Najnowsze wyniki badania: „Jak Polacy uprawiają sport?”

Jak wynika z najnowszych badań opinii aż 40%* Polaków uprawia sport co najmniej raz w tygodniu, a ok. 8%* ankietowanych co najmniej raz w miesiącu(1). Mimo iż stajemy się społeczeństwem coraz bardziej aktywnym i dbamy o zachowanie dobrej formy, zapominamy o odpowiednim przygotowaniu do wybranej dyscypliny, również pod względem zdrowia.

 

Jak Polacy uprawiają sport. Fotolia
Jak Polacy uprawiają sport. Fotolia

Wyniki badania „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzonego na zlecenie LUX MED, pokazują, że 4 na 10 Polaków nie wykonało żadnych działań, aby przygotować się do uprawiania aktywności fizycznej.

Sport to zdrowie!
Decydując się na uprawianie różnych dyscyplin, oprócz dobrego sprzętu i ubioru, należy również zadbać o swoje zdrowie, aby nie doprowadzić do kontuzji, stanu przemęczenia czy spadku motywacji. Nie ważne czy wybieramy bieganie, rower, pływanie czy inne formy ruchu – nasz organizm powinien gotowy na nowe wyzwania, a my świadomi granic możliwości wydolnościowych. Wtedy sport zaczyna być prawdziwą przyjemnością i częścią życia na wiele lat.
Niestety, wg. raportu „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzonego przez IQS na zlecenie LUX MED, brak przygotowania do uprawiania sportu deklarują częściej mężczyźni niż kobiety (46%* w porównaniu do 37%*). Co więcej zaledwie 3%* osób uprawiających sport wykonało jakiekolwiek badania lekarskie pod kątem planowanej aktywności fizycznej. Z kolei zaledwie 4%* ankietowanych odbyło konsultację z lekarzem lub fizjoterapeutą (3%*) lub z trenerem danej dyscypliny (6%*).

„Jeżeli uprawiamy aktywność regularnie albo jesteśmy nastawieni na osiąganie wyników powinniśmy pamiętać, że bezpieczny i efektywny sport to nie tylko dobry sprzęt i motywacja, ale przede wszystkim zdrowie. Traktujmy lekarzy jak naszych osobistych trenerów, którzy doradzą nam jak zadbać o siebie, aby uniknąć przykrych urazów czy kontuzji. Medycyna sportowa dziś jest otwarta dla każdego, kto chce być aktywny, zachować formę i jednocześnie czerpać ze sportu przyjemność” – podkreśla Robert Korzeniowski, Menadżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych LUX MED.

Jakie badania powinniśmy wykonać?
„Wyniki badania opinii są niepokojące i pokazują, jak wiele jeszcze należy podjąć w edukacji odpowiedzialnego podejścia do sportu. Samo postanowienie i motywacja nie są wystarczające. Regularna aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim przemyślana i, co ważne, bezpieczna pod względem zdrowotnym. Aby przekonać się co możemy, a czego nie, zanim zaczniemy codziennie biegać, pływać czy trenować crossfit, pomyślmy o diagnostyce, odpowiednim przygotowaniu do ćwiczeń. Wcześniejsza konsultacja medyczna nie zajmie dużo czasu, a pozwoli wykluczyć niektóre przeciwwskazania czy ryzyko urazów.” – mówi lek. med. Jacek Wilczek, PROFEMED Sport i Rehabilitacja.

1. Podstawowe badania:
morfologia, poziom enzymów wątrobowych, potas, kreatynin, lipidogram, glukoza i TSH. Wtedy lekarz wyjaśni Ci czy występują jakieś ograniczenia dla form aktywności, które wybierasz bądź czy powinieneś coś zmienić w swym trybie życia czy diecie.

2. Konsultacji z kardiologiem:
o serce należy dbać zawsze, a zwłaszcza podejmując aktywność fizyczną, gdy rytm serca podlega znaczącemu przyśpieszeniu. Nie ważne czy będziesz biegać czy jeździć na rowerze – musisz wiedzieć jaki wysiłek jest optymalny i bezpieczny dla Twojego serca. Zrób EKG!

3. Testach sprawności funkcjonalnej FMS:
składający się z siedmiu elementów i zajmujący najwyżej 20 min test pozwala na ocenę sprawności ruchowej. Na jego podstawie trener weryfikuje zakres ruchomości naszych stawów i poczucie równowagi. To pomaga w ukierunkowaniu treningu na wzmocnienie słabszych partii ciała i zapobieganiu kontuzjom i ciężkim urazom wykluczającym aktywność.

(1). Badanie „Jak Polacy uprawiają sport” przeprowadzone przez IQS na zlecenie LUX MED w maju 2015 na grupie 1000 Polaków powyżej 15 roku życia.