Jolanta Kwaśniewska: w Polsce ofiarą przemocy jest najczęściej kobieta


90 proc. osób doświadczających przemocy seksualnej to kobiety – wynika z danych Centrum Praw Kobiet. Coraz więcej kobiet pada także ofiarami przemocy domowej. Zabójstwa na tym tle stanowią blisko 30 proc. wszystkich zabójstw w Polsce. Dziś rozpoczyna się skierowana do mężczyzn międzynarodowa kampania „Białej Wstążki”, której celem jest walka z przemocą wobec kobiet.
Z raportu unijnej Agencji Praw Podstawowych „Przemoc wobec kobiet w UE: codziennie i w każdym miejscu” wynika, że co trzecia Polka była molestowana seksualnie, co dziesiąta padła ofiarą stalkingu, a 19 proc. doświadczyło przemocy fizycznej bądź seksualnej. Dwie na trzy ofiary przemocy nie zgłaszają sprawy na policję ani do organizacji społecznej zajmującej się pomocą poszkodowanym kobietom.

Zdaniem Jolanty Kwaśniewskiej problem przemocy wobec kobiet jest w Polsce wciąż tematem tabu, zbyt rzadko podejmowanym przez media. Polskie społeczeństwo cechuje natomiast obojętność, ludzie niechętnie reagują na przemoc domową wśród sąsiadów.
– Przemoc ma twarz kobiety, bo w ponad 90 proc. przypadków ofiarą jest kobieta, często także dzieci. Akty przemocy mają miejsc za najbliższą ściana naszych sąsiadów, wśród naszych bliskich, w naszych rodzinach, w naszych domach. Niestety, bardzo rzadko na te tematy mówimy – zauważa Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Z danych policji wynika, że w 2013 roku ofiarą przemocy domowej padło 58 310 kobiet i 19 254 nieletnich. Sprawcami większości tych przypadków byli mężczyźni. W tym roku już po raz piąty zostanie przyznane „Wyróżnienie Białej Wstążki” dla mężczyzn, którzy nie tylko nie stosują przemocy, lecz także ponadto reagują na wszelkie jej przejawy wobec kobiet i wspierają osoby poszkodowane. Konkurs organizowany jest w ramach międzynarodowej Kampanii „Białej Wstążki”, prowadzonej na całym świecie od 25 listopada do 10 grudnia. Kampanię tę zainicjowała grupa mężczyzn w Kanadzie w 1991 roku.
– W tym roku muszę powiedzieć, że spłynęło wiele zgłoszeń od osób prywatnych. Natomiast brakuje nam ciągle jeszcze zgłoszeń w najważniejszych kategoriach. Dla mnie zawsze największą przyjemnością było to, kiedy mogliśmy wybierać spośród wielu zgłoszeń. Bo to wtedy oznacza, że tych mężczyzn, którzy nie akceptują i przeciwdziałają przemocy jest bardzo wielu. W tym roku, nie chce mi się wierzyć, że nie mamy takich osób, które chcielibyśmy tym wyróżnieniem nagrodzić – mówi Jolanta Kwaśniewska.
Na zgłoszenia organizatorzy konkursu czekają do 26 listopada. Można je składać poprzez stronę Fundacji „Porozumienie bez barier” bądź Centrum Praw Kobiet. Jolanta Kwaśniewska zachęca do odwagi, często bowiem ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że warto kogoś zgłosić do takiego konkursu. Jolanta Kwaśniewska, której Fundacja „Porozumienie Bez Barier” jest organizatorem konkursu, przyznaje, że w ciągu czterech lat udało się nagrodzić wyjątkowych mężczyzn czynnie działających na rzecz pokrzywdzonych kobiet. Jej samej szczególnie utkwił w pamięci laureat kategorii pracodawca pierwszej edycji konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki” Trinh Hoai Nam, mieszkający od lat w Polsce Wietnamczyk.
– Wystąpił w obronie swojej pracownicy, udzielił jej schronienia. Razem ze swoją małżonką przyjęli pod własny dach swoją pracownicę, świadczyli w sądzie, to była dla mnie taka niesamowita historia. Bo my wiemy, że jak mówimy o społeczności wietnamskiej, to na ich temat nie słyszy się zbyt wiele. A to, że właśnie tą pierwszą osobą, która była zgłoszona w naszej edycji, był Wietnamczyk, było dla mnie największym zdziwieniem i przyznam szczerze, nie tak dawno mieliśmy szansę spotkać się u nas w Fundacji i wiem, że przez cały czas jest to osoba aktywna i podążająca za tymi właśnie ideami, o których mówi nasz konkurs „Białej Wstążki” – mówi Jolanta Kwaśniewska.
Ambasadorami konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki” są m. in. były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, wokalista Wojciech Gąssowski, aktor Emilian Kamiński, komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński oraz prawnik Wiktor Osiatyński.
Dodaj ten news: