Obuwie robocze dla mechanika, elektryka, budowlańca i robotnika

Obuwie robocze i obuwie ochronne, to rodzaje butów, które należą do podstawowego wyposażenia ubioru pracownika, który wykonuje takie zawody jak mechanik, elektryk, pracownik budowy czy robotnik.

Obuwie robocze dla mechanika, elektryka, budowlańca i robotnika
Obuwie robocze dla mechanika, elektryka, budowlańca i robotnika

Każda praca wymaga noszenia bezpiecznych i komfortowych butów, ale niektóre profesje wymagają tego szczególnie. Buty ochronne muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu będą służyć nam przez lata i zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo. Dodatkowo obuwie specjalistyczne musi spełniać wymagania bhp oraz wpisywać się w wymogi, a także normy jakości CE. Obuwie robocze i obuwie ochronne musi być dostosowane do pory roku. Zimą zazwyczaj sięgamy po ocieplane i cięższe buty robocze, latem i wiosną natomiast częściej wybieramy lżejsze i przewiewne obuwie, które ma dobrą cyrkulację powietrza. Dobrze dobrane buty, to podstawa przy wykonywaniu pracy, która naraża nas na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Obuwie specjalistyczne musi mieć odpowiednią konstrukcję, składać się z wysokiej jakości materiałów i posiadać zabezpieczenia w postaci metalowych podnosków i elektrostatycznych podeszw, które zmniejszają ryzyko ewentualnych uszkodzeń kończyn podczas pracy.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając buty ochronne?

Odpowiednie, wzmocnione buty robocze muszą spełniać swój cel, co oznacza, że muszą być odpowiednio dostosowane do warunków użytkowania. Obuwie robocze do pracy na budowie najczęściej wykonane jest ze skóry, dodatkowo wyposażone jest w utwardzoną, olejofobową podeszwę, która zapobiega przebiciu, bądź poślizgnięciu na tłustej nawierzchni. Patrząc na to, że takie prace zazwyczaj wykonywane są na zewnątrz, ważne jest by buty były wodoodporne. Do takich butów należą zazwyczaj trzewiki, które sięgają nieco ponad kostkę.

Buty ochronne dla elektryka, to zazwyczaj buty elektroizolacyjne, które umożliwiają pracę przy urządzeniach o napięciu przekraczającym 250 V. Takie buty nie mogą mieć kontaktu z substancjami oleistymi, smarem czy benzyną. Tego typu buty są wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego lub naturalnego kauczuku. Do takich butów należą półbuty, a także kalosze. By mieć pewność, że buty właściwie zapobiegają porażeniu prądem, co pół roku należy poddawać je kontroli.

Buty dla mechanika muszą mieć przede wszystkim dobrą przyczepność do podłoża oraz dawać możliwość sprawnej zmiany położenia stopy. Dla mechaników głównym zagrożeniem jest upadek na śliskiej posadzce. By poprawić stabilność powinniśmy sięgnąć po modele, które są wyposażone w metalowe wstawki w cholewkach.

Takie buty jak sandały robocze świetnie sprawdzą się na halach czy w magazynie. Sandały są lekkie i przewiewne, z tego powodu warto sięgać po nie szczególnie w okresach letnich, poza tym mogą nadawać się przez cały rok szczególnie w ogrzewanych pomieszczeniach. Na rynku możemy znaleźć modele sandałów, które są wyposażone we wkładki antyprzebiciowe, podnoski, a także oddychające wyściółki, które zapewniają doskonałą wentylację stóp.

Obuwie robocze dla mechanika, elektryka, budowlańca i robotnika
Obuwie robocze dla mechanika, elektryka, budowlańca i robotnika

Jeśli szukasz odpowiednich butów, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas pracy, odwiedź tę stronę i znajdź coś dla siebie: voltabut.com.pl.

Jak wybrać dobre buty robocze?

Kupując buty robocze przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to z jakiego materiały zostały wykonane podeszwy, ponieważ to one są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo. Podeszwy mogą być wykonane z poliuretanu o pojedynczej gęstości (PU), który zapewnia wytrzymałość na działanie temperatur do ok. 100 stopni Celsjusza. Świetnie sprawdzi się to dla osób, które potrzebują izolacji termicznej.

Jeśli potrzebujemy butów roboczych z twardą podeszwą wymagane np. w drogownictwie, warto postawić na poliuretan o podwójnej gęstości (PU/PU). Połączenie poliuretanu i kauczuku nitrylowego to z kolei gwarancja ochrony przed chemikaliami.
Część wierzchnia butów musi być dobrej jakości i jest ona zwykle wykonana ze zwierzęcych skór licowych, zamszu czy weluru, choć dostępne są także buty o pokryciu tekstylnym lub syntetycznym.

Artykuł partnera