sumie przez dwa miesiące akcji do potrzebujących trafi ponad milion złotych.

Nasz cel to pomoc dzieciom. – mówi prezes Fundacji Muszkieterów Marek Feruga. – Akcja ma charakter ogólnopolski, ale działamy lokalnie. Właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché sami wybierają ośrodki w swojej okolicy, którym trzeba pomóc. Najlepiej znają ich potrzeby. Zdarza się, że wspierają swoich podopiecznych przez lata. Wśród bliskich mojemu sercu jest historia czworaczków z Ostrowa Wielkopolskiego. Dziewczynki urodziły się przedwcześnie. Okazało się, że jedna z nich jest chora na dziecięce porażenie mózgowe. W związku z tym wymaga jeszcze więcej uwagi a także specjalistycznej opieki. Pomagamy tej rodzinie finansowo poprzez Konwój Muszkieterów. Dla mnie to radość i satysfakcja.

Co roku w akcję charytatywną Konwój Muszkieterów angażują się polscy artyści. Byli wśród nich m.in. Stanisław Soyka, Krzysztof Krawczyk, Natalia Kukulska, Halina Mlynkowa. W tym roku ambasadorką akcji jest Justyna Steczkowska.

Dzieci są mi bardzo bliskie – mówi Justyna Steczkowska. – To nasi najlepsi nauczyciele, niezwykle ważne istoty w naszym życiu. Pomaganie im jest obowiązkiem nas wszystkich, bo to od nich zależy oblicze przyszłego świata.

Wokalistka wraz z Muszkieterami odwiedzi Warszawę, Szczecinek i Brzeg, gdzie osobiście spotka się z dziećmi. Będzie okazja do wspólnego śpiewania kolęd i muzykowania. Bo poza konkretną pomocą materialną Konwój Muszkieterów niesie także radość. Tradycyjnie jego elementem jest spektakl dla dzieci „Zimowa układanka” przygotowany przez Teatr Wariaté z Poznania, który przez dwa miesiące akcji objeżdża 15 miast w całej Polsce.

Konwój Muszkieterów pomaga najmłodszym od 2001 roku. Początkowo Muszkieterowie przekazywali wybranym instytucjom konkretne dary – załadowane tiry parkowały przed wytypowanymi placówkami i zostawiały przygotowane specjalnie dla nich paczki z artykułami pierwszej potrzeby: wśród nich były produkty spożywcze, chemia gospodarcza.

Od 2009 roku przekazywane są pieniądze, dzięki czemu obdarowani mogą zdecydować na co je przeznaczyć, wiedząc najlepiej czego im najbardziej potrzeba. Przed świętami każdy chce by o nim pamiętano – mówi Marek Feruga. – Od początku działalności, biorąc pod uwagę także tegoroczną edycję, ofiarowaliśmy ponad 10 milionów złotych i wciąż chcemy dawać więcej.

Klienci sieci Intermarché i Bricomarché mogą bezpośrednio zaangażować się w akcję. Wystarczy kupić specjalne torby Fundacji Muszkieterów. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na potrzeby organizacji wskazanych przez właścicieli supermarketów.
Intermarché i Bricomarché. Mamy nadzieję, że w tym roku klienci naszych sklepów włączą się w akcję kupując torby charytatywne oraz przekazując na rzecz naszej Fundacji 1 % podatku, dzięki czemu będziemy mogli wesprzeć jeszcze większą liczbę potrzebujących –
dodaje Marek Feruga.

Fundacja Muszkieterów została założona w 2002 roku przy Grupie Muszkieterów, a jej głównym celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, zwłaszcza dzieciom. Fundacja, zgodnie z wartościami Grupy Muszkieterów dotyczącymi dzielenia się zyskami z potrzebującymi, podejmuje na co dzień liczne inicjatywy dobroczynne i prospołeczne w miejscowościach, w których działają sklepy Intermarché i Bricomarché.