Paracetamol nie działa na przeziębienie?

Światowa Organizacja Zdrowia określiła paracetamol mianem tzw. essential drug. W związku z tym jest to lek do stosowania w każdej sytuacji klinicznej i u pacjentów w każdym wieku. Jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Zalecany m.in. przy chorobach z wysoką temperaturą. Najnowsze wyniki badań nowozelandzkich naukowców zaskakują.

Paracetamol nie działa na przeziębienie? Fotolia
Paracetamol nie działa na przeziębienie? Fotolia

Wyniki badań obalają teorie o zbawiennym działaniu popularnego leku. Okazuje się, że Paracetamol, który jest często polecany jako antidotum na grypę, nie powoduje żadnych korzystnych efektów w walce z tą chorobą.

Z najnowszych prac badawczych wynika, że powszechnie stosowany lek przeciwbólowy (szczególnie jako pomoc w leczeniu grypy), nie wpływa na zmniejszenie temperatury oraz nie łagodzi dolegliwości bólowych. Jak to możliwe?

Analiza wyników, opublikowanych w czasopiśmie „Respirology”, wykazała, że nie odnotowano znaczącej różnicy odnośnie temperatury ciała pomiędzy grupą 40 chorych na grypę, którym podawano paracetamol przez pięć dni, a 40 innymi osobami, które otrzymywały jedynie placebo.

Nie było także żadnych znaczących rozbieżności dotyczących wskazywanych objawów i samopoczucia między dwoma grupami badanych.

– Eksperyment nie wykazał żadnych szkodliwych, ale też jakichkolwiek pozytywnych właściwości leczniczych paracetamolu – tłumaczy Dr Irene Braithwaite z Medical Research Institute of New Zealand.

Paracetamol jest kluczowym składnikiem wielu leków na przeziębienie i grypę. Jako lek przeciwbólowy stosowany od przeszło 100 lat. Przez organizacje zajmujące się zdrowiem oficjalnie uznawany za skuteczny w walce z przeziębieniami, a konkretnie z gorączką i dolegliwościami bólowymi.

Jak wyniki wpłyną na sprzedaż? Tego jeszcze nie wiemy. Jak na razie farmaceuci przyznają, że leki na przeziębienie i grypę są najchętniej sprzedawanymi medykamentami w okresie zimowym.

Doktor Tim Ballard, wiceprzewodniczący brytyjskiego Royal College of General Practitioners (Stowarzyszenie Lekarzy Rodzinnych) studzi emocje – Te wyniki na pewno powinny dać do myślenia. Należy zrobić podobne badania, dotyczące leczenia paracetamolem dzieci, w tym przypadku efekt placebo mógłby być trudno wytłumaczalny. Przeprowadzono dopiero jedno badanie – będzie wiele kolejnych, które najprawdopodobniej udowodnią przeciwbólową i przeciwgorączkową skuteczność leku u pacjentów. Tak długo jak jest on zalecany, będziemy podawać go chorym na grypę.