Nieprzewidziane wydatki na wakacjach – jak sobie z nimi poradzić?

Z roku na rok wzrasta liczba Polaków wyjeżdżających na urlop. Podczas wakacji wydajemy również coraz więcej pieniędzy. Warto odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych wydatków, by nic nie zakłóciło wymarzonego wyjazdu.

Nieprzewidziane wydatki wakacyjne
Nieprzewidziane wydatki na wakacjach. Sanja gjenero

W tegorocznym sezonie urlop planuje 17,3 mln Polaków, czyli o prawie 1,5 mln więcej niż w ubiegłym roku. Rośnie również średnia kwota, jaką planujemy wydać na wakacje – o 300 zł w przypadku wyjazdu zagranicznego (do 2,9 tys. zł za osobę).

Z kolei koszt urlopu podróżujących po Polsce ma być wyższy niż w 2015 roku o ponad 150 zł i wynieść prawie 1,5 tys. zł – wynika z badania Ipsos dla firmy Mondial Assistance. (1)

W rzeczywistości kwoty te mogą być jeszcze wyższe – na wakacjach zwykle wydajemy bowiem więcej pieniędzy niż pierwotnie zakładaliśmy. W urlopowym budżecie powinniśmy uwzględnić również pewną rezerwę na wszelkie nieprzewidziane wydatki. Na szczęście nie oznacza to, że na wakacyjne wojaże musimy zabrać ze sobą większą ilość gotówki. Wygodną i bezpieczną alternatywą dla gotówki jest karta kredytowa.

Plastikowe koło ratunkowe

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na skorzystanie z kredytu w sytuacji, kiedy potrzebujemy zastrzyku gotówki, bez konieczności składania za każdym razem wniosków w banku, jest karta kredytowa. Dostęp do dodatkowych środków – jako największy atut karty kredytowej – wskazuje aż 66% jej posiadaczy (2) . – Korzyści wynikające z posiadania karty kredytowej zauważalne są także podczas wyjazdów zagranicznych – dzięki niej mamy stały dostęp do pieniędzy i nie musimy martwić się o ich wymianę na lokalną walutę. Ponadto może okazać się ona niezbędna podczas rezerwowania hoteli, lotów czy wypożyczania samochodów. Jeśli przestrzegamy terminów spłaty zadłużenia na karcie, korzystanie ze środków w ramach przyznanego limitu nic nas nie kosztuje. Pamiętajmy jednak, że okres bezodsetkowy zazwyczaj nie dotyczy transakcji gotówkowych – oznacza to, że przy wypłacie gotówki z bankomatu kartami kredytowymi oprócz prowizji zostaną naliczone odsetki od wypłaconej kwoty – mówi Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Kontrolę nad wydatkami może ułatwić ustalenie dziennego limitu transakcji oraz systematyczne kontrolowanie stanu zadłużenia. Dodatkowo, pomocna może okazać się również automatyczna spłata karty kredytowej – dzięki niej bank w wymaganym terminie sam pobierze z konta kwotę na spłatę zadłużenia.

Telefon do zadań specjalnych

Gdy skończą nam się środki na rachunku bieżącym, nie zawsze musimy posługiwać się od razu kredytem. Czasem wystarczy jedynie dokonać przelewu z innego konta, które posiadamy, a które nie jest podpięte do karty płatniczej. W takim przypadku z pomocą przyjdzie nam urządzenie, które coraz więcej osób nosi w kieszeni czy w torebce. Mowa oczywiście o smartfonie, który posiada już 19 milionów Polaków (3) .

Wśród wielu funkcjonalności oferowanych przez to urządzenie jest również możliwość skorzystania z aplikacji mobilnej banku. Taki „bank w komórce” pozwala m.in. na sprawdzanie stanu konta, definiowanie przelewów czy lokalizację bankomatów. A co najważniejsze, dzięki bankowości mobilnej można zarządzać swoimi finansami praktycznie z każdego miejsca na świecie, bez konieczności wizyty w placówce bankowej. Jeśli więc nie zainstalowaliśmy jeszcze na naszym telefonie aplikacji mobilnej banku, z usług którego korzystamy, zbliżający się wyjazd wakacyjny jest do tego najlepszą okazją.

Aplikacja nie tylko umożliwi nam kontrolowanie stanu naszego konta na bieżąco, ale również
realizację przelewów. Co ważne, aplikacja umożliwia również zastrzeżenie utraconej karty debetowej czy kredytowej, co może się okazać szczególnie przydatne podczas urlopu zagranicznego.

Wyjeżdżając na wakacje nie zapomnij o zdrowym rozsądku

Nieprzewidziane wydatki wakacyjne to niemalże nieodłączny element letnich podróży. Pamiętajmy jednak, aby atmosfera letniego relaksu oraz chęć skorzystania z jak największej liczby atrakcji szła w parze ze zdrowym rozsądkiem. Bowiem tylko dzięki bieżącej kontroli naszych wydatków jesteśmy w stanie uniknąć niezbyt miłej pamiątki z wakacji, jaką może okazać się puste konto.

1) http://www.mondial-assistance.pl/biznes/centrum-prasowe/Aktualnosci/assistance_travel_badanie_wakacje_podroze.aspx
2) https://www.bik.pl/informacje-prasowe/- /article/2015-08- 20-karty- kredytowe-w- portfelach-polakow
3) http://www.tnsglobal.pl/coslychac/files/2015/05/POLSKA_JEST_MOBI_2015.pdf