Na pastwiska zielone. Anne B. Ragde

Trzeci tom bestsellerowej serii "Saga rodziny Neshov" to opowieść o walce z emocjami i życiowymi kryzysami.

Na pastwiska zielone. Anne B. Ragde

Wir chorych emocji w pełnej dysfunkcji rodzinie – Ragde po raz trzeci dostarcza bohaterom „Sagi rodziny Neshov” mocnych przeżyć. Walka o utrzymanie rodzinnego gospodarstwa, rozwój działalności zakładu pogrzebowego i ożywione podniecenie, spowodowane zbliżającymi się narodzinami. To tylko wstęp do wielowątkowej opowieści, o mocnym, skandynawskim sznycie. Tego lata wiele jeszcze się zmieni, gdy wszyscy – tak różni od siebie – członkowie rodziny ponownie się spotkają. Każdy z własnym planem na przyszłość.

Ragde dokonuje niemożliwego. W powieści „Na pastwiska zielone” – kolejnej po „Ziemi kłamstw” i „Rakach pustelnikach” – łączy to, co wydaje się absurdalnie sprzeczne. W piękny sposób pisze o tym, co brzydkie i smutne. Ale i jakże ludzkie. Autorka, uznana za mistrza w opisach życiowych kryzysów, w trzecim tomie sagi „żal, szarość życia i problemy miesza z humorem, szaleństwem, ciepłem i miłością” (VG). Do swoich bohaterów podchodzi przy tym z delikatnością.

Autorka pozwala także prawdziwie doświadczyć skandynawskiej rzeczywistości – poczuć ją niemal każdym zmysłem. Niezachwianie dokładna, szczegółowo przybliża współczesne, nordyckie życie. Odsłania obyczajowość, mentalność – w perspektywie osobistej, najmniej uzewnętrznianej, lecz także ogólnospołecznej, dzięki czemu każdy może chłonąć osobliwy rytm tamtejszej codzienności.

Tom trzeci „Sagi rodziny Neshov” to nowa literatura norweska w najlepszym wydaniu. Powieść zdobyła uznanie nie tylko czytelników, lecz także krytyków. Na podstawie serii powstał również popularny serial telewizyjny. W 2017 roku nakładem wydawnictwa Smak Słowa ukaże się premierowo także czwarty tom sagi „Przebaczenie na zawsze”.

O Autorce

Anne B. Ragde-jedna z najbardziej znanych współczesnych, norweskich pisarek. Laureatka wielu nagród literackich. Jej twórczość cieszy się uznaniem zarówno krytyków, jak i czytelników. Zadebiutowała w 1986 roku książką „Halo!- oto Jo!”.