Pielęgnacja skóry i włosów jesienią. Od czego zacząć?

Włosy i cera "wypoczywają" jesienią po intensywnym czasie letnim, w którym słońce wysuszyło naszą skórę.

Pielęgnacja skóry i włosów jesienią. Foto Fotolia
Pielęgnacja skóry i włosów jesienią. Foto Fotolia

Pielęgnacja skóry jesienią, to okres regeneracji powinien być również czasem, w którym pielęgnujemy i zabezpieczamy organizm przez zimą. Warto być na nią przygotowanym nawet, jeśli przypomina o sobie już w listopadzie. Mróz i zimny wiatr, to bowiem największe zagrożenia dla naszej skóry o tej porze roku.

Gabinety kosmetyczne polecają zabiegi regeneracyjne na twarz i ciało, które mają na celu nawilżenie i odżywienie skóry. Tańsza i mniej luksusowa wersja, choć równie wartościowa, to zabiegi wykonywane w zaciszu domowym. Grunt to systematyczność!

Peeling

Pierwszym krokiem w pielęgnacji domowej powinien być peeling, który złuszczy obumarły naskórek. Dzięki temu kosmetyki nawilżające będą się lepiej wchłaniać.

Do ścierania naskórka ciała można wykorzystać np. sól morską, cukier trzcinowy, mieloną kawę lub płatki owsiane. Do skóry twarzy, szyi i dekoltu lepsze będą gotowe, delikatniejsze w działaniu peelingi enzymatyczne.

Odpowiednie nawilżenie

Dobrze nawodniona skóra jest gładka, jędrna, wolniej się starzeje i staje się bardziej odporna na czynniki atmosferyczne. Salony kosmetyczne oferują zabiegi m.in. na bazie alg morskich, miodu, masła shea, kolagenu. W domu należy pamiętać o smarowaniu ciała balsamem nawilżającym po każdej kąpieli. Na noc lepiej użyć kremów odżywczych.

Dobry balsam powinien zawierać m.in. glicerynę, aminokwasy, mocznik, kwasy owocowe, witaminy C i A, , biolipidy, koenzym Q10, kwas lipidowy.

Włosy atutem każdej kobiety

Zdrowy człowiek ma około 140 tysięcy włosów na głowie. Przeciętnie, rosną 1,25 cm na miesiąc lub 15 cm na rok. Im dłuższe, tym starsze ich końcówki i bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli mamy włosy długie do ramion, to ich końce statystycznie są… trzy lata starsze od części u nasady.

Fryzjerzy podpowiadają, by myć je łagodnymi szamponami, najlepiej w chłodnej wodzie, masować skórę głowy, aby pobudzić jej ukrwienie, a także nakładać odżywki. Systematyczna pielęgnacja gwarantuje, że w ciągu kilkunastu tygodni fryzura odzyska witalność i blask. Warto wiedzieć, że skuteczna regeneracja nie kończy się na zabiegach kosmetycznych. Swój początek powinna brać w sposobie żywienia, dlatego tak ważne jest aby nasz jesienny jadłospis bogaty był w witaminy i mikro- oraz makroelementy.

Witaminy również na talerzu

Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce, chude mięso, nabiał i ryby. Skórze potrzebne są przede wszystkim witaminy.

Pierwsza w kolejności jest witamina A, która uczestniczy w metabolizmie białek – jej brak oznacza łuszczącą się skórę. E, to tak zwana witamina młodości, która wychwytuje wolne rodniki. C – między innymi uszczelnia naczynia krwionośne i błony komórkowe. Do prawidłowego funkcjonowania skóry potrzebna jest także biotyna, witamina B5 oraz B6. Ich niedobór zaburza metabolizm składników odżywczych, czego objawem jest m.in. sucha skóra.

Produkty bogate w te witaminy to m.in.: czerwone mięso, jaja, ryby, mleko, fasola, soja, soczewica, ryby morskie, nasiona oraz pozostałe warzywa i owoce.

Dziennie powinno się wypijać około 2 litrów wody niegazowanej. Lepiej zrezygnować ze słodzonych i gazowanych napojów, które odwadniają organizm. Z kolei włosy będą miały stałą dostawę: żelaza, krzemu, cynku i magnezu. Duże znaczenie mają dla nich także witaminy z grupy B (B5 wspomaga porost włosów), witamina A, E i C oraz biotyna (witamina H). Jeśli chcemy, aby szybciej i bujniej rosły, musimy zadbać o dostarczenie im pełnowartościowego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Na talerzu powinny znaleźć się więc ryby, owoce, warzywa, drób, nabiał i pełnoziarniste produkty zbożowe.