Nauka picia z butelki. 5 sprawdzonych sposobów

Chociaż wiele kobiet decyduje się na karmienie piersią, niekiedy zdarzają się sytuacje wymagające podania butelki.

Nauka picia z butelki. 5 sprawdzonych sposobów

Nie zawsze bywa to łatwe – często niemowlę odmawia ssania smoczka. Zastawiasz się, jak nauczyć dziecko pić z butelki. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym będzie to łatwiejsze.

Przyczyna, dla której musisz włączyć karmienie butelką, nie ma znaczenia – każdego malucha można nauczyć pić z butelki. Nie w każdym przypadku będzie to łatwe – szczególnie, jeśli niemowlę do tej pory przyzwyczajone było do ssania piersi. Jeżeli jednak wykażesz się cierpliwością, masz szansę osiągnąć sukces na tym polu.

1. Wybór butelki i smoczka ma znaczenie

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko pić z butelki, kluczowy może okazać się wybór odpowiednich akcesoriów. Na rynku artykułów dziecięcych dostępnych jest wiele butelek i jeszcze więcej smoczków. Chociaż wszystkie wydają się być identyczne, różnią się detalami. To właśnie szczegóły mogą zadecydować, że jedna butelka ze smoczkiem zostanie odrzucona, a inna – zaakceptowana.

Trudno jednoznacznie wskazać cechy odpowiedniej butelki. Dobrym rozwiązaniem będzie np. model antykolkowy, co zmniejszy ryzyko dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto także zwrócić uwagę na akcesoria, w których smoczek do złudzenia przypomina pierś mamy.

2. Posmaruj smoczek swoim mlekiem

Dziecko, które nie wykazuje zainteresowania butelką, możesz łatwo „przekupić”. Wystarczy, że posmarujesz smoczek swoim mlekiem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie tym zachęcić malucha do sięgnięcia po butelkę.

3. Znajdź wygodną pozycję karmienia

Wybór odpowiedniej pozycji podczas karmienia obowiązuje nie tylko w momencie przystawiania malucha do piersi. Dotyczy to również karmienia butelką.

Nieodpowiednia pozycja przyjęta przez niemowlę może skutkować np. ulewaniem, bólem brzucha czy innymi niedogodnościami. Jako że będzie się źle kojarzyć z karmieniem butelką, wywoła niechęć.

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko pić z butelki, eksperymentuj z różnymi pozycjami. Dzięki temu masz szansę na wybór takiego ułożenia, które będzie komfortowe dla obojga.

4. W karmienie zaangażuj partnera

Niemowlę może odmawiać przyjmowania pokarmu z butelki, ponieważ do tej pory było przyzwyczajone do przystawiania do piersi. Warto zatem zaangażować w pomoc partnera – istnieje duże prawdopodobieństwo, że podawana przez niego butelka zostanie zaakceptowana przez malucha.

5. Z karmieniem butelką nie zwlekaj do ostatniej chwili

Dziecko może odmawiać butelki z powodu głodu… Dlatego z podaniem pokarmu nie czekaj do ostatniej chwili, lecz nakarm malucha znacznie wcześniej. Wówczas prawdopodobieństwo, że niemowlę sięgnie po smoczek będzie większe.

I na koniec jeszcze jedna rada: nigdy nie wprowadzaj kilku zmian jednocześnie. Dobrym momentem na podanie butelki jest okres, w którym nie mają miejsca żadne wydarzenia mogące wpłynąć na nastrój niemowlęcia.

Artykuł sponsorowany