Pałac Kultury i Nauki ma już 60 lat!

Dokładnie 60 lat temu dokonano spektakularnego otwarcia Pałacu. Wtedy też, jako podarunek Stalina, po 1175 dniach budowy przekazano go do użytku społeczeństwu polskiemu. Podczas powstawania PKiN zginęło 16 radzieckich budowniczych.

PKiN kończy 60 lat. GA
PKiN kończy 60 lat. GA

PKiN ma 237 metrów wysokości i jest największym budynkiem w Polsce. Zanim władze kraju zamontowały kraty, z 30 piętra zdążyło skoczyć 8 samobójców. Pałac Kultury na początku swojego istnienia był nowoczesnym na tamte lata budynkiem biurowym – liczył 3312 pomieszczeń. Żeby dotrzeć na taras widokowy pieszo trzeba pokonać aż 799 stopni.

Jego jubileusz Warszawiacy (i nie tylko), świętować będą przez 5 dni. Imprezy z tej okazji zaczynają się dziś i mają potrwać do niedzieli.  25 lipca odbędzie się koncert plenerowy z udziałem m.in. Zbigniewa Wodeckiego. Na dzień wcześniej zaplanowano niezwykły pokaz „Światło i Dźwięk”. Od godziny 22 na fasadzie budynku będą wyświetlane animacje graficzne oraz pokazy laserowe.

Do dziś ta największa budowla w kraju budzi spore kontrowersje. Niektórzy omija ją szerokim łukiem, dla innych jest to nieodłączny element stolicy. Jeden z najważniejszych zabytków, które zagraniczni turyści kojarzą z Warszawą.
Większość mieszkańców miasta przynajmniej raz słyszała, że Warszawa najpiękniej wygląda właśnie z okien Pałacu Kultury. Tylko z tej perspektywy Pałac nie psuje krajobrazu stolicy.

*** Obecnie w Pałacu o kubaturze 817 000 metrów sześciennych oraz powierzchni 123 084 metrów kwadratowych znajduje się 3288 pomieszczeń. PKiN tak naprawdę ma 42 piętra. Właścicielem budynku jest miasto stołeczne Warszawa. W Pałacu „zatrudnionych” jest też 25 kotów!